The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

DRAFT PROFIL |Tyson Jost, nejužitečnější hráč BCHL; Hráč exceluje v rychlosti.

By on June 7, 2016 in Czech List with 0 Comments

autor článku: Christopher Nardella, Staff Writer, All Habs Hockey Magazine

 

Jost-640x424

Tyson Jost (Photo by Garrett James)

 

MONTREAL, QC – zbývá něco málo než měsíc do začátku vstupního draftu NHL a deváté poradí ve výběru Montreal Canadiens bude sledované bez ohledu na fakt, koho Canadiens draftují (článek byl publikován 21. Května, pozn.překladatelky).
Zde uvádíme více info k jednomu z talentů, který bude k dispozici v top-10.

Tyson Jost, C, Penticton (BCHL)
6-0, 87 kg, držení hole: levé; Canada / @josty_17
2015-16: 48 odehraných zápasů, 42 G, 62 A, 104 bodů (Penticton Vees)
CSB: pořadí-16/ ISS: pořadí -9 / THN: pořadí -11 / HP: pořadí -10 / FC: pořadí -13

Podobá se to trochu výběru Alexe Galchenyuka v roce 2012. Statistiky Tysona Josta jsou mírně zkreslené a to ne pouze z důvodu odehrání omezeného počtu zápasů, ale hraním v lize s nevýraznou pověstí. U Josta, který dovršil 18 let v letošním březnu, se předpokládá,že bude draftován v nadcházejícím draftu někde mezi 9 až 16 místem s téměř neomezeným počtem možností v daném rozsahu.

BCHL nemá v žádném případě reputaci jako má například CHL, co vedlo ke číslům Josta, ale také Penticton Vee a odhadovaný „pick“ pro první kolo Dante Fabbro se tam také blýskne. V 48 zápasech, kapitán Vee střelil 42 branek a nasbíral 104 bodů a vedl tak statistiku BCHL ligy jako nejlepší střelec s více než 2 body na zápas.

Předcházející rok působil v lize jako „rookie“ (nováček). To mu bylo 16 let. Později jako 17letý dosáhl statistiku, ve které byl pouze o jeden bod níže, aby v průměru zaznamenal 1 bod na zápas ve 45 ze 46 klání. V tomto roce také vedl tým Kanady U-18 jako kapitán na Memoriálu Ivana Hlinky. Nasbíral 15 bodů, včetně 6 gólů v 7 zápasech. Tým skončil nakonec na 4. místě. Také byl nominován na pozici kapitána v týmu Kanada West U-19.

Jost dostal ocenění Vern Dye Memorial Trophy jako nejužitečnější hráč ligy BCHL. Také byl v květnu tohoto roku vyhlášen Hockey Canada RBC Canadian Junior Hockey League (CJHL) národním hráčem roku. Tento centr má angažmá na Univerzitě Severní Dakoty pro příští sezónu, ačkoli jeho WHL práva na něho vlastní Everett Silvertips jelikož ho draftoval jako sedmého v celkovém poradí v 2013 Bantam draftu.

Player statistics powered by www.eliteprospects.com

Player statistics powered by www.eliteprospects.com

Jost má neoblomnou pracovní morálku, kterou několikakrát náležitě uplatnil v Pentictone a národních týmech Kanady. Je nepřetržitě v opozici u forčekingu a backčekingu, zejména působí impozantně, když vyvíjí tlak v útočné zóně. Když je konfrontován nebo faulován, zůstává i nadále u daného protihráče a nadále ho obtěžuje, než aby přiznal porážku. A tak kompenzuje jakoukoliv chybu. Zapájí se ve všech třech zónách a pouze ojediněle dovolí, aby byl poražen.

Tak jako ostatní talentovaní útočníci v prvém kole tohoto draftu, i Jost má význačnou prozíravost ve hře, která je umocněna neskutečnou kreativitou. Dokáže rychle najít průchod pro hru. Neodradí ho ani zahuštěný prostor, často se otočí zády během hry a pak střílí přihrávku podélně těla a přihrává tak volnému spoluhráči.

Není pouze prozíravým hráčem na ledě, ale také vytváří možnosti pro přihrávky a to svou zručnou manipulací s hokejkou. Je také dobrý s použitím hran své hole. Jakmile si vytvoří daný prostor, dokáže to tam přepasírovat a předat dál přihrávky. Jeho hra na hraně a schopnost nacházet dané „průchody“ pro puk tak udržuje soupeřovou obranu v pozoru a s reální možností, že tam tu skulinku prostě najde.

Navzdory je schopnosti přihrávat, Jost je střelcem branek z přesvědčení, o čem svědčí jeho 42 branek v minulé sezóně. Tento 1,8 m vysoký útočník dokáže vyrazit zpoza branky až do rohů, otočit se zády brance, otočit se a vypálit tak na branku jedním svižným pohybem, ne jak to dělá Patrick Kane nebo Evgeni Malkin.

Podivně, tento rodák ze St.Albert, Alberta preferuje používání backhandu, pokud mu to dovoluje prostor a nepotřebuje zas až tak moc místa, aby ten backhand realizoval. V útočné zóně se Jost rád usází v pravé polovině a vyčkává tak na svou šanci. Jost má rychlý a svižný pohyb své ruky, když střílí a dokáže vystřelit dřív, než brankář má šanci vůbec zareagovat. I dokonce když nemá rovnováhu, dokáže si udržet puk a vystřelit.

Jost se vždy pohybuje v útočné zóně a hledá místečka, kde ho spoluhráči najdou. Dokáže stínit brankáři, ale spíše se spoléhá na svou schopnost vytvářet odklony střel, které končí u branky. Dokáže se usadit v každé části ledové plochy a dokonce je ještě více asertivní, když je na ledě během přesilovky.

Až téměř výhradně okupuje pravou půli mantinelu, aby tak mohl začít výhodu, avšak přesilovková hra Pentictonu je poměrně mobilní a neomezuje Josta zůstat na jednom místě. Preferuje sice samotnou střelbu, ale dokáže se také přesunout do jiných oblastí na ledě, aby tak mohl svižně střílet nebo předat puk po vytvoření prostoru pro spoluhráče. Způsob jakým vede Vees svou přesilovku, není pak anomálií vidět Josta jako samotného hráče, který řídí celou přesilovku a dokáže tak změnit svůj způsob myšlení od střelce gólů směrem k tvorci hry a příležitostí.
Jost a Clayton Keller jsou podobné ražení a oba v sobě mají zakomponované zručnosti elitních útočníků. I když jsou stejní, Jost je o 20 liber těžší než Američan, co mu umožňuje excelentní ochranu puku a dosahuje tak vyšší úspěšnost v skórovaní.

Potřebujete se dozvědět více o možných mladých hráčích, kteří se budou účastnit draftu? Více informací najdete v All Habs archivu, nebo můžete kliknout na odkazy níže a přečíst si naše poslední články ohledně 2016 Vstupného draftu NHL.

Tags: , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top