The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

FEATURE | Cesta do Playoffs, finálne zmeny

By on April 5, 2017 in Czech List with 0 Comments

autor článku: Blain Potvin, Staff Writer, All Habs Hockey Magazine

(Photo by Francois Lacasse/NHLI via Getty Images)

Tie posledné týždne pred vyraďovacími zápasmi play-off sú magickým obdobím pre hokejových fanúšikov. Hra naberá na obrátkach, zvyšuje sa produktivita hráčov na ľade. Všetko je intenzívnejšie na ľade i mimo neho, keď fanúšikovia a hokejoví experti vytvárajú rôzne „permutácie“ možných play-off scenárov. Niektorí predpovedajú ako budú vyzerať zápasy v prvom kole alebo vyjadrujú svoju preferenciu súpera pre svoj obľúbený tím.

Pre každý tím, ktorý si je istý svojim postupom do play-off , práve tie týždne pred samotnou udalosťou, sú tie, kedy fanúšikovia majú možnosť vzhliadnuť finálnu zostavu. Je ich tím skutočne pripravený a urobiť skvelý výsledok v play-off alebo to čo sa udialo v základnej sezóne, ten rekord, bola iba ilúzia?

Po odohraných 75 zápasoch, sú po obrannej stránke Canadiens na šiestej priečke v rámci NHL, v priemere dosahujúc 2.47 gólov na zápas (GA- goals against – góly v neprospech Canadiens, pozn. prekladateľky) a majú tak vykročené k 202 za sezónu. To je významne menej oproti 236 GA v minulej sezóne. Toto zlepšenie je priamo zodpovedné za súčasnú pozíciu Habs oproti vlaňajšku, kedy boli v spodnej desiatke NHL tímov a dnes sú lídrom Atlantickej divízie (čísla sú trochu iné, keďže článok bol prekladaný 5. apríla, poznámka prekladateľky).

Avšak v období od Nového roku po sviatok sv.Valentína, mali Canadiens veľmi veľké problémy v defenzíve. Carey Price mal percento zákrokov pod úrovňou .900 a „pustil“ v priemere 3.00 gólu na zápas. Toto všetko určite veľmi priťažilo Michelovi Therrienovi a preto bol odvolaný.

S príchodom Clauda Juliena nastali zmeny. Jeho cieľom bolo vybudovať nový obranný systém, ktorý by obránil streleckú zónu, z ktorej často dostával góly Carey Price (pred bránkou). Systém, v ktorom by došlo k prečísleniu hráča s pukom a tak ten puk získali a následne zabezpečili prechod mimo obrannej zóny. Takýto tím, ktorý je na 6. priečke medzi play-off tímami v oblasti blokovaných striel, určite pomôže Priceovi, keď začne play-off.

Tím sa zlepšil defenzívne a „pustil“ tak v priemere iba 2.13 gólov na zápas. Toto je dostatočne výrazný pokles, pokiaľ to extrapolujeme na celú sezónu a to by následne umiestnilo Canadiens na špicu NHL tímov v oblasti defenzívy.

V oblasti ofenzívy po odohraných 75 zápasoch, Canadiens sú na 16. priečke v rámci NHL, v priemere zaznamenajúc 2.68 gólov na zápas (GF) a majú tak vykročené k 220. To je porovnateľné s vlaňajškom, kedy zaznamenali celkovo 221 gólov. Mali teda ale dlhšie obdobie, kedy primárna ofenzíva (útok) mala problémy a sekundárny útok takmer nebodoval a každý bol zvedavý, ako to napraviť.

Avšak v poslednej dobe, sekundárne skórovanie bolo aktívnejšie. Paul Byron dosiahol 20-gólovú hranicu prvýkrát vo svojej kariére a tým si zaslúžil nomináciu na tímovú Masterton cenu (k 5. aprílu to už bolo 22) . Artturi Lehkonen mal zatiaľ veľmi solídnu nováčikovskú sezónu – zatiaľ zaznamenal 13 gólov (k 5. aprílu to už bolo 16 gólov). Phillip Danault sa začal pekne „tvarovať“ ako solídny top 9 center s 35 bodmi (k 5. aprílu 40 bodmi). Ale predovšetkým, Byron, Lehkonen a Danault hrajú veľmi zodpovedný, defenzívne bohatý hokej, tak ako tomu diktuje systém Clauda Juliena.

I napriek nedávnym zlepšeniam v útoku, stále tu zostávajú otázne oblasti pred samotným začiatkom NHL Playoff. Skórovanie zostalo zhruba na rovnakej úrovni v posledných 3 sezónach a tak i naďalej zostáva táto oblasť Achillovou pätou tímu.

