The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

Hodnocení Alexe Galchenyuka a centrů Habs

By on August 11, 2015 in Czech List with 0 Comments

Autor článku: Corey Desormeaux , Managing Editor, All Habs Hockey Magazine (přeloženo do češtiny: Iveta Fojtikova)

(Photo by: Francois Lacasse/NHL via Getty images)

(Photo by: Francois Lacasse/NHL via Getty images)

OTTAWA, ONTARIO – Tak všichni nádech. Alex Galchenyuk, poslední volný hráč Canadiens, to ve čtvrtek 30. Července podepsal. Jedná se o dvouletý kontrakt ve výši $ 5.6 mio, co představuje $ 2.8 mio oproti platovému stropu na nejbližší dvě sezóny.

Musíme podotknout, že tento kontrakt a plnění je rozumným dosažením stropu pro jednoho z top šesti centrů. Potom, co si Alex stanovil vysoké kariérní statistické cíle, byl oceněn ve formě 2-letého překlenovacího kontraktu, který mu umožní ukázat své schopnosti a dočkat se tak velkého výplatního termínu.

Alex se znova stane omezeným volným hráčem na konci sezóny 2016/2017, a to mu bude v té době „příjemných“ 23 let a bude mít právo na arbitráž.

Fandové ale mohou být pořád nadšeni. Alexovi je pouze 21 let. V NHL strávil 3 sezóny (jeho první byla zrovna ta zkrácená, kdy byla výluka NHL). V každé z těchto sezón se neustále statisticky zlepšoval.

Sezóna # odehr.zápasů Góly Asistence Body
12-13 48 9 18 27
13-14 65 13 18 31
14-15 80 20 26 46

Galchenyuk se také zlepšil ve hře 5na5. Vyloučil jsem zkrácenou sezónu 2012/2013, protože Alexove minuty strávené na ledě by byly zkreslené a jeho výkon by vykazoval statisticky lepší čísla ve srovnání s posledními dvěma sezónami.

Sezóna # golů za 60min # Asistencí za 60min Body za 60min iCorsi za 60min
13-14 0.62 0.77 1.39 11.11
14-15 0.84 0.95 1.79 12.39

Za zmínku určitě stojí schopnost Galchenyuka sázet góly. V sezóně 2013/2014 ve hře 5na5, měl Galchenyuk své první asistence v 80 procentech svých všech asistencí a 70.5 procent v sezóně 2014/2015. Ale jak je na tom s čísly v porovnání s ostatními Habs centry?

Galchenyuk umí naservírovat puk a umí to skvěle.

Alex také docela zaznamenal úspěch i v přesilovkách, což ho zařazuje bodově za 60 minut hry na druhé místo mezi Habs centry s koeficientem 3.84 (hráči, kteří strávili v průměru 1 minutu na ledě během zápasu). Ve skutečnosti vede statistiku centrů Canadiens v počtu asistencí na 60 minut hry v přesilovkách a dotáhnul se tak ze všech Habs centrů za prvního Paciorettyho s 11 přesilovkovými body.

Alex je velmi dobrým bruslařem a má precizní ruce. Touto dokonalou až smrtelnou precizností dokáže pracovat s pukem na hokejce bez ohledu na to, jestli má nebo nemá kolem sebe prostor. A nejlepší na tom je, že se pořád zlepšuje.

Příliš mnoho Centrů?

Jsem to pouze já nebo Habs mají příliš mnoho centrů? Často se v médiích mluvilo o nedostatcích a kvalitě v obranné části ledu a co Bergevin udělá/neudělá pro to, aby Pateryn a Tinordi strávili na ledě více času. Ale co udělat se skupinou centrů Canadiens?

Týmy mají standardně 13 centrů, tak se pojďme podívat v rychlosti na hypotetickou sestavu. Buďte v klidu, toto je pouze náčrt toho, jak si já myslím, že by mohl jednat Bergevin, ne jak bych to udělal já sám.

Pacioretty – Desharnais – Gallagher

Galchenyuk – Plekanec – Semin

De La Rose – Eller – Kassian

Weise (typically RW) – Mitchell – Smith-Pelly

Flynn tak zůstává jako extra centr. Poznamenávám, že Weise by hrál levé křídlo místo pravého, což by podle mě Bergevin nerad dělal.

