The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

FEATURE |Fanoušci Habs – milostní aféra s P.K.Subbanem

By on July 19, 2016 in Czech List with 0 Comments
pk-subban

P.K. Subban

Rick Stephens, Editor-in-Chief, All Habs Hockey Magazine

MONTREAL, QC, – A slunce nad Montrealem přece vyšlo ve čtvrtek ráno (článek byl vydán xxxx, poznámka překladatelky). Bylo by neracionální si myslet jinak. Je fér říct, že jen málo z emocí, které zaplavili sociální sítě po výměně Subbana za Shea Webera bylo racionálních.
Ale to je Montreal.

Vlastně oddanost ke Canadiens je tak vlastně navržená a to záměrně.
Kevin Gilmore, který nedávno opustil rady Canadiens organizace z pozice Výkonného ředitele a Chief Operating Officer celou korporátní filozofii organizace popsal takto:
„ Přicházíme zde do kontaktu s velmi emotivními lidma. Racionálně smýšlející lidi přece neutratí takové peníze za sezónní lístek. Tohle jsou fanoušci, ne diváci, kteří nejsou vůbec citově napojení na tým. Jsme zde v obchodním světě, kde se snažíme prodat emoce a vášeň. Je to o vytváření silného citového pouta.“

A nepopíratelně takové silné citové pouto bylo vytvořeno mezi P.K. Subbanem a fanoušky Canadiens. Zásluhu na tom má vlídná osobnost P.K. Ale vztah mezi fanoušky a obráncem Habs bola „utvrzená“ plánovaně manažmentem P.K. Subbana během vyjednávaní o platu v roce 2014, tým že ho „vyslali“ na hvězdné turné.

Nepodceňujme zde roli, kterou hráli Montrealská největší média a které tak přispěli k Subbanově popularitě. Téměř bez výjimky, se všechny média byli ochotné zbavit žurnalistické objektivity a bez hanby se tak stát totálními „roztleskávačkami“ P.K.Subbana. Někteří se dokonce na začátku dohadovali, že by Subbanovi (jako draftovanému hráči z druhého kola) měla být umožněna zrychlená cesta do velkého klubu, tedy vynecháním standardního rozvojového programu.
Fanoušci byli také hned okouzleni. Ve svém prvním střídání v dresu Canadiens, celé Bell Centre stálo a věrně skandovalo „P.K, P.K“. Subban hrál hrozně, toulal se po ledové ploše a hrál slabě v obraně pod vedením Jacquese Martina (trenér Canadiens mezi 2009–2011, poznámka překladatelky). Jeho hra více odpovídala kvalitě juniorského hokeje. Ale fanoušci byli začarovaní.

Pro některé fanoušky byl čtvrtek černým dnem; museli posbírat své zlomené srdíčka. Bylo napsáno nespočetné množství příspěvků a komentářů po oznámení výměny a jen málo z nich mělo něco do činění s jeho kvalitou hry na ledě. Pokud se tedy zaměříme objektivně na kvalitu hry pouze, Canadiens zcela určitě touto obchodní výměnou získalo.

Někteří fanoušci používali spíše srdce než rozum a okamžitě označilo výměnu jako nejhorší v historii klubu Canadiens. Někteří ji přirovnali k výměně Patricka Roye. Hyperbola až do extrémních výšin. Canadiens nezískali výměnou elitního hráče kalibru Shea Webera když Réjean Houle poslal Roye do Colorada.
Kdy naposled došlo k výměně za lepšího hráče, která by vedla k takovým „samovražedným“ vyjadřováním ze strany fanoušků, kteří prohlašovali, že opustí svůj oblíbený tým? Tak neracionální bylo totiž fanouškovské zalíbení v P.K. Subbana.

