The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

Habs Eller-Galchenyuk-Semin – můžou být skvělí

By on November 9, 2015 in Czech List with 0 Comments

Autor článku: Corey Desormeaux , Managing Editor, All Habs Hockey Magazine (přeloženo do češtiny: Iveta Fojtíková)

alex-galchenyuk-lars-eller

Galchenyuk, Eller, Semin Celebrate a goal (Photo by: MARY SCHWALM / AP)

OTTAWA, ON. – Když se dostala do světa toto léto zpráva, že Alex Galchenyuk se konečně přesune na „plný úvazek“ na pozici centra, Habs fanoušci si společně vydechli a ulevili. Fanoušci byli právem vzrušení. Bývalý draftovaný hráč (třetí v poradí) tak dostal šanci hrát na své „přirozené“ pozici, potom co během mimo-sezóny absolvoval intenzivní trénink a posilňováni. Galchenyuk přijel do tréninkového kempu viditelně silnější a připraven prokázat svými schopnostmi, že je hoden pozice centra a tým mu tak může důvěřovat.

Ve chvíli kdy to bylo oznámeno, fandové i média začali spekulovat, kto bude s Galchenyukem hrát v lajně. Max Pacioretty, Zack Kassian, Nikita Scherbak, Charles Hudon a jiný, to byli všechno kandidáti a byly předmětem těchto spekulací. Avšak byli to Lars Eller a Alexander Semin, kteří byli k tomuto úkolu povolaní.

Po ukončení minulé sezóny, Eller v mnohých rozhovorech zopakoval, že by mohl týmu pomoct v ofenzívě. Já osobně jsem cítil, že ve svém stylu mluvení byl jakýsi nádech negativity. Ve skutečnosti vypadal docela zklamaně, když se dozvěděl o své pozici, která mu byla udělena ve třetím útoku (shutdown center). Již mnohokrát jsem napsal o skutečné užitočnosti Larse Ellera jak v obraně i útoku a jak málo prostoru pro využití těchto schopností je mu poskytováno.

Hra po boku Galchenyuka a Semina, Ellerovi konečně naskytla možnost dokázat, že je víc než specialista v obraně.

Alex Semin se stál volným hráčem na konci minulé sezóny a jako mnozí veteráni musel čekat o trochu déle než konečně podepsal kontrakt. Zpráva o Seminovem podepsání kontraktu s Montrealem vyvolala smíšené reakce. Semin je často označován jako líný, nespolehlivý a slabý spoluhráč, ale i zároveň označován jako nejvíce talentovaný útočný hráč v lize.

Faktem ale je, že Alex Semin teď může být součástí něčeho skvělého. Tým Habs postavil silný tým nejen na ledě, ale i v šatně. Zopakuju, co jsem již říkal, když bylo oznámeno dané podepsání kontraktu: pokud Habs dokáže zaradit/integrovat Semina, tento kontrakt může přinést skutečně něco výjimečného.

corey

#Habs neustále mluví o vůdcovství a týmovém stabilním základu. Pokud integrují Semina, bude to skvělé. (Corey Desormeaux @xCoreyDx na Twittru, 24. Červenec 2015)

 

Již bylo odehraných devět zápasů, kdy jsme viděli tento útok hrát společně (článek publikován 27.října 2015, pozn. překladatelky). Je to mix různých typů postav a schopností a tento útok ukázal záblesky brilantnosti a není žádných pochyb, že Michel Therrien se spoléhá, že tento útok bude generovat útočné akce. Eller, Galchenyuk a Semin vedou v rámci celého týmu v ukazateli ZSO % (percentuální podíl vhazování mimo neutrální zónu– vhazování v útočné zóně)každý z nich přesahuje 20 procent. Dalším Habs hráčem, který překračuje 20 procent je David Desharnais. Jen pro zajímavé porovnání, Paciorettyho ZSO je -6.32 %.

Vycházejíc ze ZSO statistiky uvedené výše by někdo mohl argumentovat, že se Therrien snaží spoléhat na tento útok pro ofenzivní hru anebo se stále snaží získat záruku v defenzivě u Galchenyuka na centru a Semina obecně.

Doufám, že Michel Therrien jim poskytne dostatek času na společné sehrání. Ostatní lajny (útoky), kromě lajny Tomáše Fleischmanna, která se pořád „integruje“ mají společnou praxi. Obecně se všichni v týmu dobře znají, jsou docela sehraní a Eller, Galchenyuk a Semin se také budou muset sehrát v krátkém čase. Pro oba (Galchenyuka a Ellera) to znamená přizpůsobení se novým pozicím a pro Semina se jedná nejen o změnu místa pobytu, ale také si musí zvyknout na nové spoluhráče. Táto lajna je více než se zdá.

Je ještě příliš brzo (jsme na začátku sezóny), ale Alex Galchenyuk ve hře 5na5 vede statistiku útočníků na 60 minut hry (2.95), první asistence na 60 minut hry (1.77) a získává vždy bod, když je na ledě za každý střelený gól. Lars Eller je na třetím místě mezi útočníky co se týče střelených gólů za 60 minut hry (1.73) a spolu se Seminem se nacházejí v top pětce v individuálním Corsi indexu na 60 minut hry.

Tato čísla i když se to zdá nerealistické na udržení, jsou slibním znamením.

Tento 9-0-0 zápasový běh na začátku sezóny (9 výher, a žádná prohra ani remíza v základním hracím čase. Článek byl psán 27.10.2015, pozn. překladatelky) byl hodně velkým potěšením a vzbudil docela povyk.

Budeme tedy doufat, že Montreal Canadiens bude pokračovat ve vítězném tažení v úterý (nakonec se tak nestalo, Vancouver Canucks porazil 27. října Habs 5:1, pozn. překladatelky) a zapíše se tak do historie, když překoná statistiku začátků sezón 10-0-0.

Tags: , , , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top