The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

Barberio – hráč Habs, který může Bergevina donutit jednat

By on January 31, 2016 in Czech List with 0 Comments

Autor článku: Corey Desormeaux , Managing Editor, All Habs Hockey Magazine (přeloženo do češtiny: Iveta Fojtíková)

Barberio-768x432

(Photo by: Pierre-Paul Poulin / Agence QMI)

 

OTTAWA, ON. – Marc Bergevin má rád zálohu v obraně. Byl to jeho primární záměr již od jeho příchodu do týmu.

Každou sezónu, v nějaké té formě, se mu daří vytvářet zálohu pro dané pozice. Třeba Douglas Murray, Sergei Gonchar, Bryan Allen, Jeff Petry a Tom Gilbert. V minulé mimo-sezóně, byl Mark Barberio zahrnut do Bergevinovho lovu. Bergevin kontaktoval rodáka z Montrealu po jeho úspěšné 52 zápasové sezóně, kterou strávil v Tampa Bay Lightning.

Barberio podepsal ročný, dvou-cestný kontrakt s týmem Montreal Canadiens. Tento kontrakt skončí na konci sezóny a stane se z něho volný hráč. V současné době by měl jeho průměrný zárobek bez „výkonnostních“ bonusů činit USD 600,000 (platový strop).

Teď když může být součastí organizace, kterou si již jako dítě idolizoval,ale nebyl dostatečně „stimulován“, má tento kluk teď ve svém rodném městě možnost získat místo a kontrakt pro další sezónu v milovaném CH. Stal se příjemným doplněním sestavy Habs a ve věku 25 let tak přidá tempo do hry a to právě pouze vstupuje do atlétskeho „top období“.

S nadbytkem obránců a faktem, že Canadiens nemohli poslat Jarreda Tinordiho a Grega Pateryna do AHL bez toho, aby je dala na listinu volných hráčů (waivers), Barberio musel začít sezonu v AHL. Ve 26 zápasech s IceCaps, Barberiovi se podařilo strávit na ledě téměř nejvíce času ze všech hráčů, nasbíral 20 bodů, zatímco čelil soupeřovým talentovaným hráčům.

Rychle se přesuňme do prosince – minulý měsíc byl pro Habs jedným z nejhorších propadů v jejich historii a zranění Toma Gilberta se tak stalo příležitostí pro Barberia, který tak vstoupil do hry a prezentoval se. Se zoufalým trenérem snažícím se zatřást se sestavou, Barberio „přeskočil“ Pateryna a Tinordiho a mel tak šanci na svou první hru jako hráč Canadiens a teď mu hrozí, že bude vyřazen se sestavy. Do teď odehrál šest NHL zápasů, nasbíral dva body a vypadá stále více a víc v pohodě jak jde ze zápasu do zápasu.

Ale teď přichází to komplikovanější. Gilbert již bruslil v tomto týdnu (anglický originál tohoto článku byl publikován 13.ledna 2016, pozn.překladatelky), což znamená, že se brzo dočkáme jeho návratu do sestavy a bude se muset udělat rozhodnutí ohledem soupisky, aby se tak udělalo místo pro Gilberta. Habs nechce riskovat ztrátu Tinordiho nebo Pateryna,dostaním se na listinu volných hráčů. Tak předpokládejme, že oba zůstanou (nakonec však ale došlo k výměně: Jared Tinordi byl vyměnen za obránce Victora Bartleye a útočníka Johna Scotta a jeho novým týmem je Arizona Coyotes. Součastí výměny byl také útočník Stefan Fournier, pozn. překladatelky). Tak kdo si teď myslí, že Barberio si nezaslouží zůstat v sestavě?

Tom Gilbert podepsal smlouvu s Canadiens téměř před 2 lety jako obousměrný záložní obránce. V té době se v médiích kladl velký důraz na jeho statistiky v „držbě puku“, které vykazoval na Floridě (Panthers). Protože Habs byli v té době poměrně slabí v držbě puku, fanoušci byli potěšeni, když Gilbert podepsal smlouvu. Jednoduše řečeno, Gilbert nenašel své „mojo“ s Canadiens. Canadiens se časem stali týmem s lepší v držbou puku a Gilbert je jediný obránce (s odehr.min.5 NHL zápasy) a jedním ze třech hráčů v týmu, který mají Corsi index pod 50 procenty.

I přes malou vzorku, Barberio vede mezi všemi Habs obránci s indexem Corsi 57.89 procenta, má dvě asistence ve hře 5na5 v šesti zápasech. Gilbert ještě čeká na takový bodový zápis ve hře 5na5 s 36 odehranými zápasy v této sezóně. Gilbert se na konci této sezóny stane neomezeným volným hráčem a to je doba, kdy by se ho Bergevin mohl snažit přesunout, jelikož mnohé NHL týmy budou hledat zálohu pro svou obranu.

Generální manažer Habs si vypěstoval reputaci hráče dělajícího malé, ale metodické přesuny. Udělal jich již v této sezóně několik. Vyměnil Thomase za Lessia, Kassiana za Scrivense a posledně „prohodil“ Tokarskeho za Maxe Friberga – to je jenom několik příkladů Bergevinovho vyměňování nepotřebných kousků za možné aktiva.

S několika obránci připravenými pro NHL a manažmentom listiny volných hráčů (která do určité míry svazuje ruce Bergevinovi), nabízí se zde možnost udělat malý, metodický přesun. Přesun (trade) Gilberta je možná to co Bergevin che udělat. Cena by měla být minimální. Dovolím si vás ujistit, že Bergevin by hledal „nápadníky“ za Gilberta, než-li by měl čekat na nabídky. Tohle všechno řečeno, toto je generální manažer, který „vytradoval“ Raphaela Diaza za Dalea Weise, takže jak by řekl velký Kevin Garnett, „cokoliv je možnééééé !“

Na druhé straně, objevení se Barberia na scéně, otevřelo Bergevinovi o něco více „playbook“ pro výměny. V tomto týdnu (11.-17.Ledna, pozn. překladatelky) se objevilo vícero zpráv ze spolehlivých hlavních médií, které tvrdili, že Bergevinov tým není vybaven k tomu, aby udělal velký krok (výměnu). Jediné co můžu říct: pokud Barberio bude pokračovat ve své stávající hře, může to nalákat Bergevina a nabídnout tohohle obránce v zásadní výměně. Neříkám, že to udělá, jen říkám, že Barberiova hra zvyšuje jeho zajímavost (cenu).

Ja a kolega z All Habs týmu Marc Lescoutre jsme odstartovali v tomto týdnu nový videocast nazvaný Habs Banter (11.ledna, pozn.překladatelky). V naší první epizodě jsme se dotkli oblasti možných Habs obchodů/výměn, včetně přetlaku obránců, kterých tým Canadiens v této chvílí má.

Tak co si myslíte? Zaslouží si Barberio zůstat v sestavě? Měl by Bergevin přesunout Gilberta? Nebo by měl vyčkat a pak udělat velkou vlnu?

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top