GUEST POST | Zhodnotenie úspechov Canadiens pri draftoch v období 2003-2011

Bob Gainey, Carey Price, Trevor Timmins (Photografia: Jana Chytilova / The Ottawa Citizen, CanWest News Service)
autor článku: Mathieu Chagnon, hosťujúci redaktor, All Habs Hockey Magazine
Nejakú tú dobu som pochyboval o Trevorovi Timminsovi a jeho práci pre Habs. Šéf náboru je v Montreale od roku 2003 a tak sme sa pozreli v krátkosti pozreli na hráčov, ktorí boli draftovaní práve počas Trevorovho pôsobenia. A niektorí môžete budete asi aj sklamaní.
Niektorí vám budú protirečiť a vracať úder späť. Nájdu sa takí, ktorí budú tvrdiť, že draft nie je exaktná veda. Ale fanúšik len tak niečo „nekúpi“. My chceme výsledky a chceme, aby tým vyhrával.
Keď sa pozrieme späť do minulosti na zopár draftovaných hráčov Canadiens, určite nájdeme i spokojných fanúšikov. Máme tu: Maxa Paciorettyho, Brendana Gallaghera, Alexa Galchenyuka, Artturiho Lehkonena a hráčov, ktorí už opustili Habs ako napríklad: Ryan McDonagh a P.K. Subban.
Sledoval som reportáže veľkých spravodajských médií, ktoré rozoberali všetkých hráčov draftovaných Canadiens od roku 2008. Prečo je zrovna rok 2008 tak dôležitý? Habs mali totiž v roku 2007 za sebou skvelý draft a preto sa to čo nasledovalo dalo lepšie vykresliť v negatívnych farbách.
S takýmito parametrami sa Montreal umiestnil v rámci ligy na 29. priečke v odohraných zápasoch a 27 bodmi nazbieranými draftovanými hráčmi. Keď sa fanúšikovia pozrú na túto štatistiku, môže ich to teda poriadne odradiť a stratia tak vieru v schopnosti Canadiens draftovať skvelých mladých talentovaných hráčov.
O týchto katastrofálnych výsledkoch draftov za posledných 10 rokov som dokonca tweetoval a Grant McCagg mi na to reagoval: „ Okej. Verme tomuto ,expertovi, – ale hovorím vám, posledných 10 rokov nebolo pohromou.“
It's not because last 10 years was a disaster that next 10 will be. From what I hear, we have to trust experts like @grantmccagg #habs
— Mat_CH (@Mat_CH) June 25, 2017
McCagg bol amatérskym skautom Montrealu na čiastočný uväzok od roku 2009 do roku 2011. V nedávnej dobe spustil webovú stránku recrutes.ca, ktorá sa venuje problematike mladých talentov.
Avšak výsledky Canadiens draftov hovoria samé za seba, nie? Ale keď mi niekto ako Grant McCagg povie, že sa mýlim, tak by som sa mal na všetko pozrieť ešte raz. Je tu očividne potrebný presnejší prístup k zhodnoteniu draftov.
Po prvé: sila každého draftu (veľmi slabý, slabý, dobrý, silný) sa musí brať do úvahy. Plus pravdepodobnosť výberovej kvality – super star /SS/, elita /E/, dobrý /good, G/, záloha /depth, D/, hráč nižšej ligy /minor, M/ – v súvislosti s kategóriou i draft musí byť hodnotený. Do celej rovnice by sa malo pridať: celkový počet odohraných zápasov, bodov na zápas a na záver pridať štipku subjektívneho ohodnotenia.
Keď toto všetko pridáme do mixéru, tak dostaneme pravdepodobné riešenia pre každé kolá draftov od roku 2000 do roku 2011.
Nie je ťažké pochopiť, že tým má viac ako 60 % šancu výberu hráča, ktorý dokáže byť prínosom, pokiaľ je vybraný v 1. kole.
Avšak, potom sa všetko viac komplikuje. V závislosti na sile draftu, sa vytvorí bodový systém založený na poradí týmového výberu. Nasledujúca tabuľka poskytuje detail daného systému.
Ako môžete sami vidieť, vyššie umiestnený tým vyberá skôr na základe menšieho počtu nazbieraných bodov a získava tak kvalitného hráča. V podstate, daný systém penalizuje týmy, keď nevyberajú správne. Na druhej strane, tým, ktorý nájde superstar v 3. kole draftu, bude krásne odmenený.
S takýmto systémom teraz dokážeme prehodnotiť výkony Trevora Timminsa v draftoch od roku 2003 do roku 2011. Po pravde, možno je príliš skoro na zhodnocovanie draftov z rokov 2010 a 2011, pretože mnohí z daných hráčov sú v lige iba menej ako dva či tri roky
Na základe tohto skórovacieho systému to vypadá, že Canadiens sa darilo docela slušne v daných draftoch. Výsledky hovoria, že na základe draftového poradia, Montreal neurobil veľa chýb a dokonca sa im podarilo vybrať niektorých talentovaných hráčov v neskorších kolách draftu.
Montreal dosahuje docela dobrý rating v prvých kolách, kedže ich výbery boli medzi 16. a 30. priečkou. Pravdepodobnosť získania lepšieho hráča v tejto pozícii znamená takmer to isté ako vyberať v druhom kole.
Nižšie uvádzame výbery tímu Canadiens z prvých kôl práve z daného obdobia,
2003 – 10th pick: Andrei Kostitsyn (záloha)
2004 – 18th pick: Kyle Chipchura (záloha)
2005 – 5th pick: Carey Price (Super Star)
2006 – 20th pick: David Fischer (hráč nižšej ligy)
2007 – 12th pick: Ryan McDonagh (Elita) & 22th pick: Max Pacioretty (Elita)
2008 – No 1st round pick (za výmenu Alexa Tanguaya)
2009 – 18th pick: Louis Leblanc (hráč nižšej ligy)
2010 – 22nd pick: Jarred Tinordi (hráč nižšej ligy)
2011 – 19th pick: Nathan Beaulieu (záloha)
Tak prečo teda neboli Canadiens schopní draftovať viac obratných a skúsených hráčov? Nie je to slabým skautingom (ako sa na prvý pohľad mohlo zdať). Skôr opačne.
Docela ľahko človek dokáže stratiť nadhľad, keď sa sústredí iba na zopár chýb, ktoré sa urobili. Canadiens však očividne urobilo menej chýb, než je obvyklým priemerom.
Niektorí budú možno oponovať a tvrdiť, že Canadiens mohli mať lepšiu draftovaciu pozíciu, keby častejšie vynechali playoffs. Je jasné, že nemôžeme hádzať vinu na Trevora Timminsa. Robil čo bolo jeho silách v rámci draftovacej pozície, ktorá bola proste daná.
Ako fanúšikovia by ste to v tejto chvíli mali vnímať lepšie. Myslím ohľadom histórie Canadiens draftu. A potom si spomeňte, čo sa stalo 23. júna a 24. júna. Je možné, že Habs draft 2017 sa “vyvrbí” rovnako úspešne ako ten 2007. A to vďaka Trevorovi Timminsovi!