The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

Czech List: Pohled na nadcházející Memoriál Ivana Hlinky

By on August 2, 2014 in Czech List with 0 Comments

CZECH LIST

Už jen týden zbývá, než to v Břeclavi vypukne. Jedním z vrcholů každé sezony pro reprezentaci do 18 let bývá Memoriál Ivana Hlinky, který Češi pořádají společně se sousedním Slovenskem. Letos je naplánovan na termín mezi 11. a 16. srpnem, avšak na jih Moravy se naše pozornost přesune už v sobotu 9. srpna, kdy se domácí celek utká v přípravném duelu s úřadujícím mistrem, Kanadou.

Většina z fanoušků českého hokeje už slyšela o našem nejtalentovanějším zástupci ročníku 1997, velkém forvardovi Pavlu Zachovi, který se už v šestnácti stal stálým členem extraligového kádru v Liberci. Za reprezentaci rovněž zářil, především v kategorii do 18 let, ale objevil se také na MS do 20 let ve Švédsku, kde patřil mezi nejmladší hráče celého turnaje.

Zacha v dresu Liberce při European Trophy. Zdroj: hcbilitygri.cz

Zacha v dresu Liberce při European Trophy. Zdroj: hcbilitygri.cz

Scouti ho řadí do první desítky mladíků z ročníku, ze kterého se bude vytahovat na draftu 2015 v Miami, a tak se samozřejmě očekávalo, že bude osmnáctku své vlasti táhnout za dalšími úspěchy, a to včetně Memoriálu Ivana Hlinky. Jenže Břeclav si na něj bude muset ještě nějakou dobu počkat.

Zatím není jisté, co přesně brání Zachovi v účasti na prestižní akci, ale spekuluje se, že za to může nejistota ohledně jeho nadcházejícího angažmá. Liberec v létě opustil, ale poté, co jej na import draftu do kanadské juniorky draftovala Sarnia, se jeho “tým” netvářil moc šťastně. Prostřednictvím internetu pak dal svým fanouškům vědět, že si na své rozhodnutí dá do konce července.

Nejvíce se hovoří o tom, že pravděpodobně zažádá Sarnii o vyměnění hráčských práv nebo odejde do americké juniorské USHL. Obojí nejspíš rodákovi z Brna pomůže, místo pěti minut v extralize totiž bude patřit mezi lídry svého týmu, ať už v Kanadě nebo ve Spojených státech. Teprve se ale samozřejmě uvidí, jak se tento krok vyplatí.

Zacha bude určitě osmnáctce chybět, ale vypadá to tak, že nebude z elitních hráčů sám, kdo do Břeclavi nepřijede. Pardubický útočník Michael Špaček se také na 99 procent neobjeví, prodělal totiž lékařský zákrok, jenž jej vyřadil z akce na nějakou dobu, která zřejmě překrývá i samotný memoriál.

Ať už Špaček přijede nebo ne, budou se muset v co největším světle ukázat další z velkých českých talentů pro následující draft. Hodně se hovoří o Davidu Kaši, mladším bratrovi Ondřeje Kaše, kterého si už letos vybrali v sedmém kole Anaheim Ducks.

David Kaše v dresu reprezentační osmnáctky. Zdroj: piratichomutov.cz

David Kaše na MS do 18 let ve Finsku. Zdroj: piratichomutov.cz

Mladší z bratrské dvojice sice není nijak velký velikostí, ale hrou patří mezi největší hráče, které Češi mají k dispozici. Díky své povaze rád odvádí na ledě černou práci a díky rychlosti je velmi nepříjemný pro obránce soupeře. Navíc ví, kdy uděřit. Na MS do 18 let ve Finsku to byl on, kdo Čechy posunul do finále vítězným gólem v prodloužení semifinále s Kanadou.

Na zlato sice naši nedosáhli, ale byli velmi blízko. Aby mužstvo uspělo nyní v Břeclavi, budou muset více zamakat i ti, kteří mají na víc, než co v dubnu předvedli. Filip Chlapík se bodově trápil, přestože od něj někteří scouti očekávali bod na zápas, stejně jako od Špačka či Kaše. Hovoříme o dalším skvělém forvardovi, který má na to být vybrán v prvních třech kolech příští červen na Floridě.

Pozici na draft si na jihu Moravy nebudou chtít vylepšit jen útočníci, ale také členové obranných řad. Nejvíce z nich vyčnívá, a to doslova, obrovitý gólman Daniel Vladař, jenž umí správně vytežit co nejvíce ze svých 196 centimetrů. Díky své výšce zabírá v brance opravdu hodně místa, a tak je takovým opakem Vítka Vaněčka, který se zase spoléhá na reflexy a mrštnost.

Pražský rodák hrající za Kladno se v dresu osmnáctky objevil už loni, když právě Vaněčkovi, jehož má na postu jedničky týmu nahradit, kryl záda na MS do 18 let ve Finsku. Kromě nové zodpovědnosti jednoho z tahounů velmi sledovaného juniorského reprezentačního výběru by měl také dostat příležitost mezi dospělými, a to právě v dresu kladenských Rytířů, kteří spadli do 1. ligy.

Zbořil v dresu juniorky Komety. Zdroj: hc-kometa.cz

Zbořil v dresu juniorky Komety. Zdroj: hc-kometa.cz

Vladař se navíc bude moci spolehnout na pomoc od svých obránců. Především pak od Jakuba Zbořila, který by měl při absenci Zachy být tou nejvýraznější postavou domácích na turnaji. Univerzální zadák bude bojovat o první kolo v draftu, na které bezesporu má, což dokazoval už na loňském memoriálu. Pomoci by mu mohl také přesun do kanadského Saint Johnu, kde bude hrát quebeckou juniorskou ligu.

Mezi další hráče, které se vyplatí sledovat, budou patřit ve Finsku hrající forvard pro draft 2016, Radek Koblížek, zatím stále neznámý, ale talentovaný útočník Ivan Ďurač, rovněž do Quebecu mířící obránce Daniel Krenželok nebo dvojice brankářů, kteří se poperou o post dvojky za Vladařem, Aleš Stezka a Jan Růžička. V Břeclavi pak porovnají své síly se svými vrstevníky z USA, Ruska a Finska.

Sledovat tyto hráče budeme pro vás my. Prestižní akci si naše redakce nenechá ujít a bude pro vás mít reportáže ze zápasů, analýzy, rozhovory i scouting reporty, které přinese kanadská agentura Future Considerations. A za dva týdny se také můžete těšit na další Czech List, tentokrát na téma Přestupy Čechů z extraligy do AHL.

Úvodní foto: hc-kladno.cz

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top