The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

Američané loni došli do finále, letos se pokusí o zlato

By on August 5, 2014 in Memoriál Ivana Hlinky with 0 Comments

PREVIEW

Soupisku pro nadcházející Memoriál Ivana Hlinky zveřejnili už i Američané, kteří se se svou elitní osmnáctkou pokusí nejen o návrat do finále, ale také o prolomení nyní již jedenáct let dlouhé krize bez zlata na tomto prestižním turnaji. Před rokem v posledním utkání narazili na silnou Kanadu, která jim nedala jedinou šanci a vyprovodila je z piešťanského ledu se čtyřbrankovým výpraskem.

Tentokrát bude domovským městem severoamerické velmoci Břeclav, kde se kromě Čechů utkají s Finy a Rusy. Se sbornou neměli loni v základní skupině jediný problém, stejně jako s pořadateli turnaje v semifinále. Jen Suomi je potrápili a nakonec dokázali pozdější finalisty porazit po nájezdech. To slibuje zajímavý průběh skupinové fáze i letos.

Těžko odhadovat, kdo bude jedničkou v brance Američanů, ale mohl by to klidně být teprve šestnáctiletý Evan Sarthou ze Seattlu. Sice nepochází z oblasti, která žije hokejem (v NHL má stát Washington pouze dva hráče), ale už nyní má za sebou 16 zápasů v týmu Tri-City v kanadské juniorské Western Hockey League. Jeho náhradníkem bude Matt Jurusik z Chicaga.

Hvězdou americké obrany by se měl stát urostlý Grant Gabriele z Detroitu, který už rok působí v programu pro výchovu hráčů pro americký národní tým, který získává všude po hokejovém světě mnoho uznání. Rok v kanadské Ontario Hockey League již mají za sebou ještě větší Douglas Blaisdell, rovněž s Detroitu, a naopak menší Zach Wilkie ze Chicaga. Na přípravném kempu před memoriálem se také dobře jevil Joseph Cecconi z Buffala, který naposledy působil v kvalitní juniorské USHL.

Američané se bohužel pro oči břeclavských fanoušků budou muset obejít bez několika největších hvězd tohoto ročníku. Účastnit se memoriálu nebude nejlépe hodnocený obránce Noah Hanifin, který v dubnu řádil na MS do 18 let ve Finsku, ani skvělý útočný talent Colin White. Oba se ale nejspíš předvedou opět na oficiálním mistrovství této kategorie, které se tentokrát uskuteční v dubnu ve Švýcarsku.

Největší hvězdou mužstva, co se útoku týče, by tak měl být detroitský rodák Ryan Moore, který je stabilním členem týmu Windsor Spitfires v Ontario Hockey League. Velkou roli bude mít také Dennis Yan z Portlandu, který má kromě amerického také ruský pas a už rok patří mezi členy výchovného programu pro americký národní tým. Na přípravném kempu se dařilo rovněž Eriku Foleymu, jenž hraje v USHL, a Brocku Boeserovi z Minnesoty.

Američané vstupují do turnaje v pondělí v sedm hodin, kdy se střetnou v Břeclavi s Čechy. Den poté je čeká v 15:30 Rusko a ve středu ukončí skupinovou fázi ve stejný čas duelem s Finy.

Soupiska

Brankáři

Evan Sarthou (Tri-City, WHL)

Matthew Jurusik (Cleveland, T1EHL)

Obránci

Grant Gabriele (USNTDP)

Douglas Blaisdell (Kitchener, OHL)

Zach Wilkie (Niagara, OHL)

Joseph Cecconi (Muskegon, USHL)

Tory Dello (Tri-City, USHL)

Jacob Olson (Hill-Murray High School, MSHSL)

Spenser Young (Phillips Exeter Academy, NEPSHA)

Útočníci

Ryan Moore (Windsor, OHL)

Dennis Yan (USNTDP)

Erik Foley (Tabor Academy, NEPSHA)

Brock Boeser (Burnsville High School, MSHSL)

Karch Bachman (Culver Military Academy, IN)

Matt Filipe (Malden Catholic High School (MIAA)

Brent Gates (Green Bay, USHL)

Robert Jackson III (Chicago, USHL)

Tanner Laczynski (Chicago, T1EHL)

Thomas Novak (St. Thomas Academy, MSHSL)

Ryan Smith (Northwood School, NY)

Nicholas Swaney (Lakeville South High School, MSHSL)

Troy Terry (Colorado, T1EHL)

Foto: Roman Kantor

Tags: , , ,

About the Author

About the Author: .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top