The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

FEATURE | TOP 5 možných a dostupných hráčů pro Habs

By on September 26, 2016 in Czech List with 0 Comments

Pět hráčů, kteří možná obdrží profesionální PTO kontrakt (kontrakt na zkoušku)

Alex Tanguay (Photo by Getty Images)

Alex Tanguay (Photo by Getty Images)

autor článku: Matt Smith, Staff Writer/Social Media Specialist, All Habs Hockey Magazine

Je zde opět ta část roka, kdy jsou stále na trhu volní hráči. Jak plynou dny a pomalu se blížíme k začátku regulérní sezóny, stále se podepisují nové kontrakty s hráči, s některými se podepisují profesionální zkušební nabídky (professional try-out offer, PTO pozn. překladatelky). Tyto „zkušební“ kontrakty se stávají velmi populárními, protože nutí hráče se snažit a bojovat tak o místo v sestavě, pokud chtějí získat nový kontrakt.

V minulé sezóně takto podepsali kontrakt s Tomášem Fleischmannem (PTO) a i když nezůstal celou sezónu u Canadiens, zaznamenal během svého krátkého působení jako člen Habs několik klíčových gólů. Povedlo se mu střelit dva vítězné góly prvních pěti zápasech Canadiens v loňské sezóně. Fleischmann pak ale byl vyměněn společně s Dale Weisem do Chicago Blackhawks za možnost výběru v 2018 draftu ve druhém kole a za útočníka Philipa Danaulta.

Obecně platí, že hráč, který obdrží PTO je hráčem, který nestojí majlant, pokud si vybojuje NHL kontrakt (obvykle pod 1 milion dolarů) a v nejlepším možném případě pomůžou týmu se skórováním a zálohou za cenu nízkého platu, nebo jako v případě Fleischmanna v minulé sezóně – byl přesunut do jiného týmu výměnou za jiné „aktivum“.

Náš kolega Blain Potvin se již podíval na dvě možnosti pro PTO, jeho článek naleznete zde (pouze v anglickém jazyce).

Níže uvádíme pět hráčů, kteří možná obdrží telefonát od Marca Bergevina s pozvánkou přidat se k Montreal Canadiens na PTO kontrakt – aby se tak zúčastnili tréninkového kempu a tak vyvolat tlak na současné hráče a prospects a donutit tak všechny podat nejlepší výkony.aatopfive-298x300

Původně jsem chtěl uvést Krise Versteega, ale bylo již oznámeno, že v příští sezóně nastoupí na PTO do Edmonton Oilers.

5. Mike Richards (2015-2016 statistika – 39 odehraných zápasů; 2 branky; 3 asistence, 5 bodů)
Z důvodu potřebné zálohy na pozici centra, Washington Capitals podepsali v minulé sezóně smlouvu ve výši 1 mio $; jednalo se o roční kontrakt. Tento hráč je dvounásobným vítězem Stanley cupu. I když neobdržel prodloužení kontraktu, i tak se u něho zvýšili šance na získání minimálně PTO kontraktu od některého z NHL klubů.
Richards byl draftován v roce 2003, v 1. kole jako 24. v celkovém poradí – odehrál 749 zápasů v regulérní sezóně; zaznamenal 181 branek, k tomu přidal 306 asistencí a nasbíral 487 bodů za celou svou kariéru. Možná dny, kdy slušně skóroval, jsou již historii, nesmíme zapomenout, že Richards je dvounásobným střelcem 30 branek (08-09, 09-10), olympijským vítězem, byl také asistentem kapitána v Los Angeles a bývalým kapitánem Philadelphia Flyers.
Mike Richards možná již nikdy nebude hráčem, jakým býval, ale může být užitečným ve 3.-4. lajně v klubu NHL, který hledá oboustranného centra, který hraje fyzickou hru. PTO se tak zdá jako nejlepší možnost v této části jeho kariéry.

4. Mike Brown (2015-2016 statistika – 58 odehraných zápasů; 2 branky; 3 asistence, 5 bodů)
Mike hraje agresivní a intenzivní styl hokeje, který přináší energii do sestavy Habs a také aktivuje fanoušky. Je tvrdým hráčem ve forčekingu a tím pomáhá Canadiens být těžším soupeřem pro jiné týmy. Když mluvíme o postavení se za spoluhráče, Brown je vždy připraven zasáhnout, zahodit rukavice – skutečně. Možná často neskóruje nebo neprodukuje tolik útoků. Jedna věc je ale jistá. Když je v sestavě, hráči se cítí chránění, obzvláště mladí hráči. To jim umožňuje soustředit se na útok, co pro hráče jako Mike McCarron, Andrew Shaw nebo Nathan Beaulieu znamená, že nejsou vystaveni situacím (tak často), kdy musí zahodit rukavice.
Mike Brown byl stažen z listiny volných hráčů a dělal to co od něho Habs trenéři požadovali; zaznamenal 4 hits na zápas, zatímco tři krát se popral. Pokud se Canadiens snaží být tvrdším týmem (proti kterému se bude hrát hůř), je zcela možné, že Mike Brown se vrátí do Montrealu v sezóně 2016-2017 na roční kontrakt po úspěšném try outu.

