The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

DRAFT PROFIL |Clayton Keller – dynamická útočná hrozba

By on June 16, 2016 in Czech List with 0 Comments

Christopher Nardella, Staff Writer, All Habs Hockey Magazine

cutClaytonKeller-768x432

Clayton Keller (Photo by Getty Images)

MONTREAL, QC – jak se blíží cesta Montreal Canadiens do Buffala, New York (místo konání vstupního draftu, pozn.překladatelky) konajícího se ve víkendu kolem 24.června; možnosti jsou limitované týmovou schopností identifikovat a diagnostikovat své nedostatky. S průměrným umístěním se na celkovém 11. místě (hodnotí top 5 skautingových agentur), superstar U.S. National Development Programu (americký program rozvoje mladých talentů) Clayton Keller může nabídnout úplně jedinečný význam v top-20 draftu. Bývalý účastník Shattuck St. Mary vstoupí do First Niagara Cenre koncem června s jasným tušením, že jeho jméno bude vyvoláno během prvních 15 výběrů draftu.

Clayton Keller, Centr, US NTDP (USHL)
1.78 m, 74 kg, držení hole: levé, USA | @claytonkeller37
2015-16: 62 odehraných zápasů, 37 branek,70 asistencí, 107 bodů (U.S.National U18 Team)
CSB: #9 | ISS: #12 | THN: #11 | HP: #12 | FC: #9

Jak Keller míří do své poslední sezóny s NTDP, jeho talent je nepopíratelný, co podporují statistiky. V této sezóně to byla kombinace různých faktorů, kdy se zvýšila jeho role v týmu, jedním z faktorů byl také příchod spoluhráče v lajně, Kieffera Bellowse, který Kellere podle mého názoru vytlačoval. Úskočný centr je třetím nejvýše umístěným Američanem v draftu, kde je před ním pouze Matthew Tkachuk a Auston Matthews, a je tak umísťován na odhadovaném 11. místě pro celkový draft.

Kellerových 37 branek bylo překonáno pouze Bellowsovými 50 brankami a Keller tak vedl v týmu s 107 body, které zaznamenal v 62 zápasech. Sedmdesát asistencí toho 17-letého hráče v minulé sezóně bylo zaznamenáno jako rekord v historii v NTDP. Jeho 189 bodů, které nasbíral během působení v NTDP, je také nejvíce v historii programu; kterého součástí byl v minulosti také Patrick Kane, avšak zde hrál pouze jednu sezónu v programu juniorů pod 18 let. Kaneova statistka bodů na zápas byla zářivá: 1.53 bodů na zápas během jeho působení v programu. A Keller to navýšil: 1.54 bodů na zápas a odehrál o 57 méně zápasů.

Player statistics powered by www.eliteprospects.com

 

Kellerovou silné stránky jsou hodně podobné těm, které vlastní Kane a to: fenomenální prozíravost, schopnost přihrávat a schopnost vytvářet útočné akce kdykoliv má puk na své hokejce. Jak jsme již zmínili dříve, tento 1.78m vysoký centr má skvělou schopnost prozíravosti hry (vize) a návykem a talentem přihrávat puk s lehkostí a dokonce dokáže sám ukončovat mnohé z akcí. U v zhuštěném prostoru dokáže prošpikovat jehlu, dokáže najít své volné spoluhráče i přes „roušku“ protihráčů. Sebejistota pro tohoto rodáka ze Swansea, Illinois není ničím neznámým. Dělá cross-body a zároveň extrémně kreativní přihrávky a nachází způsob jako najít své spoluhráče v otevřených zónách. Když jde naplno, Keller dokáže přibrzdit, dokáže najít spoluhráče, kteří nejsou pokrytí. Dokáže to s přehledem a dávkou kreativity.

Jeho rafinovaná střela často způsobuje soupeřovým brankářům mentální trápení, kteří často nabývají dojmu, že 74 kg těžký centr je výlučně tvorcem hry. Důkazem je 37 branek v sezóně 2015-16, tento poměrně lehký útočník dosahuje nadprůměrné statistiky, které jsou odrazem jeho lstivých schopností na ledě. Také jeho hra jeden na jednoho je skvělá, když dokáže přelstít obránce svou obávanou rychlostí nebo když dokáže skórovat i přes hrající spoluhráče. Toto ho podle mně zařazuje do top dvojky v ročníku 2016.