Jak mnozí již napsali, včetně mě, je tady několik AHL centrů, kteří jsou připraveni zasáhnout v týmu Habs příští sezónu. Několik jmen zahrnuje: Christiana Thomase, Daniela Carre, Charlesa Hudona, Michaela Bournivala a Svena Adrighettoa. Můžete se vsadit, že pokud jeden z nich to pořádně roztočí, může to Bergevina donutit udělat krok a pozměnit soupisku tak, aby udělal místo pro jednoho z těchto centrů, který vstoupí do velkého klubu. Konkurence uvnitř týmu je pozitivní a letošní tréninkový kemp se tak rázem může stát obzvlášť zajímavým.

Je důležité poukázat na fakt, že Thomas, Andrighetto, Carr a Bournival se stanou omezenými volnými hráči na konci sezóny. Ponechá je Habs hrát svou sezónu v AHL v naději, že vyjedná nižší platy hráčů nebo bude Habs chtít nejprve vidět, co každý z nich dokáže na úrovni NHL?

Volní hráči

Canadiens budou mít po konci příští sezóny několik neomezených volných hráčů vč. Dalea Weise, Alexandra Semina, Toma Gilberta a zejména Tomáše Plekance. Jména omezených hráčů jsem již zmiňoval v předchozí kapitole, jsou to Kassian, Smith-Pelly, Tinordi a Tokarski (můj kolega Blake napsal hezký článek o Dustinovi a jeho budoucnosti).

Když to shrneme, pan Bergevin bude hodně zaneprázdněn klíčovými rozhodnutími, které bude muset udělat v týmu. Bude také pod tlakem, aby nepřekročil NHL platový strop (približně $ 3 mio mu zůstane k manévrování). Bude mít pokušení vyměnit některého z výše uvedených?

Kdybych se měl stavit na jména, kterých se to týká, byl by to určitě Plekanec. Mnozí z vás by řekli, že Desharnais by měl jít. Souhlasím, ale pouze do určité míry. Vyslechnete mě. Úvodem, Desharnais dokáže být efektivním hráčem, pokud je na správné pozici a jeho platový strop je $ 3.5 mio, což je akceptovatelná výše.

Hodnota Plekance je mnohem vyšší než Desharnaisova. Tomáš měl velmi úspěšnou ofenzivní sezónu a dovolím si tvrdit, že to bylo z velké míry díky úspěšné defenzivní roli, kterou si plnil Lars Eller. Na Plekance se hodně spoléhalo jako na centra, který dokázal uzavřít prostor avšak, tím že byl Eller ve formě, Plekanec se víc orientoval na útočnou / ofenzivní hru. Potřebují Habs Plekance jako ofenzivního hráče, když již mají Galchenyuka, který je připraven hrát centra?

Výměna Plekance by tak otevřela prostor pro Galchenyuka, který by se tak mohl přesunout do středu. Pokud má Habs pocit, že Galchenyuk je připraven zhostit se pozice centra, odchod Plekance dává smysl. Jak jsem zmiňoval dříve, Habs mají přehršel centrů, kteří se dokážou přesunout na levé/pravé křídlo. V tom případě by to mohlo vypadat nějak takhle:

Pacioretty – Desharnais – Gallagher

Thomas/Carr/Hudon – Galchenyuk – Semin

De La Rose – Eller – Kassian

Weise – Mitchell – Smith-Pelly

Avšak i navzdory tomu, Montreal Canadiens miluje Plekance, a toto vnímání je oboustranné. Takže dohoda je možná a Plekanec by mohl zůstat, pokud se podaří vyjednat rozumnou výši platu (pod stropem). Tady bych ale argumentoval, že takové kroky budou jenom pokračováním zpomalování rastu mladých talentů, které Montreal má k dispozici, obzvláště tedy Galchenyuka jakož centra.

Plekanec je týmovým vůdcem a byl vychován v Canadiens systému. Vidět odcházet Plekance by bylo hořké polknutí, ale načasování by bylo správné, když se mu teď blíží konec kontraktu a možný pokles výkonnosti způsobený přibývajícím věkem.

Platový strop top „6“

Chci pouze poukázat na fakt, že Canadiens si „zafixovalo“ svojí top „6“ a žádnému z hráčů neplatí více než $ 5 mio.

Řekněme, že Habs začne sezónu se svou top „6“:

Pacioretty – Desharnais – Gallagher

Galchenyuk – Plekanec – Semin

Utratí za ně $ 20.65 mio. Aby jste si pro porovnání udělali představu, tady uvádím 3 nejlepší týmy Východní konference:

Pittsburgh Penguins – $36.9M

New York Rangers – $27.7M

Tampa Bay Lightning – $27.4M

Habs mají skutečně štěstí, že jejich klíčoví centři mají uzavřené platově „rozumné“ kontrakty.

Co si myslíte o skupině Habs centrů a dostane Galchenyuk šanci být centrem v příští sezóně?

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top