The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

FAN FOCUS | Môj obľúbený hráč Canadiens. Hráč, ktorého som nikdy nevidela hrať

By on February 8, 2017 in Czech List with 0 Comments

autorka článku: Elyssa Emond, Staff Writer, All Habs Hockey Magazine


Ako mnoho iných fanúšikov, tak i ja som vyrástla na Montreal Canadiens a milovala som ich od samého začiatku (teda minimálne tak si na to spomínam ja). Jak mi pamäť siaha, vždy som vášnivo a láskou obdivovala tým Blue, Blanc et rouge ! (tým označovaný ako Modro-bielo-červený, vo francúzštine, pozn. prekladateľky)
Či som sa narodila ako fanúšik Habs alebo to možno bol „jemný“ vplyv môjho otca, musím povedať, že som sa stala fanúšičkou Canadiens na doživotie.

Po celý ten čas som nemala svojho konkrétneho obľúbeného hráča aktuálneho tímu, ktorého by som nejak obdivovala. Až do doby, než sa na scéne objavil Carey Price. A tak som konečne našla svojho obľúbenca.

Rocket Richard statue (Photo by Elyssa Emond | Rocket Sports Media)

Pred Priceom som sa ale považovala sa fanúšičku hráča, ktorého som ale nikdy nevidela hrať v realite, nevidela som ho zaväzovať si korčule. Takže od detstva do dneška, považujem Mauricea Richarda za svojho obľúbeného hráča, ale taktiež ho považujem za najlepšieho hráča, ktorý kedy obliekal dres Montreal Canadiens.
Asi si kladiete otázku ako je možné, že 22-ročná dievčina môže obdivovať niekoho, koho si nemôže pamätať a ktorého nezažila a nevidela vôbec hrať. Ktorá ani nevie, kto bol Maurice Richard. Za toto vďačím ľudom, ktorých mám okolo seba. Títo mi rozprávali príbehy o Rocket! (to bola prezývka M.Richarda, RAKETA, pozn. prekladateľky) Hokej bol vždy súčasťou našej rodiny a do dneška sa udeje iba zopár rodinných stretnutí, kedy debata neskončí pri hokeji.

Počúvala som a stále počúvam množstvo hokejových príbehov o Richardovi a jeho ére v Montreal Canadiens a vždy som kompletne uchvátená jeho talentom. A keď ste dieťa, počúvate neustále tieto príbehy o hráčovi, ktorý dokázal všetky tie skvelé veci počas svojej hráčskej kariéry, nemôžete si pomôcť. Proste zostanete očarení. A mojím najväčším snom ako malej bol (a do dnešnej doby je) vidieť Habs vyhrať Stanley Cup. Pre mňa ako malú bolo nepredstaviteľné, že hráč kalibru a talentu ako Richard hral v tíme Canadiens. Bol to vzrušujúci pocit.

Za to všetko vďačím svojej rodine a hlavne starým rodičom. Toto boli prví ľudia, ktorí mi začali rozprávať príbehy o Maurice Richardovi. To je ten hlavný dôvod prečo som sa vlastne stala jeho fanúšičkou a snažila sa o ňom dozvedieť viac. Na základnej škole, počas ústnej prezentácie pred tabuľou, som mala buď v angličtine alebo francúžštine prezentovať na hocijakú tému. Ja som si vybrala esej o ROCKETovi. Keď niekto z triedy chcel diskutovať o tom, kto bol najlepším hráčom, ktorý kedy hral v NHL, ja som mala pripravené fakty a hájila som Richarda, až kým som nezmodrela.

V určitej dobe, po množstve vlastných výskumov, som vedela všetko čo sa vôbec dalo zistiť o Mauricovi. Všetko čo súviselo s hokejom. Podľa mňa tu nikdy nebol hráč ako Richard v NHL. Nikto kto by sa mu rovnal.

Maurice Richard obliekal dres červeno, bielo, modrých počas 18 skvelých sezón. Počas tejto doby zmenil navždy Montreal Canadiens a jeho fanúšikov. Navždy. Moc si želám, aby som túto éru mohla sama zažiť a vidieť to na vlastné oči ! Hral v dobe, kedy hráči lojálne hrali za tím a jeho farby a nie za tím, ktorí im zaplatil najviac. A takúto kvalitu nájdete dnes u hráčov len veľmi ťažko.

Argumentom každého, keď poviem, že Richard bol najlepším hráčom, ktorý kedy hral je: no nemôžeš ho vsadiť do súčasnej NHL. V dnešnej dobe by ho zničili. Čo znie pochopiteľne.

Hráči dneška sú väčší, rýchlejší a majú vyššie platy. A množstvo tréningu, ktorého sa do nich investuje. Aj napriek tomu, len si predstavte Richarda so svojím zápalom pre hru. Keby dostal tie isté možnosti ako Sidney Crosby alebo Wayne Gretzky. Mne osobne sa iba ťažko verí tomu, že by nebol schopný konkurovať daným hráčom v dnešnej NHL.
Ako fanúšička Maurica Richarda som obdivovala nielen jeho talent čo sa týka strieľania gólov, ale obdivovala som ho za jeho celkový zápal a nadšenie z hry, ktorej venoval celý svoj život. Mal neskutočné nasadanie bez ohľadu na okolnosti či zranenie. Vždy dokázal smerovať puky do bránky. A to z neho v mojich očiach urobilo hviezdu.

Aj keď som nikdy nemala možnosť vidieť ho hrať, keďže sa rozlúčil s hokejom skôr než som sa narodila ja a dokonca i moji rodičia, dokázala som prečítať jeho vášeň v jeho očiach prostredníctvom fotografií. Vášeň, na ktorú spomínajú pamätníci, ktorí mali tú česť to zažiť a vidieť nezastaviteľného ROCKETa.

Tags: , , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top