I když je zběhlý i na obranném konci, obranná hra tohoto mladého Američana není úplně dokonalá, tak jak tomu je v případě jiných hráčů, kteří mají o něco větší schopnosti v této oblasti. Dokáže docela dobře zavřít protihráče, kteří drží puk, a dokáže jim ho vzít a pořád dokáže mít skvělý přehled o dění na ledu. Jeho neustále se pohybující se hole mu pomáhá vytvářet příležitosti, když se snaží najít možné spoluhráče pro své přihrávky. Jeho rychlost mu umožňuje být „zakořenit“ se ve své zóně a pak bez ohledu na to, dokáže zručně realizovat výpad a únik. Tento top prospect (mladý talent) není však bez chyb. Má sklon k předčasnému úprku z obranné zóny, len aby si vytvořil šanci pro skórovaní. Občas je při úniku přistižen (výkyv v řešení únikové situace) a puk mu překlouzne, když jeho úmorné útočné instinkty poskytnou soupeři příležitost. To se děje, když se snaží zkonsolidovat, zatímco v plné rychlosti směřuje k neutrální zóně.

Keller je pod smlouvou v Boston University (B.U) v sezóně 2016-17; v B.U. týmu plného talentovaných hráčů jako Bellows, Chad Krys, Dante Fabbro a Charlie McAvoy. Tito hráči jsou zde pod smlouvou také. Návštěva B.U ale není jistá; avšak jeho práva OHL práva vlastní Windsor Spitfires, tým, který vyhrál 40 zápasů v minulé sezóně bez účasti svého dlouholetého hlavního trenéra Boba Boughnera, který působí teď jako pomocný trenér v San Jose. Pokud Keller skončí ve Windsoru, bude hrát s hráči, u kterých se předpokládá draftování v 1.kole vstupního draftu: Logan Brown, Mikhail Sergachev, pokud se nedostanou do NHL týmů. Také s Brendanem Lemieuxem a nejlepším střelcem týmu, Christianem Fischerem, kteří jsou na odchodu.

Problém zde může být s jeho výškou, když se bude řešit jeho výška vhodná pro pozici centra. Tyler Johnson, to je hráč, ke kterému se v dnešní době srovnává mnoho drobných hráčů. A tento právě hraje ve středě s úspěchem, ale to je spíše anomálie. Tohle řečeno, Kellerův talent je dostatečně velký, takže může být výjimkou, ale ne pravidlem. Obzvláště když zvážíme, že tým má dostatečnou náhradu mezi mladými talenty (prospects) na pozici centrů; a to v Michaelovi McCarronovi a v mladé studnici v podobě Alexe Galchenyuka. Není tedy úplně vyloučené, že bychom mohli uvidět Kellera na křídle. Jeho schopnosti se projevují mnohem víc, když hraje na své přirozené pozici, když má na hokejce puk a to s větší důsledností a může následně přispět pro „týmovou věc“ s mnohem větší kapacitou.

Když zvážíme komplex méněcennosti v týmu Canadiens, když budeme mluvit o velikosti jejich hráčů, tak situace, že draftují Kellera a že ho uvidíme v dresu Canadiens je málo pravděpodobná. Nicméně s blížícím se odchodem pomlouvaného centra Davida Desharnaise, možného neprodloužení dalšího kontraktu s Tomášem Plekancem a „infuzí“ McCarrona, potencionálně Nikity Scherbaka do sestavy Canadiens, výběr Kellera by mohl být zvážen. Teoreticky, když vezmeme do úvahy následovné: Sven Andrighetto – jeho budoucnost v Montrealu je stále otázná (Sven podepsal 1-letý kontrakt s Canadiens 11.června, pozn.překladatelky), je zde ještě Daniel Carr a Artturi Lehkonen, který asi přijede do zámoří. A to, aby se mohl Keller jako jeden s top 2016 prospects dostat ke Canadiens, to vyžaduje realizaci docela velkých změn na soupisce.

Tags: , , , , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top