The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

GUEST POST | Brankárské dvojky v týme Canadiens (náhradníci Careyho Pricea)

By on October 20, 2016 in Czech List with 0 Comments

All Habs Hockey Magazine je hrdý, že môže poskytnúť priestor pre hosťujúcich autorov, aby tak mohli vyjadriť svoj názor na súčasné dianie. Dnes Vám prinášame článok, ktorý analyzuje stav brankárov v Montreale. Pokiaľ sa tiež chcete vyjadriť k dianiu alebo chcete zdieľať svoj fanúšikovskú skúsenosť, prosím neváhajte nás kontaktovať. Vítame Vaše komentáre, ktoré nám môžete zaslať cez formulár nachádzajúci sa pod článkom.

Stav brankárov v Montreale: Čo má Montreal v talóne okrem Careyho Pricea?

Charlie Lindgren, Michael McNiven (Photo by Amy Johnson | Rocket Sports Media)

Charlie Lindgren, Michael McNiven (Photo by Amy Johnson | Rocket Sports Media)

Autor článku: Mike Ries, hosťujúci autor, All Habs Hockey Magazine

Všetci dobre vieme, ako dôležitý Carey Price je pre Montreal a jeho smerovanie. Len sa pozrime na pohromy v posledných dvoch sezónach. Price je bezpochyby najlepším NHL brankárom (a najlepším brankárom na svete). Ale čo majú Habs zálohe?

Výkonný Vice Prezident a Generálny manažér Marc Bergevin a jeho pravá ruka, Senior Vice Prezident pre Hockey Operations Rick Dudley, urobili skvelý job ohľadom niekoľkých hokejových rozhodnutí, či už sa fanúšikom páčili alebo nie. A to získanie Shea Webera, podpísanie zmluvy s Alexandrom Radulovom a pridaním mladých prospects do systému. Ale čo často verní Montrealu opomínajú, je stav prospects v oblasti brankárov.

Mike Condon
Podpísaním zmluvy s veteránom-brankárom Alom Montoyom ako náhradného brankára v mimo-sezóne ponúklo otázku: prečo? Ja to vidím tak, že Marc Bergevin a jeho tým nie je presvedčený o tom, že Condon je ten „pravý“ náhradník v prípade, že sa stane (nepredstaviteľne) znova Priceovi to čo naposledy. Podľa môjho názoru už nebude mať takú rolu, keď sa objavil v 55 zápasoch v minulej sezóne (M.Condon bol umiestnený na listinu voľných hráčov 10.10.2016; o deň neskôr ho z listiny „vzal“ tým Pittsburgh Penguins, vlaňajší víťaz Stanley Cupu, poznámka prekladateľky).
Možno na inom trhu, štatistike ako 2.71 gólov priemerne na zápas a .903 brankárskej efektivite u tohto brankára-nováčika by bolo aplaudované. Ale toto je Montreal, Mekka hokeja. Tu nepostúpenie do vyraďovacích zápasov play off je považované za zlyhanie. Nič iné sa nepočíta. Je fér zmieniť, že fanúšikovia boli v posledných rokoch pekne rozmaznaní hrou Careyho Pricea.

Vo veku 26 rokov a iba po dvoch plných sezónach v nižšej lige, Condon stále potrebuje rozvinúť svoje schopnosti a potrebuje nazbierať viac skúseností. Podľa môjho názoru by bolo najvhodnejšie (v záujme Canadiens) umiestniť Condona do AHL a vytvoril by sa tak tlak na ostatných brankárov v St.John’s (v prípade, že ho niektorý z iných tímov neuvoľní z listiny voľných hráčov, čo sa vlastne stalo 11.10 – Pittsburgh Penguins, poznámka prekladateľky).

Zach Fucale
V minulej sezóne, bol Zach Fucale top brankárským prospectom v Canadiens systéme. Tento brankár získal zlato s reprezentáciou Kanady na IIHF Juniorských Majstrovstvách Sveta 2015. Fucale bol draftovaný Canadiens v druhom kole (36. v celkovom poradí) vo Vstupnom drafte NHL v roku 2013. Avšak stále musí ukázať čo je v ňom a prečo bol draftovaný.

Fucale má všetky fyzické predpoklady k tomu, aby v NHL exceloval, ale existuje tu určité znepokojenie ohľadom jeho psychickej výdrže. Po tom čo bol jeho výkon sledovaný v posledných dvoch Rookie kempoch (nováčikovských kempoch), je úplne zrejmé, že Zach ešte potrebuje vyzrieť a zlepšiť sa. Vo svojej prvej AHL sezóne 2015-2016, Fucale bojoval so znovuzískaním kontroly v zápasoch, keďže sa striedal na brankárskom poste s Eddie Pasqualem.

Očakávam, že toto bude BUĎ-ALEBO sezóna pre Fucaleho. Vstupuje do druhého roku svojej trojročnej vstupnej zmluvy (entry level). Pokiaľ bude Mike Condon poslaný do AHL v prvej štvrtine sezóny, dáva zmysel, že bude Fucale poslaný k týmu Brampton Beast (ECHL klub spriaznený s MTL Canadiens; poznámka prekladateľky), kde by potencionálne hral väčší počet minút a tak sa postupne zlepšoval.

