The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

FEATURE | Shea Weber; víc jak se zdá

By on September 7, 2016 in Czech List with 0 Comments

autor článku: Matt Smith, Staff Writer/Social Media Specialist, All Habs Hockey Magazine

Shea Weber (Photo by Montreal Canadiens)

Shea Weber (Photo by Montreal Canadiens)

Obchodné vyjednávání byli v plném proudu během 2016 NHL vstupního draftu, všichni důležití se účastnili a také všichni doma to sledovali. Vždy se všichni hluboce nadechli, když NHL komisař Gary Bettman oznámil větu: „Máme zde obchod“. Napětí Habs fanoušků dosahovalo vrcholu, když bylo čteno jméno Montreal Canadiens.

Dozvěděli jsme se, že Lars Eller byl vyměněn do Washington Capitals a Habs za něho získali útočníka Adrewa Shawa z Chicago Blackhawks. Poté co fanoušci „posbírali“ zpátky svůj dech, NHL draft se blížil ke svému závěru a P.K. Subban byl prozatím stále členem skvadry Montreal Canadiens. Ale ne nadlouho.

Středa, 29. června 2016 se navždy zapíše do historie Canadiens, kdy jedna z největších osobností franšízy, P.K. Subban byl vyměněn do Nashville Predators za jejich kapitána Shea Weber. Byl to obchod, který byl hodně kritizován analytiky a také fanoušky, kteří poukazovali na kontribuce, které Subban udělal pro město Montreal, poukazovali na věk, Subbanové získání Norrisovy trofeje a kratší kontrakt.

Nicméně, mnozí opomínají, za jakého elitního obranného hráče byl Subban vůbec vyměněn, a tím je Shea Weber. Dovolte mi začít sdělením, že Shea Weber není P.K. Subban, P.K. Subban není Shea Weber. Pořád se bude pokračovat ve vytahování různých porovnávání v souvislosti s touto výměnou. Musíme si ale uvědomit, jak odlišní oba hráči jsou. A tak by na to měli nahlížet i fanoušci. Obchod byl dokončen a možná to vyzní bizarně, ale Subban neobleče dřez Montreal Canadiens během otevíracího zápasu sezóny. Místo něho to bude nová tvář, která bude vést obránce Montrealu na modré.

Shea Weber, Obránce, Montreal Canadiens
14. srpen 1985 ; Sicamous, British Columbia, Kanada
6-4, výška: 1.93 m; váha: 107 kg; držení hole: pravé
2015-2016 statistika (Nashville Predators): 78 odehraných zápasů, 20 branek, 31 asistencí, 51 bodů, 169 obranných zákroků, 160 blokování.

Aby zde bylo jasno; Shea Weber je více než dobrým kaufem. Reprezentoval kanadský národní tým na zimních olympiádách v roce 2010 a 2014. V obou případech získal zlatu medaile a byl asistentem kapitána v roce 2014. Weber se umístil spolu se svým spoluhráčem Drewem Doughtym na prvním místě v týmu Kanady se 6 body (3 góly, 3 asistence) v 6 zápasech. Weber odehrál nejvíce minut ze všech kanadských hráčů během turnaje a nejvyšší počet minut proti největším světovým hráčům.

Mezitím, P.K. strávil na ledě sotva nějaký ten čas během turnaje; zaznamenal 11:41 minut strávených na ledě; v porovnání s Weberem: 131 minut. O dva roky později, byl Shea Weber nominován do kanadské reprezentace pro Světový pohár 2016, zatímco P.K. Subban se do sestavy vůbec nedostal.

Carey Price, Shea Weber (CP Photo)

Carey Price, Shea Weber (CP Photo)

Shea Webber je trojnásobným finalistem Norrisovy trofeje (2011, 2012 a 2014) a mnozí věří, že už měl vyhrát několikrát, obzvláště pokud se podíváte na jeho obranní hru a počet nasbíraných bodů. S výškou 1.93 m a váhou 107 kg přidá Weber svojí konstituci a fyzickou přítomnost a odradí tak odvážné soupeře, kteří se odváží přiblížit ke Carey Priceovi.

