The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

FEATURE : Využívání Alexeie Emelina

By on December 30, 2015 in Czech List with 0 Comments

Autor článku Corey Desormeaux , Managing Editor, All Habs Hockey Magazine (přeloženo do češtiny: Iveta Fojtíková)

Emelin-768x431

Alexei Emelin (Photo by: Graham Hughes / The Canadian Press)

OTTAWA, ON. – Alexei Emelin získal hodně kritiky od fanoušků Montreal Canadiens. Zcela upřímně, dostal dávku kritiky na celý život. A to pouze ode mě. Někdy byla oprávněna, někdy ne.

Než začala tato sezóna, dal jsem si slib sám pro sebe. Slíbil jsem, že začnu sezónu s čistým štítem. Úpřimně. Všechny předsudky ohledně hráčů Habs jsem nechal „před dveřmi“. Bylo to tak férové vůči stávajícím hráčům, včetně Alexeie.

Musím přiznat, bolo to na chvíli příjemné, ten skvělý začátek sezóny, který Habs měli. Tedy, my všichni jsme lítali v oblacích, ne? Dokonce jsem vychvaloval Emelina před přátely a fanoušky. Dokonce jsem napsal i veřejnou omluvu v článku!

Tohle všechno se událo předtím, než se zranil.

Bohužel jsem po návratu Emelina na led změnil opět názor spíše pesimistickým směrem. V několika posledních hokejových zápasech, byl Emelin zjevně pomalý, váhavý a trochu mimo hry, co způsobilo, že skončil poslední nebo předposlední mezi obránci v Corsi diferenciálu ve čtyřech z pěti jeho posledních zápasů. V tomto časovém období, Alexei strávil průměrně na ledu 20 minut a má diferenciál -3. Tento článek nebude pojednávat o Emelinovém vyloučení se sestavy (jak jsem již v minulosti takový závěr udělal), ale spíše se zaměří na možné zredukování role Emelina v sestavě.

Je znám hlavně kvůli své schopnosti hrát na tělo. Emelin je zcela určitě nejlepší týmový kontaktní hráč, nikdo s ním nemůže soupeřit. Jediný, kdo mu je podobný je Greg Pateryn.

Nemusím po toto tvrzení zacházet daleko, ale Emelin je týmovou nejhorší volbou v obraně. Je asi lepší než Gilbert nebo Tinordi. Ale u Tinordiho tohle nemůžeme vědět, protože na svůj debut v této sezóně v Habs dresu ještě čeká a Gilbert hraje velmi rezervovanou obrannou hru v nižších formacích.

Jediné co vím je, že nemůžu podpořit Emelinové využití způsobem jakým je to realizované teď.

Jakýkoliv hokejově-znalý fanoušek ví, že útok je generován přes obranu. Canadiens jsou pro takový hokej perfektně stavěni. Mají několik obránců, kteří dokážou posunout puk vpřed, dokážou vést útok, „naskočit“ do útoku, dokážou skvěle zpracovat první přihrávku a podávají solidní výkony na obou stranách kluziště. Skupina ku předu tahajících obránců je plná rychlosti, která pomáhá vytvářet otevřený prostor během útočných akcí a prostřednictvím tvrdého forčekinku tak pomáhá založit akci.

Styl hry Alexeie Emelina nějak nesedí do tohoto konceptu/vzoru. Dát hráče do sestavy, který umí být fyzický je jedna věc. Ale dát mu prominentní roli je věc druhá.

Emelin tráví na ledě až mnoho času. V průměru přibližně 20 minut na zápas a je tak z celého týmu za P.K.Subbanem, Markovem a Petrym.

Když má puk, nedokáže s ním „hrát“, protože nemá tzv. skill set. Jeden by si mohl myslet, že je na ledě proto, co dokáže dělat, když puk nemá. Tak co tedy dělá dobře?

Emelin je samozřejmě na prvním místě ve forčekinku s počtem 75. A to je podstatně více, než má jakýkoliv hráč v týmu. Problém je v tom, že nemám k dispozici statistiku, která by měřila kolik krát Habs získali zpět puk po jeho fyzickém forčekinku. Alexei má pouze 20 blokovaných střel ve 24 zápasech a to je méně než Galchenyuk, Plekanec, Pacioretty a Fleischmann, pokud vyjmenujeme pouze některé. Ačkoli bych měl dodat, že odehrál o sedm zápasů méně v porovnání s ostatními hráči.

Podle War on Ice, Emelin zaregistroval dvě „takeaways“ (ačkoli, se jedná o nejvíce nekonzistentní statistiku, „rink to rink“) a v této se dotáhnul na Buda Hollowaye.

Možná dělá ostatní hráče lepšími? Podívejme se na to……

Díky statistice Stats.HockeyAnalysis.com, jsem byl schopen vybrat několik hráčů, se kterými tráví Emelin docela dost času.

S Emelinem Bez Emelina
GF 60 GA 60 CF 60 CA 60 GF 60 GA 60 CF 60 CA 60
Jeff Petry I.92 I.68 55.17 47.97 1.99* 1.42* 63.53* 47*
Max Pacioretty I.23 1.83* 66.84 50.89* 2.82* II.17 67.31* 51.46
Alex Galchenyuk II.47 II.47 51.02 46.08* 2.89* 1.20* 65.19* 49.31
Devante Smith-Pelly 0.84 II.53 55.64* 51.43* 2.86* 2.29* 45.47 54.62
Tom Gilbert 0.88 0.88* 64.94* 48.27* 1.94* 1.VI 48.78 53.71

*reprezentuje lepší statistický výsledek

V tabulce nahoru můžete vidět, že každý hráč, který je na ledě, střílí více gólů, když s nimi nehraje Emelin v porovnání s góly, když s nimi hraje. Mimoto, většina hráčů na ledě čelí méně gólům, když je Emelin mimo.

Co je pro mě docela zajímavé, že v případě Gilberta je tento trend opačný. Nabízí se otázka, proč Emelin s Gilbertem nejsou spojení v  jako obranná dvojička.

Ještě k výše uvedenému, Petry a Beaulieu vypadali společně docela „komfortně“. Po zápase s Washington Capitals minulý týden (zápas se hrál 3.prosince, pozn. překladatelky), Beaulieu dosáhl CF % 49, když hrál s Gilbertem a CF % 64 když hrál s Petrym. Petry zas na druhé straně měl CF % 55, když hrál bez Beaulieua a CF % 64, když s nim hrál.

Já osobně bych rád viděl Emelina hrát v poslední obranní formaci. Habs potřebuje hrát rychlou hru, mít puk ve svém vlastnictví a nemyslím, že Emelin je na tohle dělaný. I když platí, co jsem řekl, Emelin plní svůj účel, je „bouchací“ mašinou a dokáže dobře hrát v oslabeních. Otázkou je, jestli jeho platový strop $ 4.1 milionu je hoden pozice v spodní formaci obránců. V mých očích je, až příliš dobře placen za to málo čím přispívá do hry.

Kde si myslíte, že by měl hrát Emelin co se týče sestavy?

 

 

 

 

 

 

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top