The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

Habs – (Ne) řízení mladých talentů

By on February 15, 2016 in Czech List with 0 Comments
DCC15121553_Sharks_at_Canadiens-600x400

Sven Andrighetto (Photo by Philippe Bouchard/Icon Sportswire)

Autor článku: Michael Ham-Fan, Managing Editor, All Habs Hockey Magazine (přeloženo do češtiny: Iveta Fojtíková)

MONTREAL, QC. — Montreal Canadiens mají zápasovou statistiku 5-20-1 z posledních 26 zápasů. Během této doby, se jim v průměru povedlo skórovat pouze 1.7 gólu na zápas. Se svým hvězdným brankářem mimo hry, to docela vysvětluje, proč nejsou schopní vyhrávat zápasy.

Jen zřídka jsem kritizoval rozhodnutí trenérů, ale využívaní našeho útočního talentu v této sezóně nebyla teda žádná sláva. Myslím si, že každý bude souhlasit, že v náhlém propadu, kde problémem je střílení gólů, je potřebné se pokusit, aby se hráči znova „nastartovali“ a je potřebné se snažit dat prostor na ledě svým nejlepším útočníkům.

Po utrpění dvacáté porážky v posledních 26 zápasech s Sabres ve středu (zápas se hrál 3.února, Sabres porazili Habs 4:2, pozn. překladatelky), Michel Therrien poukázal na „špatnou obranní hru“ a „neschopnost udržet si vedení“ jako hlavní důvody prohraného zápasu.

Podle mého názoru to je zrovna ta mentalita, která v této sezóně souží tento tým. Snaží si udržet vedení místo toho, aby se snažili ho zvýšit. Jednou se dostanou do vedení, tým začne vypadat napjatě a nervózně a vyhazují puk, co nejdéle to jde. Mám prostě pocit, že kreativita týmu totálně vyprchala a když nedokážou provést „ten systém“, tak se jenom pohybují a čekají na prohru.

Mnozí analytici poukázali na málo strávených minut na ledě u útočníka Alexe Galchenyuka a tvrdohlavost trenéra ohledem jeho rozvoje jako centra. Nebudu se tady dohadovat ohledem výše uvedeného, jelikož už to bylo detailně rozebráno. Chci ale poukázat na další příklad toho, jak čistý útočný talent v tomto týmu není oceňován .

1

(Tabulka – stats.hockeyanalysis.com. Stick tap to Nick Lapierre)

GF% ukazatel ukazuje procento gólů střelených vlastním týmem hráče versus gólů střelených soupeřem během jeho „pobytu“ na ledě. Sven Andrighetto je na druhém místě ve skupině hráčů, na kterou se obecně nahlíží jako na dobrou „grupu“ útočních hráčů.

Ano, je to malý vzorek odehraných 17 zápasů, ale Sven Andrighetto je jedním z nejvíce kreativních útočních talentů, které Canadiens má.

Ten, co obhajuje trenéra by mohl říct, že to může být výsledkem minut, kdy není na ledě, že Andrighetto není nasazován na obrané úkoly. Ale je třeba brát v potaz fakt, že jeho týmu se daří, když je na ledě a docela nerozumím tomu, proč se mu nedává více prostoru a není mu nabídnuta větší role místo Briana Flynna. Průměrně skóruje méně než jeden gól na 60 minut odehrané hry!

Prozatím je Andrighetto často vyškrtáván se sestavy v posledních zápasech a v kombinaci s průměrným časem stráveným na ledě kolem 12 minut na zápas to indikuje, že trenéři mu dostatečně nedůvěřují. Mohli jste jasně vidět, že se mu na začátku sezóny dařilo, když byl povolán z farmy, kdy zaznamenal tři body ve svých prvních třech zápasech. Pak začalo prohazování útočních lajn a jeho čas na ledě poklesl bez zjevného důvodu již po pěti zápasech.

1

(Statistika dle NHL.com)

Je zřejmé, že trenéři nedůvěřují v přidělování důležitých rolí mladým útočním talentům.

V situaci, kde naděje, že se Habs dostane do play-off je vzdálená, rád bych viděl tým Habs, aby poskytoval více času na ledě a více možností mladým hráčům, aby se mohli rozvíjet. Podívejte se na způsob, jak zacházeli s Jarredem Tinordim a jak se teď jednají s Gregem Paterynem. Uvidíte, že je zde nedostatek úsilí pro rozvoj mladých talentů. To je docela nekompatibilní s tvrzením „Budujeme uvnitř“ – principu, který proklamoval generální manažer od svého debutu v organizaci.

Do sezóny šli s „před-vymyšleným“ názorem, že Tinordi to nedokáže – bez toho, aby se mu vůbec dala šance něco ukázat. Pateryn hrál loni docela dobře. Vypadalo to, že jeho křivka rozvoje bude růst. A po jednom špatném obratu (od té doby) má problém s návratem do sestavy (line-up).

V této chvíli souhlasím s těmi, kteří tvrdí, že to v této sezóně již nemá vůbec cenu. Dejme možnost mladým hráčům se rozvíjet, získejme dobré možnosti pro výběr v draftu a dejme již draftovaným hráčům více času pro růst. Pak se vrátíme příští rok, přeskupíme již s Pricem a pokusíme se o to celé znova.

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top