Weber v žádném případě nepohrdne vytvářením útočných akcí, nasbíral 40+ bodů v osmi s deseti sezón. Během výluky NHL (zkrácená sezóna), byl naladěn obdobně, kdy na konci sezóny měl nasbíraných 28 bodů v 48 zápasech. Během sezóny 2015-2016, skončil jako čtvrtý v počtu střelených branek mezi NHL obránci; za Brentem Burnsem (27), Oliverem Ekman-Larssonem (21) a Markem Giordanem (21).

Weber je také smrtonosní zbraní ve přesilovkách ; kdy zaznamenal 14 ze svých 20 branek v minulé sezóně. Teď zavřete oči a jednoduše si představte: Weber na modré, Gallagher generující paseku před brankou, Galchenyuk připraven na příležitost, všichni společně a Kirk Muller řídící samotnou show. A to jsem vůbec nezmínil Alexandra Radulova, Andreie Markova nebo Maxe Paciorettyho! Habs přesilovka budě zcela určitě lepší a během ní se nepopíratelně střelí více branek v sezóně 2016-2017 a snad i návrat Kirka Mullera přinese zpátky bývalý úspěch.

Weber byl také nominován do NHL All-Star zápasů již pět krát; kde vyhrál individuální soutěž v „nejtvrdší střelbě“ a to v roce 2015 (108.5 mph) a v roce 2016 (108.1 mph). Východní konference, byla si varována!

Nedávno byl Weber jmenován jako asistent kapitána Montreal Canadiens. Pozici v minulosti zastával P.K. Subban. Teď se Weber připojí skupinu lídrů, kterou tvoří: Andrei Markov, Tomas Plekanec a Brendan Gallagher. A Max Pacioretty se vrátí s kapitánským „Céčkem“. Vůdcovství je oblast, kde bude Weber moci přispět a pomoci tak Canadiens, obzvláště poté, co jádro vůdcovství v týmu bylo obnažené po zranění Careyho Price.

Weber nosil kapitánské „C“ v Nashville od r.2010 do r.2016; také ho měl když reprezentoval tým Kanady na mezinárodních fórech a vyhrál také ocenění Marka Messiera v oblasti Vůdcovství (M.Messier Leadership Award). Teď bude mít možnost doplnit a rozvít skupinu hráčů v habs vedení – na ledě a mimo něho. Marc Bergevin s ním také konzultoval získání Radulova, než s ním podepsal kontrakt (Radulov byl jeho spoluhráčem v Nashvillu, podepsal roční kontrakt; $ 5.75 miliónů během obchodování s volnými hráči). Pokud půjde všechno dobře, Radulovo najmutí se může stát nejlepším „podepsáním“ volného hráče v mimo-sezóně; nejen pro Habs, ale i v rámci celé NHL.

Mnozí hráči se vyjádřili ohledně Subban-Weber výměny. Byl to Mark Scheifele, Jonathan Toews, kapitán Max Pacioretty, asistent kapitána Brendan Gallagher a nový člen týmu habs Andrew Shaw.
Já osobně by jsem si do svého týmu vzal Shea Webera. Hrál jsem proti němu několikrát. Tým, že jsme na západě, máme možnost vidět P.K. pouze dvakrát za sezónu. Být s Weberem v jedné konferenci, mám možnost ho vidět častěji.“ Scheifele také dodal: „ Je prostě mocný. Dokáže kontrolovat hru. Za prvé: jeho fyzičnost je jeho obrovskou silnou stránkou. Pokaždé jak se vás dotkne, máte pocit, že vaše kosti prasknou a je zcela náročné s tím se vyrovnat. Je prostě bojovník. Každé střídání bere tak, jak kdyby by mělo být jeho poslední. Těžce se poráží. Je komplexním hráčem, podává neskutečný výkon a jeho střelba je také nepopíratelně nebezpečná.“ – Mark Scheifele, Winnipeg Jets.

 „[Weber] je jedním z nejlepších vůdců v lize. Po všech těch přesunech a obchodech, které jsme udělali, cítím méně tlaku. Již jsem se od Shea naučil mnoho.“ – kapitán Montreal Canadiens Max Pacioretty.

