The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

FEATURE | HMCS Montréal Canadiens

By on February 14, 2017 in Czech List with 0 Comments

autor článku: Blain Potvin, Staff Writer, All Habs Hockey Magazine

Niekde v Severnom Atlantiku – Medzi fanúšimi Habs z rôznych kútov sveta existuje špeciálne puto. Jedinou požiadavkou ako byť členom tohto „klubu“ je jednoduchá oddanosť k majestátnosti tejto historickej franšízy. Členmi tohto „klubu“ sú ľudia rôznych vekových kategórií a sú doslova roztrúsení po celom svete. Jednou takouto skupinou, ktorá sem patrí a splňuje všetky požiadavky sú námorníci Royal Canadian Navy (RCN – Kráľovská Námorná flotila, pozn. prekladateľky).
Jedna z lodí z Atlantickej flotily, ktorá má svoj domovský prístav v Halifaxe, Nova Scotia, má špeciálne puto k mestu, v ktorom sa zrodil tím Montréal Canadiens. Tento krížnik hrdo nosí meno: Her Majesty Canadian Ship (HMCS Montréal).

V kanadskej námornej flotila je tradíciou krstenie lodí podľa veľkých kanadských miest. Medzi 12timi loďami fregaty RCN Halifax, ktoré sú v dnešnej dobe plavby/boja schopné, nájdeme mená ako: Toronto, Vancouver, Ottawa, Winnipeg a Calgary. Avšak iba jedna z nich mala to šťastie, že môže nosiť meno Montréal.

Tak jak je to u všetkých kanadských lodí, mesto a loď spojuje špeciálne puto. Medzi sebou si zdieľajú darčeky, posádky a reprezentanti mesta sa vzájomne navštevujú a ak je to možné, tak dokonca daná loď občas i pripláva do príslušného prístavu v danom „družobnom“ meste.

Keď sa budete prechádzať po chodbách lode, zistíte, že sú tu známe značky označujúce ulice, ako napríklad: Rue Sainte Catherine. Nájdete tu taktiež nástenné maľby ulíc a štvrtí, ako napríklad Old Montréal. Rôzne „suveníry“ sú po celej lodi, ktoré boli darované daným mestom a jeho občanmi. Sú to akési dary pre posádku a majú vytvoriť tu pravú atmosféru daného mesta na lodi.

Za posledné roky, HMCS Montréal navštevuje mesto Montreal pravidelne. Dôležitosť tohto puta medzi loďou a mestom nehodno podceňovať. Posádka lode sa vždy teší na tieto návštevy, námorníci sa cítia byť vítanými ako keby boli z Montrealu. Počas týchto návštev má posádka možnosť podeliť sa o svoje zážitky, ktoré nazbierali počas svojich plavieb po celom svete, ako posádka, ako členov Kanadských ozbrojených zložiek. Pomôžu ľuďom z Montrealu nahliadnuť do života na lodi, vzbudiť ich záujem a dovoliť im vstúpiť dokonca na samotnú palubu.

Existuje tu puto medzi vojakmi. Toto puto sa môže prehĺbiť zdieľaním spoločným fandením pre la Sainte Flanelle (označenie Montreal Canadiens vo francúzštine, pozn. prekladateľky). Je mi dobre známy tento fenomén, pretože som veteránom kanadských ozbrojených síl a v súčasnej dobe člen posádky HMCS Montréal.

Dlhé výjazdy ďaleko od domova, rodiny a priateľov spôsobia s veľkou pravdepodobnosťou nostalgiu asi u každého a mnohí z nás pociťujú túžbu po domove. Pre týchto námorníkov, ktorí sú na palube HMCS Montréal, hokej, obzvlášť hokej hraný Montreal Canadiens, je akousi náplasťou oproti tomu, jak im chýba domov a rodina. Na pár hodín im hokej pomôže uniknúť bežnému dennému režimu na palube lodi a cítia sa v danej chvíli ako keby boli doma a fandili svojmu obľúbenému tímu.

Je úplne bežné pracovať 18 hodín na zmene, niekedy dokonca i dlhšie, keď loď pláva. Námorníci majú množstvo povinností a zodpovednosti a tieto úlohy musia plniť každý deň. Keď loď pláva, musia sa spoliehať jeden na druhého, nikto dané úlohy za nich nesplní. Loď musí byť sebestačná. I napriek dlhej pracovnej dobe a ťažkým podmienkam, títo námorníci-fanúšikovia niekedy obetujú dokonca i spánok, len aby mohli pozerať na zápas a vidieť tak svojich hrdinov hrať.

(Photo by Blain Potvin | Rocket Sports Media)

Pracovný rozvrh na lodi je niekedy veľmi rušný. V tomto kalendárnom roku, posádka HMCS Montréal strávi väčšinu roka mimo svojich domovov a rodín, keďže sa búdu plaviť viac ako 200 dní, čo ale nezahrňuje čas, ktorí trávia v prístavoch.

Zúčastnia sa Arctic Sovereignty Operations and Artic Training Exercises (námorné cvičenie, pozn. prekladateľky). Taktiež sa zúčastnia medzinárodného vojenského cvičenia so svojimi spojencami v rámci NATO. To celé bude „prepletené“ návštevami rôznych zámorských prístavov, ktoré umožnia posádke navštíviť vojnové pamätníkmi a pomníkmi postavenými na počesť padlých kanadských hrdinov.

Aj napriek nabitému programu, jednoznačne pre každého člena posádky je vrcholom daná návšteva mesta, teda obzvlášť pre tých, ktorí milujú Canadiens. A takáto návšteva bude práve v Máji 2017. A na krátku dobu sa loď a jej posádka stane opäť súčasťou lokálnej montrealskej komunity. A keď budú mať šťastie, tak možno uvidia svojich hokejových hrdinov osobne v aréne Bell Centre.

Ktokoľvek sa chystá na návštevu do Montrealu počas play-off v NHL a túži vidieť kanadskú vojnovú loď, loď HMCS Montréal bude v máji 2017 kotviť v starom prístave Montrealu a stane sa tak súčasťou mestských osláv a výročia založenia Montrealu (375. narodeniny).

Tags: , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top