The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

Draftem prošli, ale co je čeká dál?

By on July 23, 2014 in Czech List with 0 Comments

VÝHLED DO BUDOUCNOSTI

Karabáček v dresu Gatineau Olympiques v quebecké juniorské lize. Zdroj: hokej.cz

Karabáček v dresu Gatineau Olympiques v quebecké juniorské lize. Zdroj: hokej.cz

Už je to téměř měsíc, co ve Philadelphii proběhl draft do NHL, a pořád je o čem mluvit v souvislosti s touto velkou událostí. Poměrně důležitou otázkou, kterou si mnozí kladou, je, co čeká draftované hráče dál? Pro většinu z nich se nic měnit nebude a i nadále budou bojovat o svou budoucnost v nejlepší lize světa.

Jakub Vrána (13. celkově, Washington)

Vrána přestoupil už před několika lety z Letňan do švédského Linköpingu a se svým skandinávským angažmá vždy vypadal nadmíru spokojen. Capitals sice doufají, že by poměrně brzy mohl vyrůst v člena jedné z dvou elitních formací a k tomu by mu měl nadále pomáhat jeho dosavadní klub. Tým z hlavního města USA jej totiž posílá zpět na hostování, za rok nebo dva by to tak už ale být nemuselo. Při nováčkovském kempu byli s osmnáctiletým šikulou ve Washingtonu vskutku spokojeni a vidí v něm velkou budoucnost. Objeví se tedy zanedlouho po boku Alexe Ovečkina? Není to nereálné.

David Pastrňák (25. celkově, Boston)

Pastrňák s Vránou jsou sice na ledě celkem odlišní, ale co se jejich situace týče, jsou velice podobní. I později draftovaný z dvojice hraje ve Švédsku a má rovněž smlouvu s týmem, který si ho vybral. A také byl poslán zpět do Södertälje na hostování. Jediným rozdílem je, že se zdá, že Vránova přítomnost bude ve Washingtonu daleko více nevyhnutelná než Pastrňákova v Bostonu. Bruins už několik let patří mezi elitu ligy a ani noví talentovaní útočníci jim neschází. Jako právě křídlo má před sebou rodák z Havířova konkurenci v podobě Louie Erikssona a Reillyho Smithe. A jelikož tomu druhému se předpovídá neméně velká budoucnost, hlavním “soupeřem” je nyní 29letý Eriksson.

Dominik Mašín (35. celkově, Tampa Bay)

Dominik Mašín speaking to media at the 2014 NHL Entry Draft. Photo courtesy of Aaron Bell/CHL Images

Dominik Mašín na draftu do NHL ve Philadelphii. Foto: Aaron Bell/CHL Images

Vypadá to, že v Tampě probíhá jakýsi boom českých obránců, protože Mašín je už třetím po Radkovi Gudasovi a Andreji Šustrovi, který se může chlubit nálepkou “hráč Lightning”, přestože zatím jen “budoucí”. Jenže bek juniorky Slavie to nebude mít nijak lehké. Hráčů vyznávajících podobný styl mají ve střední Floridě dostatek, svým způsobem mezi ně patří oba dva již zmiňovaní Češi nebo také hvězda Victor Hedman a veterán Eric Brewer, kromě nich se však do NHL mílovými kroky blíží také v obraně solidní Slater Koekkoek. Nám nezbývá, než věřit, že si s takovou konkurencí poradí.

Vítek Vaněček (39. celkově, Washington)

To, že se Vítek Vaněček objevil na draftu už ve druhém kole, bylo překvapením pro mnohé, dokonce i jeho samotného. Pak se ale ukázalo, že to s ním Capitals myslí vážně, když mu nabídli vstupní smlouvu. První rok i přesto stráví jako Bílý Tygr, a to na liberecké farmě v Benátkách nad Jizerou. Až pak bude moci pomýšlet na odchod za moře a mezitím bude muset také vypilovat svou angličtinu. V brankovišti Washingtonu jsou největšími jmény Braden Holtby, Justin Peters a Philipp Grubauer. Nic ohromného, že? Chyba, Holtby je poměrně spolehlivá jednička, která vytlačila z kádru i Michala Neuvirtha. A je mu 24, takže se nikam nechystá.

Václav Karabáček (49. celkově, Buffalo)

Druhý nejslavnější odchovanec Letňan se do zámoří vydal už před rokem, kdy po sezoně v Rakousku přestoupil do quebeckého Gatineau. Tam se mu po boku mj. Martina Rewaye a Émileho Poiriera vskutku dařilo a vybral si ho jeden z nejlepších celků, Buffalo Sabres. Loni sice skončili poslední, ale na draftu to vždy vypadá, že sahají po těch správných hráčích, a tak je čeká cesta zpět mezi elitu. Možná s ním navíc počítají na pozici ve spodních dvou formacích, kde sice konkurence nemá velká jména, ale je mnohdy těžší překonat. I tak to ale vypadá, že pokud vše půjde tak dobře, jako doteď, uvidíme Karabáčka v uniformě Šavlí už za pár let.

Richard Nejezchleb (122. celkově, NY Rangers)

Richard Nejezchleb in action with the Brandon Wheat Kings of the WHL. Photo courtesy of Brandon Sun

Richard Nejezchleb v dresu kanadských Brandon Wheat Kings. Zdroj: Brandon Sun

Odchovanec Slavie prošel draftem dvakrát bez povšimnutí a až po sedmapadesáti bodové sezoně ve Western Hockey League se jeden z celků rozhodl investovat do něj svůj výběr. Rangers si počkali až do pátého kola a upřímně na něj nijak nejspíš nespěchají. I tak mají ve svém systému mnoho talentů, a tak dají tomuto rodákovi z Prahy s největší pravděpodobností vstupní kontrakt a pošlou jej na farmu do Hartfordu, kde jej nechají více rozvinout.

Pavel Jenyš (199. celkově, Minnesota)

Letošní největší talent brněnské Komety sice nakonec kvůli špatné formě přišel o MS do 18 let, ale jelikož prokazoval známky velkého talentu, nakonec na něj zámořští scouti nezanevřeli. Svůj poslední výběr na něj vsadila Minnesota, která nyní bude čekat, jak se bude dále tento velký forvard jevit. Pokud to bude doma na Moravě nebo v kanadském Sudbury, se ještě uvidí. Například Hockey’s Future mu moc nevěří, ale na tom moc nesejde. Hokej se hraje na ledě, ne na papíře.

Ondřej Kaše (205. celkově, Anaheim)

Tak jako bylo u Vaněčka překvapení tak vysoké postavení v draftu, bylo u Kašeho zklamáním, že před ním bylo vybráno hned 204 hráčů. Křídelníka z Chomutova si nakonec vytáhli Ducks, kteří v něm vidí dost potenciálu a navíc na pozici křídla nikoho velkého do budoucna nemají, s výjimkou letos draftovaného obra Nicka Ritchieho, který ale hraje úplně jiný hokej než kadaňský rodák. Ten se nyní s Piráty přesouvá do 1. ligy, kde by měl také dostávat víc času na ledě. Doufejme, že mu to pomůže v dalším rozvoji.

Tags: , , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top