Reportér TSN Gord Miller vysvětlil, že pro fanoušky Canadiens bylo „těžké odčlenit svou náklonnost pro hráče jako osobnosti s hráčem pro jeho skutečný talent.“ Miller dodal, že velikost pozornosti věnovaná Subbanovi neodpovídá jeho úrovni schopností.“

Nebylo by to prvně, co by Habs fanoušci přeceňovali (dramaticky) jednoho z hráčů. Na horké půdě jakou je Montreal, fanoušci a média žijí ve světě fantazie, který není sdílen ve zbytku hokejové komunity.
Miller vyhlásil, že lidi z ligy hodnotí Subbanovu hodnotu následovně: je jedním z top 15-20 obránců NHL. Není pochyb, že to vzbudilo překvapení se strany Habs fanoušků (a dokonce i hněv), kteří žijí v úzkoprsém světě Quebecu.
Ale to by také racionálně vysvětlovalo rozhodnutí nenominovat Subbana do národního týmu Kanady pro Světový pohár, který se připravuje na turnaj konající se v Září. Vysvětluje to také, i proč hrál tak malou roli na olympiádě v Soči. Lidé „mimo Montreal“ nezpochybňují nenominování Subbana do národního týmu Kanady, řekl Miller.
Bylo to správné rozhodnutí, když olympijský tým nominoval jiného talentovaného obránce a upřednostnil ho před Subbanem (včetně Webera). Fanoušci Canadiens ztratili rozum. Další správné rozhodnutí přišlo po oznámení sestavy pro Světový pohár.

Možná můj předsudek mě také ovlivňuje, také bych umístnil Subbana o trochu výše, alespoň řekněme do top 12 obránců v lize. Ale na podporu Millerových tvrzení musím říct, že stejné hodnocení na Subbana jsem slyšel od skautů a řídících pracovníků z klubů z celé ligy.
Bez ohledu na umístění Subbana v těchto řebříčcích, bez debaty je Shea Weber v této chvíli v jeden ze třech nejlepších obránců v lize. Není žádný důkaz, který by naznačoval, že Weberove výkony klesají a že by se nacházel v části své kariéry, kdy se to láme.

Je zde několik odborných fanoušků Subbana, kteří se snaží dělat numerickou gymnastiku a dokázat opak. Prosím jenom myslete na to, že jen proto, že to nedokážete vyčíslit, nemusí to bezpodmínečně znamenat, že to nemá smysl (a to tvrdí chlap, který vystudoval Matematiku). Je také důležité dodat, že stejná skupina lidí sjížděla podobné výpočty, grafy i v případě Louise Leblanca, když se snažili dokázat, že Leblanc je „generační“ prospect (mladý talent) pro Canadiens.

Poté co byl Leblanc trofejí Habs z prvního kola draftu, Leblanc se „pohupoval“ v KHL, Slovenské lize a posledně hrál za Lausanne ve švýcarské nejvyšší hokejové lize. Leblanc teď zvažuje návrat na Harvardskou univerzitu a pověsit tak brusle na hřebík ve věku 25 let. Většina hokejových odborníků se shoduje v tvrzení, že Canadiens v této výměně vyhráli. Zeptali jsme se na určení vítěze bývalého trenéra z NHL a hráče ze Síně Slávy Adama Oatese a ten řekl: „ Montreal“ a souhlasil, že Canadiens jsou dnes lepším týmem.

Oates nabídnul své hodnocení na Subbana a řekl: „Nelíbí se mi vývoj stylu hry P.K. za uplynulý jeden a půl roku.“
Oates také dodal: „ Nemyslím, že by se jeho hra rozvila. Myslím si, že stagnuje. Subban by mohl být o mnoho, mnoho lepším hráčem než jim je teď.“
Ohledem problémů v oblasti různorodosti názorů v šatně Canadiens, se Oates vyjádřil nasledovně: „P.K je superstar. Je slyšet a zcela pochopitelně často hraje show. A ne všem se to líbí, že ano?“
Oates na závěr dodal: „Jeho hra nebyla tento rok tak dobrá, prostě nebyla.“

Je zcela jasné, že cíle Marca Bergevina pro tuto mimo-sezónu zahrnují nejen přebudování produktu na ledě, ale snaží se také adresovat nejednotnost v šatně. I navzdory mnohým pozitivním kvalitám Subbana, vůdcovství není jednou z nich. Přispěl k rozpolcenosti na každé úrovni hokeje, kde hrál.

P.K. je sólistem, který hraje v týmovém sportu. Opravdu sám věří, že když je na ledě, tak je tam nejlepším hráčem. Pokud by dostal pravidelný „job“ na olympijských turnajích, řekl, že by byl zcela určitě „nelepším hráčem turnaje“. Poté co podepsal svůj 8letý kontrakt ve výši $ 72 milionů s Canadiens, Subban tvrdil, že má šanci se stát „ jedním z nejlepších hráčů, kteří přišli do organizace.“
Subban možná nikdy nedosáhne velikosti a úrovni Richarda, Beliveaua, Harveye nebo Planteho. Možná nebude nikdy vyhlášen nejužitečnějším hráčem na zimné olympiádě nebo v NHL. Nicméně, bezpochyby na půdě Nashvillu bude i nadále růst jako celebrita.