Charlie Lindgren
Podpísal zmluvu s Canadiens ako voľný hráč (z St.Cloud State, kde hral za juniorov) a bol odmenený, keď nastúpil prvý krát a zatiaľ naposledy 7.4.2016 v NHL zápase. Lindgren má za sebou skvelé čísla z U.S. univerzitnej ligy, kde viedol NCAA tabuľky brankárov v minulej sezóne – čo sa týka počtu výhier a zásahov a mal 2.13 gólu priemerne na zápas a brankársku úspešnosť .925.

Tak ako väčšina univerzitných alebo juniorských brankárov, Lindgrenové zručnosti sú „surové“ a potrebuje viac času na ľade, aby sa zlepšil. Je veľmi atletickým typom a jediný brankár v systéme Canadiens, ktorý chytá pravou rukou. Zo všetkých brankárov so zmluvou, Lindgren môže byť práve tým „čiernym koňom“. So správnym rozvojom to môže dotiahnuť do NHL v najbližších dvoch sezónach. Potom, čo bol jeho výkon sledovaný na Rookie Turnaji v Septembri, Lindgren bol určite omnoho lepší než Fucale a Michael McNiven.

Michael McNiven
V Júly 2015 bol McNiven pozvaný do rozvojového kempu Canadiens. Ukázal dobrý výkon a predviedol hviezdny výkon i na Rookie Turnaji, za čo si vyslúžil troj-ročnú vstupnú zmluvu od Habs, ktorú podpísal pred rokom.
McNiven hral solídne za Owen Sound Attack v sezóne 2015-2016, kde zaznamenal 2.94 gólu priemerne na zápas a brankárskú úspešnosť .902. Jeho výkon sa zhoršil v play-offs, keď bol tým Attack vyradený tímom London Knights v otváracom kole vyraďovacích zápasov play-offs.

McNiven bol v hľadáčiku Kanadskej reprezentácie pre 2017 Majstrovstvá Sveta Juniorov, avšak nebol pozvaný do letného rozvojového kempu. Aj napriek tomu, McNiven je jedným z top dvoch brankárov ligy OHL, volili tak pred začiatkom sezóny tréneri. Má dobrú brankársku „postavu“, je bojovníkom a skvele chytá lapačkou. McNiven je projektom pre budúcnosť a s talentom iba potrebuje čas, aby zlepšil svoje brankárske zručnosti.

Hayden Hawkey
Hayden Hawkey bol draftovaný v 6.kole (ako 177 v celkovom poradí) vo Vstupnom NHL drafte v roku 2014, potom čo hral za Omaha Lancers v USHL lige. V sezóne 2014-2015 utrpel zranenie, ktoré pre neho znamenalo ukončenie sezóny – jednalo sa o zranenie kolena. Odohral iba 15 zápasov a tým sa spomalil jeho proces rozvoja. V minulej sezóne sa Hawkey objavil iba v niekoľkých zápasoch za Providence College a to iba ako náhradný brankár.

Hawkey sa dokáže skvele umiestniť v bránke a rád vyzýva strelcov do akcie. Má skvelý postranný pohyb.
Predpokladá sa, že nastúpi ako primárny brankár za Providence v nadchádzajúcej sezóne a jeho rozvoj bude veľmi starostlivo sledovaný organizáciou Canadiens. S celou sezónou pre rozvoj, bude následne jednoduchšie odhadnúť, kam z dlhodobého hľadiska bude pasovať s Canadiens.

Sezóna 2016-2017
Po svojom dominantnom výkone na Svetovom Pohári v Toronte 2016, fanúšikovia Habs si môžu vydýchnuť. Carey Price je späť. Jediným istým faktom ohľadom brankárov Canadiens je, že Price opäť zaujme legitímne miesto na špici. A ostatné, nuž je tu množstvo scenárov, ktoré môžu nastať, dokonca i pred začiatkom samotnej sezóny. Tá začína 13.10.

Predpokladajme teda, že pozície Ala Montoyu ako brankárskej dvojky je istá v Montreale. A tu teda nastáva „pretlak“: Zach Fucale, Mike Condon a Charlie Lindgren. Všetci z uvedených súperia o štart v AHL. Pre Montreal by bolo rozumné, keby „presunulo“ jedného z prospects a umožnilo tak zvyšným dvom jednoduchšie odohrať rozumný čas na ľade v AHL lige.
Podľa môjho názoru, Fucale má talent byť na špici tejto skupinky. Je teraz na ňom ukázať, že je hoden pozície NHL draftovaného hráča z 2. kola. Pokiaľ bude Condon poslaný k tímu IceCaps, musí si zachovať svoje sústredenie a sebavedomie (to už neplatí, keďže bol uvoľnený na listinu voľných hráčov, ako sme uviedli na začiatku článku). Nemám pochybnosti, že je schopný súťažiť na úrovni NHL a musí iba vyčkať na správnu chvíľu. Lindgren bude asi najviac sledovaný organizáciou Canadiens, pretože má najviac pozitívnych čŕt. Ale je zároveň najväčšou neznámou v celej Habs rovnici.

Mám taký pocit, že pokiaľ dôjde k výmene/ uvoľnenie niektorého z brankárov, tak to bude asi s veľkou pravdepodobnosťou Condon, pretože môže byť atraktívny i pre iné tímy NHL, keďže má za sebou celú NHL sezónu. Je tu však i možnosť, že jeden z troch brankárov bude poslaný k tímu Brampton Beast.

Jedna vec je však istá a to: Canadiens majú dobrú zálohu pre brankársky post vo svojom systéme a táto oblasť by mohla byť ošetrená na niekoľko ďalších rokov.

Tags: , , , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top