„Nemyslím si, že existuje větší tlak než ten, který pociťujete, když oblékáte národní dres Kanady v olympijském zlatém finále. On se s tím umí vypořádat. Myslím, že se mu zde bude dařit.“ – útočník Montreal Canadies Brendan Gallagher.

„Nebudu muset již proti Weberovi hrát, to je obrovské pozitivum. Měli jsme společně několik dobrých bitev před brankou. Vlastně mi zlomil jedno z mých žeber, takže fakt vím, že je tvrdým obráncem a bude skvěle za Habs hrát.“ – útočník Montreal Canadiens Andrew Shaw.

Shea Weber se představil médiím v Montrealu 9. srpna, kde byl obklíčen médii během výročního golfového turnaje organizovaného hlavním trenérem Canadiens Michelem Therrienem. Na turnaji se vysbíralo $ 170.000 a výtěžek šel na Children’s Foundation (Dětská nadace Montreal Canadiens).

„Je vzrušující být zpátky v Kanadě; v samotné Mecce hokeje. V zemi, kde lidé jí, spí a dýchají pro hokej,“ řekl Weber. Nová obranná jednička týmu Montreal Canadiens následně dodala: „ Myslím, že jsme dali dohromady skutečně dobrý tým, konkurenceschopný tým, který může tento rok soutěžit a já se těším, jak do celé skupiny zapadnu. Je to velmi vzrušující doba a já jsem toho součástí.“

Shea Weber se také zúčastnil 2. ročníku výročního celebritního turnaje Brendana Gallaghera v softballu (Annual Brendan Gallagher Celebrity Softball Classic), který se konal 13. srpna a účastnili se ho také: Nathan Beaulieu, Milan Lucic a Josh Gorges. Při této příležitosti se podařilo také vybrat nějaké příspěvky a zvýšit povědomí pro Shriners Hospital for Children (podpora dětské nemocnice, pozn. překladatelky).

weber-gallagher-baseball

V jedné oblasti bude Shea zcela určitě excelovat. A to je ta mentorská role. Bude mentorem pro mladé habs obránce, obzvláště pro Mikhaila Sergacheva, mladého draftovaného hráče z prvního kola jako 9. celkovém pořadí v roce 2016. Někteří fanoušci dokonce „načrtli“ Sergacheva vedle Webera pro sezónu 2017-2018, jako náhradu za Andreie Markova.
Jen několik slov o Sergachevovi. Je přirozeným bruslařem a hraje silnou oboustranní hru. Byl jmenován nejlepším obráncem ligy OHL v minulé sezóně. Za Windsor Spitfires (OHL) zaznamenal 17 branek a 40 asistencí. S parametry hodných NHL (1.88 m, 100 kg) a výkonem během rozvojového kempu Canadiens se mluvilo o tom, že tento 18-letý Rus by mohl mít docela realistickou šanci dostát se do sestavy habs v sezóně 2016-2017. Ale Sergachev se s velkou pravděpodobností vrátí k Spitfires, kde bude mít šanci odehrát významný počet minut postavených na strhujícím výkonu z kempu a následně se zúčastní turnaje Memorial Cup.

Postupně jak se blíží začátek sezóny 2016-2017, můžeme říct, že žádný jiný hráč v sestavě Canadiens nebude pod takovým tlakem a pečlivým dohledem jak Shea Weber. Jak na ledě, tak i mimo něho. Weber teď bude „hozen“ v Montrealu do záři reflektorů a bude se od něho očekávat sezóna kalibru hráče All-Star zápasů a vítěze Norrisovy trofeje.
Jsme si vědomi, že analytici budou pořád přepírat Subban-Weber obchod během celé sezóny. Ale pokud bude Montreal mít úspěšní sezónu co se týče umístění, zlepší se přesilovka, Carey Price je chráněn, koho zajímají statistiky a analytické povídačky?

Já osobně vítám Shea Webera v organizaci Montreal Canadiens. Weber je skvělým hráčem a perfektním lídrem, který pomůže svému týmu zvítězit. Přeju mu všechno dobré v modro, bílo, rudých barvách.

Tags: , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top