Pokiaľ by sa súperovi podarilo zlikvidovať Maxa Paciorettyho a Alexa Radulova, tak by sa im podarilo eliminovať jednu štvrtinu gólov a to by sa musel tím plne spoľahnúť na sekundárne skórovanie. Bez hráča schopného hrať skutočného top 6 centra, Canadiens by boli veľmi „prekérnej“ situácii a mohli by mať problémy postúpiť v playoff hlbšie.
Neschopnosť Alexa Galchenyuka osvedčiť sa ako bona fide top 6 center tak ponecháva Canadiens zraniteľnými v strede ľadu. Danault hral celkom dobre ako center v top lajne, avšak neprodukoval dostatočne a tak môže byť braný iba skôr ako nejaký náhradník. Tomáš Plekanec pokračuje v hraní svojej typickej „uzatvorenej“ hre, avšak jeho skórovanie šlo zásadne dolu. Má v tejto sezóne iba 25 bodov (27 bodov k 5. aprílu, pozn. prekladateľky), oproti 54 bodom v minulej sezóne.

Canadiens mali vždy povesť malého (z pohľadu veľkosti hráčov), ale rýchleho tímu. Marc Bergevin šiel do trade deadline (posledný dátum k možným výmenám hráčom) a adresoval jasne tento problém a pridal do zostavy zopár tvrdých chlapov. I napriek tomu, že sú tu stále niektoré otázky stále otvorené ohľadom efektivity, Canadiens je v tejto chvíli tímom, ktorý dokáže hrať i fyzický štýl hokeja.

Montreal v súčasnosti drží 12. priečku v rámci NHL v oblasti obranných zákrokov (hits) a je na 5. priečke medzi play-off tímami. Toto poskytuje Julienovi tím, ktorý je schopný balansovať medzi rýchlou a fyzickou hrou.
Habs taktiež uchopili späť úctyhodných 50 percent úspešných vhadzovaní a to ich umiestnilo na 14. priečke v rámci ligy. Toto pomohlo tímu viac kontrolovať hru prostredníctvom získavania puku, nie ako na začiatku sezóny.

Canadiens taktiež predviedli elitnú úroveň hry 5na5. Sú na celkovej druhej priečke v GA (goals against – strelených gólov v ich neprospech) a na trinástej priečke v góloch súperovi do bránky tiež v hre 5na5. Ich gólový diferenciál (5na5) konkuruje top tímom vo Východnej konferencii NHL: Washington Capitals a Pittsburgh Penguins. A za úspechom je disciplinovaná hra a tá je kľúčová pre tím, ktorý postupuje do playoff.

Canadiens sa dobre darilo i v oblasti špeciálnych tímov. Úspešná hra v oslabení (PK-penalty kill) mala problémy na začiatku roka, ale zlepšila sa po príchode Juliena a drží sa na úrovni 80.3 percenta a to Canadiens umiestňuje na 19. priečku v rámci NHL.

Presilovková hra (PP-power play) mala skvelý štart, potom ale došlo k prepadu v 2017. Od 18. februára však opäť postupne ožíva, ale nebola konzistentná a preto nemôže byť považovaná za účinnú hrozbu. Úspešnosť presilovkovej hry je na úrovni 19.8 percenta a to je akurát ta dobré pre 12. priečku v NHL. V playoff, tieto špeciálne tímy môžu zohrať významnú úlohu. Canadiens potrebujú zlepšiť jak presilovkovú, tak i hru v oslabení a tak vykompenzovať nedostatky v ich útočnej hre.

Poznať karty aké ma tím rozdané nám dáva lepší náhľad. Ako sa pomaly blížime do playoff, bude sa stále viac spoliehať na kľúčových hráčov ako Brendan Gallagher a spoliehať, že začne viac skórovať v porovnaní so štandardnou sezónou. Zatiaľ čo majú Canadiens problémy s útokom v strede, niektorí dúfajú, že Galchenyuk sa zhostí svojej role efektívne. Avšak skórovanie iných je stále tak potrebné. Bude to však stačiť v playoff? Bez nejak zásadnejšej zmeny v strede alebo v presilovke, to proste bude musieť stačiť.

Montreal má tím, ktorý je schopný hrať fyzický hokej bez straty svojej rýchlosti. Avšak hrať fyzicky môže viesť k väčšiemu množstvu trestov.
Disciplína bude hlavným faktorom a uvidí sa, či tento štýl fyzickej hry prinesie ovocie v playoff. Habs sa budú musieť snažiť zostať mimo trestnej lavice, aby tak mohli diktovať tempo a štýl hry.

Získať náskok na začiatku zápasu (skoré skórovanie) bude ďalším kľúčovým faktorom pre Canadiens v playoff. To im umožní aplikovať ich najväčšie plus, silnú defenzívnu hru doplnenú o najlepšieho brankára sveta, Careyho Pricea.

I navzdory zmenám v zostave, hlavným činiteľom v tohtoročnom playoff bude: Ako sa podarí Claudovi Julienovi uplatniť jeho systém. Ale aby sme v tom mali jasno. Kľúčom trvajúceho úspechu je výsostne v zdraví a výkonu najužitočnejšieho hráča tímu a to Careyho Pricea.

Tags: , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top