A je na místě vyhlásit, že to je hlavní důvod proč generální manažer Predators David Poile tuto výměnu realizoval a vyměnil tak druhého nejlepšího obránce za Subbanovu „hvězdný“ vliv. Hokejová frančíza v Nashvillu se co se týče návštěvnosti je na 20. místě a získání Subbana pozvedne zcela návštěvnost, kterou hokej potřebuje v tomto hudebním městě.
Poile mluvil o nadšení, které očekává že Subban přinese do Bridgestone arény. „Jsem generálním manažerem, avšak někdy chci být i fanouškem. P.K. je hráčem a zaplatil by, jsem, jen aby ho viděl hrát. Je vzrušující se koukat na jeho hru, řekl Poile. „ V každém zápase něco udělá. Myslím si, že to bude dynamické.“

Nashville možná nemá status jako Montreal v hokejové komunitě, ale ve světě showbiznisu, je Nahsville napumpovaný. Subban tvrdí, že hokej je jen malá část jeho brandingu (značky). Jinými slovy to znamená, že více je oddaný showbiznisu nežli hokeji. Očekávám, že Subban využije možnost být středobodem pozornosti ve městě hudby během svého hokejového působení a to mu bude poskytovat otevřené dveře do světa hvězd.

Vzhledem na fakt, že byl vyměněn za oblíbenou osobnost: Shea Webera, může Subban ze začátku dostat vlažné přijetí. Očekávejme, že fanoušci a média budou super kritické. Ale jen několik z nich zaznamená stabilitu a spolehlivost na back endu a že chybí v sestavě.
Weber je zcela koncentrován o orientován na hokej. Weber popsal svůj přístup vzhledem na příchod do Montrealu takto: „ Přivezu sebou svojí pracovní disciplínu a postoj a budu se snažit dovést tento tým k nějakým výhrám.“ Největší věcí pro mě, kterou musím udělat je pomoct vyhrávat. Vím, že tým má dobrý základ, mají očividně nejlepšího brankáře a některé top end útočníky a jsem prostě nadšen, že se můžu přidat k této skupině hráčů.“

Weber také přispěje velkou dávkou svého vůdcovství v šatně. Bude podporovat Maxe Paciorettyho a zbývajících asistentů a bude prezentovat modelovou roli hráče pro celý tým.
Bylo zajímavé zaznamenat, že první sms kterou Weber obdržel, byla sms od Careyho Price. Angela Price přivítala Sheau a jeho rodinu svým vlastním způsobem na Twittru.

V celém tohle případu, Marc Bergevin a Michel Therrien budou vnímání jako ničemové a zcela zaslouženě. Bergevin zpackal proces svojí nezkušeností a to v plném.
Bergevin od začátku tvrdil a poukazoval, že absolutně neusiluje o obchod se Subbanem. Bylo zveřejněno, že Bergevin získal pouze jednu seriózní nabídku. Pokud vezmeme generálního manažera za slovo, byla Subbanova výměna impulzivním nákupem? Jak Bergevin znal potencionální proti cenu za svého hvězdného obránce, pokud se ho tedy nesnažil „zpeněžit?

Bez debaty Therrien sází na své oblíbence a výběr jeho oblíbenců má málo společného z jejich výkonem. Subban rozhodně nebyl oblíbencem trenéra. Therrienova veřejná kritika svého obránce byla nežádoucí a zcela neprofesionální. Zcela nevítaná byla i Subbanova veřejná reakce a nesouhlas a toto celé bylo pravděpodobně začátkem konce.

Pro Bergevina bude tohle památná transakce a zapíše se v odkazu klubu a bude souzen za toto rozhodnutí ještě mnoho let. Shea Weber okamžitě udělá tým Canadiens lepším. P.K. Subban bude bavit své nové fanoušky a rozprostírat své křídla jako celebrity na důležitém trhu showbiznisu.
Fanoušci Canadiens mají celé léto na zahojení svých srdíček a budou vstupovat do 2016-17 sezóny snívající, že se zamilují znova.

Tags: , , , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top