The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

Czech List: Do farmářské AHL míří nová skupinka Čechů

By on August 29, 2014 in Češi v zahraničí with 0 Comments

CZECH LIST

Pro české hokejisty existuje několik způsobů, jak se dostat do NHL. Někteří v mládí odchází za moře, jiní do Švédska či Finska, další se zase pokouší napodobit Tomáše Hertla, a tak zůstávají co nejdéle v domácích soutěžích. Ať už tak či tak, často talentovaní hokejisté končí tam, kde začali.

Podobně na tom byl ještě nedávno Martin Růžička. Odchovanec berounského hokeje odešel jako junior do zámoří, kde hrál ve Western Hockey League. Zanedlouho byl zpět, ale vybudoval si časem velkou reputaci. Sezonu 2012/13 pak zvládl na jedničku, když ve 27 letech nasbíral v dresu Ocelářů 83 bodů. Hned na to se mohl stěhovat za moře, kde měl nabídky na zkušební kontrakty od různých týmů NHL, bohužel ale odmítl a nyní hraje v KHL.

Po letech temnoty to vypadá, že se český hokej probouzí nejen co se juniorských reprezentací týče. I díky tomu se nyní z Česka stěhuje za moře skupinka Čechů tak, jak mohl před pár lety i Růžička.

sekac-jiri-reprezentace-wp_main

Jiří Sekáč v reprezentačním dresu. Zdroj: hokej.cz

Prvním z těchto Čechů je Jiří Sekáč, jenž loni hrál za Lev Praha v Kontinentální lize a ze všech čtyř má nejlepší pozici, prakticky to vypadá, že má místo v týmu Montrealu v NHL jasné. Kladenský odchovanec kdysi odehrál dvě sezony v zámoří, konkrétně v USHL, načež se však vrátil a na Slovensku i u nás hrál nejen za Lva v KHL, ale také za Tatranské Vlky v MHL a pražskou Spartu.

“Habs” chtějí Sekáčovi udělit jedno z míst ve spodních dvou lajnách, kde bude moci sázet na to, co mu vlastně přineslo angažmá v KHL. Zpočátku svého působení ve Lvu také hrával čtvrtou lajnu a jelikož patřil k těm nejbojovnějším a nejsnaživějším hráčům na ledě, postupně si vybojoval cestu nahoru. Podobný proces ho nyní čeká i v NHL, stejně jako dříve například Vladimíra Sobotku v dresu St. Louis Blues.

Sekáč bude navíc mít v šatně českého spoluhráče v Tomáši Plekancovi, jenž rovněž pochází z Kladna, které však nebude jediným českým hokejovým městem, jehož počet zástupců v NHL se rozroste. Dobře vykročeno k působení v nejlepší lize světa má i odchovanec Pardubic Tomáš Nosek, jehož podepsali v létě Detroit Red Wings.

1tn0705

Nosek na letním kempu Red Wings. Zdroj: redwings.nhl.com

Jednadvacetiletý útočník by měl nejprve působit na farmě Rudých křídel v Grand Rapids, kde nyní působí už několik talentovaných Čechů, včetně brankáře Petra Mrázka. Právě v týmu Griffins by se měl Nosek dále rozvíjet a za pár let, nebo možná i o dost dříve, by mohl následovat permanentní přechod do NHL.

Nosek byl už dlouho považován za elitního talenta, ale v Pardubicích mu dávali spíše prostor v juniorce než v áčku. Za to nastoupil poprvé už v devatenácti, zároveň ale nastupoval mezi dvacetiletými dokud to bylo možné. Mezitím byl také kapitánem české reprezentace do 20 let v roce 2012, kde se právě proslavil jeho staronový spoluhráč Mrázek.

Oni dva nejsou jedinými zástupci ročníku 1992, který na draftu 2010 sice celkově selhal, jinak si ale zatím vede poměrně dobře. Ofenzivní obránce ze Zlína Petr Zámorský se nyní také stěhuje do farmářské AHL, kde bude reprezentovat tradiční hokejové město Hartford, kam svůj B tým umístili New York Rangers.

Krátce předtím talentovaný bek odešel do finského Espoo, kde však nestihl odehrát jediný zápas. Místo toho se však představil na MS v Bělorusku, kde svými třemi asistencemi v deseti zápasech a skvělou hrou dopředu na sebe upozornil ještě výrazněji. Předpokládá se, že Zámorského uvidíme nejprve v American Hockey League, přechod nahoru by ale mohl přijít dříve než mnozí očekávají.

400542-etienne-brodeur-dejoue-roman-will

Roman Will v dresu kanadského Monctonu. Zdroj: La Presse

Posledním ze čtveřice je brankář a plzeňský rodák Roman Will. Podobně jako Sekáč, i on má zkušenosti se zámořským hokejem, když strávil sezonu v Monctonu v quebecké lize, kde dokonce byl jmenován jedním z nejlepších brankářů. Do kanadského celku odešel z Mladé Boleslavi a po sezoně se také do kádru Středočechů vrátil.

Will se ihned stal důležitou části A týmu Boleslavi, kde dva roky chytal v 1. lize. Ne vždycky byl jedničkou, ale to scoutům z NHL stačilo na to, aby jej Colorado oslovilo s dvoucestnou smlouvou. Podle očekávání by tedy měl Will chytat na farmě v Clevelandu, kde bude snažit o posun nahoru přes dvojici Semjon Varlamov – Reto Berra.

Úvodní foto: nhl.com

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top