3. Lauri Korpikoski (2015-2016 statistika – 71 odehraných zápasů; 10 branek; 12 asistencí; 22 nasbíraných bodů)
Finský křídelník Lauri Korpikoski strávil 2015-16 základní sezónu v Edmonton Oilers; zaznamenal 10 branek a 22 bodů v 71 zápasech. Byl vyplacen Oilers 30. června, zbývali mu ještě 2 roky na kontraktu – 2.5 mil. $ za sezónu, co umožnilo týmu ušetřit tak 2 mil $ v platovém rozmezí, kdy platový strop je pouze 500 tis. $ pro 2016-17 sezónu a 1 mil, pro 2017-18 sezónu.

Korpikoski byl draftován v 1.kole týmem New York Rangers a svojí nejlepší sezónu měl v 2010-11, kdy zaznamenal 19 branek, 21 asistencí a nasbíral tak 40 bodů jako hráč Phoenix Coyotes. Jeho nejlepší kariérní možností bude teď asi PTO, kde by mohl zaplnit mezeru v 3.-4. lajně, pokud uspěje. Jeho kontrakt bude levný, protože pořád pobírá plat od Oilers.
Týmy budou mít možnost vidět Korpikoskiho v akci, předtím než mu nabídnou kontrakt nebo PTO jelikož se zúčastní Světového poháru a bude hrát pro reprezentaci Finska (Finsko nepostoupilo do vyřazovacích zápasů play offs, skončilo na posledním 4. místě ve skupině. Pro více informací o Korpikoskiho výkonu, klikněte zde, poznámka překladatelky). Pokud předvede zajímavý výkon na Světovém poháru, Korpikoski by neměl mít problém a vícero týmů by ho mohlo kontaktovat.

2. Kyle Quincey (2015-16 statistika – 47 odehraných zápasů; 4 branky; 7 asistencí; 11 bodů)
Kyle je spolehlivým a lokálním obráncem s více než 500 odehranými NHL zápasy (včetně playoffs). V minulé sezóně strávil v průměru na ledě 19:45 minut na zápas, kdy nastupoval za Detroit Red Wings. Tento obránce, který má držení hole na levé straně má odpovídající výšku a váhu (1.88m, 94 kg) – pořád může nabídnout skvělé obranné služby pro jakýkoliv NHL tým za poměrně nízkou cenu oproti tomu, co vydělal v posledních dvou sezónách (4.25 mil. $).
Jsme si všichni vědomi politiky Marca Bergevina: „ Nikdy nemáme dostatek obrany“ a tak Kyle Quincey by mohl zabojovat o místo na modré čáře u Canadiens na PTO.

1. Alex Tanguay (2015-16 statistika – 70 odehraných zápasů; 8 branek; 27 asistencí; 35 bodů)
Rodák ze Sainte-Justine, Quebec, byl draftován v roce 1998 ve vstupném NHL draftu týmem Colorade Avalanche jako 12. v celkovém poradí. Vyhrál Stanley Cup s Avalanche během 2000-2001 sezóny; kdy nasbíral 77 bodů 21 bodů nasbíral v playoffs, včetně třech bodů (2 branky, 1 asistence – včetně vítězného gólu) v zápase číslo 7 finále o Stanley Cup.
Tanguay oblíkal dres Habs v sezóně 2008-2009, kdy odehrál pouze 50 zápasů kvůli zranění – zraněné levé rameno. I navzdory odehrání pouze 50 zápasů, i tak skončil sezónu s 41 body.
29. února 2016 Tanguay byl vyměněn a z Colorada se dostal do Arizony – společné s Conner Bleackley a Kyle Wood – výměnou za Mikkela Boedkera. Po výměně do Arizony, Tanguay nasbíral 13 bodů v pouze 18 zápasech, což je velmi slušný výkon pro stárnoucího hráče.
Tento veterán odehrál 1088 zápasů, střelil 283 branek a 580 asistencí a nasbíral tak 863 kariérních bodů. Otázkou zůstává, jestli má ještě dostatečnou energii pokračovat. Podle mého názoru, pokud bude využit vhodným způsobem, dokáže produkovat a střílet branky a vyplní tak místi ve 3. či 4. lajně za poměrně nízkou cenu a takový PTO kontrakt by byl extrémně nízkým rizikem pro Montreal Canadiens.
Tak, zde to máte k dispozici: pět neomezených volných hráčů, kteří můžou v blízké budoucnosti obdržet telefonát od některého z NHL klubů. Podepíšou Canadiens s některým z hráčů PTO kontrakt nebo umožní svým prospects zabojovat o místo v sestavě? Nuž, jenom čas napoví milí Habs fanoušci.

Tags: , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top