The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

James ‘Hockey’ Bond: Korupcia v profesionálnom ľadovom hokeji – príbeh jednej hokejovej manželky

By on May 31, 2017 in Czech List with 0 Comments

autorka článku: Piper CJ, writer/Podcast Producer, Rocket Sports Media

Pre ženy v dá sa povedať čírom mužskom hokejovom profesionálnom svete, ako je Amanda Kuhn, život pripomína akčný film zo špiónskeho prostredia “Bourne Identity” než skutočné písmeno W – hokejové manželky. V nadchádzajúcom podcaste, ktorého autorkou bola Piper CJ a ktorý bol vedený pod hlavičkou Rocket Sports Media sa dozviete viac o unikátnych a takmer neskutočných historkách z oblasti ženského ľadového hokeja.

“Myslím si, že to čo robíte je skutočne dôležité. Naše životy nie sú v žiadnom prípade tak čarovné ako sa zdajú na prvý pohľad v TV.”

Amanda v telefóne hovorí tlmeným tónom o drámach, o korupcii, boji v rámci tímu, skrývaní peňazí pod posteľou. „Myslím si, že to čo robíte je skutočne dôležité. Naše životy nie sú v žiadnom prípade tak skvostné jak ukazujú v TV. Nikto vlastne nevie, čím si skutočne musíme prejsť. Vážime si vaše úsilie, že sa snažíte odkryť náš skutočný svet a skutočné príbehy.“

Amanda Kuhn na fotografii s dcérkou Andi. Facebook

A to je to o čo sa tu snažíme. Týmto projektom sa snažíme poskytnúť priestor skutočným príbehom žien, pohybujúcich sa vo svete mužského profesionálneho hokeja. Uvedieme nielen len to dobré a pozitívne, ale aj špatné a negatívne.

Predtým, než sa ponoríme do Amandinho života ako hokejovej manželky, je dôležité sa vymaniť zo spárov nášho limitovaného pohľadu na vec a to znamená, pozrieť sa na to aj z pohľadu toho, čo sa deje mimo NHL v profesionálnom svete hokeja.

Po uvedení nového tímu Las Vegas do NHL, v súčasnej dobe 31 tímov „kraľuje“ v Severnej Amerike. Súčasťou tejto skupiny sú samozrejme i ich pridružené AHL a ECHL tímy. Keď sa presunieme za oceán, tak tieto čísla sa zoštvornásobia. Profesionálne tímy hrajú po celej Škandinávi, Rusku, východnej, západnej a južnej Európy a to tu ešte máme profesionálov hrajúcich v Ázii, Afrike, Eurázii a dokonca i v najďalekejších kútoch sveta.

Profesionálne tímy v porovnaní s amatérskymi tímami a ligami sa odlišujú samotným financovaním a peňažným odmeňovaním hráčov, ktorí sú riadne platení za svoje výkony. V Európe sa odmeňuje v limite niekoľko tisícov dolárov až po miliónové platy v Ruskej KHL, kde jeden KHL tím má platový strop 22 miliónov dolárov. Platy hráčov sa líšia v závislosti na statuse organizácie, krajine alebo tom ktorom hráčovi. Takže aj jednotlivé skúsenosti sa značne líšia v závislosti od tímu a krajiny, kde daný tím pôsobí.

Potom čo Amanda a jej manžel Jerry strávili nejaký čas v AHL, sa obaja odhodlali (inšpirovaní mnohými profesionálnymi športovcami pred nimi) nasledovať svoje profesionálne sny v zahraničí. Zatiaľ čo boli vystavení kultúrnemu šoku a rozdielom, najväčším bojom bola samota, jazyková bariéra a samotné požiadavky kladené na manželky a partnerov (byť vynaliezavý a samostatný). Už len toto samotné by bolo skvelým motívom pre napísanie príbehu ako takého. Tak Amanda a Jerry sa pozreli na hokej z pohľadu Jamesa Bonda.

„Nijak inak sa to opísať nedá. Boli sme súčasťou skorumpovaného tímu.“

„Nijak inak sa to opísať nedá. Boli sme súčasťou skorumpovaného tímu.“ Amanda to neberie na ľahkú váhu. „Prišli sme na štadión, čakali sme vonku a a čakali. Zrazu sa objavil chlap vo veľkom aute a keď pri nás zastavil, hodil papierové vrecko Jerrymu. A odišiel. Vrecko bolo plné zväzkov peńazí.“ Amanda sa teraz už nad tým iba pousmieva, ale v danej chvíli to nebolo vôbec tak vtipné.

„V Jerryho zmluve bolo, že tím bude platiť jeho dane. To sú štandardné zmluvy pre 99 percent hráčov z cudziny.“ V rokoch 2012-2014, tento Slovinský tím robil veľa obchodných transakcií pod pultom, načierno. Veľa transakcií bolo nezdokumentovaných.

Amande sa teraz iba ťažko verí, cez čo všetko prešli. Tím postavil rodinu Kuhnových do prekérnej situácie. Nemali žiadnu možnosť urobiť správnu vec a ak by sa aj snažili, tak by porušili zmluvné podmienky a Jerry by bol vyhodený z tímu. Bolo to v podstate vydieranie hráča. „Odmietli zaplatiť naše dane, takže sme si nemohli otvoriť ani bankový účet. Peniaze sme počas pôsobenia v Slovinsku skrývali rôzne po našom byte. Bolo to hrozné.“

Amanda s manželom Jerry Kuhnom, na začiatku keho tretej sezóny v Nemeckej DEL lige. Facebook

Po rokoch škandálov, bol tento slovinsky tím  konečne rozpustený a vylúčený z ligy. Avšak ich problémy v Európe nemali konca. V nasledujúcej sezóne si prežili iný typ problémov a starostí. Avšak tentokrát sa problémy objavili v samotnej hokejovej rodine – u partnera.

„Väčšinu času narazíte v hokejovom svete na skvelé ženy (partnerky hokejistov). Nikto nedokáže pochopiť, čím si tieto ženy musia prejsť. Iba ony samotné. Máme skvelú komunitu, sme tu jedna pre druhú. A to sa moje kamarátky doma snažia pochopiť, nejde to.“ Avšak nie vždy to v komunite hokejových manželiek funguje. To je i skúsenosť Amandy.
„V tom čase som bola tehotná,“ popisuje Amanda svoje začiatky v novej krajine. V Slovinsku Amanda a Jerry čelili ťažkej dileme. Pripúšťa, že krajina je nádherná a je rada, že tam bola, ale tešili sa, keď mohli odísť. Ďalšiu sezónu strávili v Taliansku a dúfali, že budú mať lepší život a Jerry bude nasledovať svoje hráčske sny.
„Skamarátila som sa s dievčaťom, pre príklad používajme meno Sara. V tej dobe som nepoznala jej príbeh a drámu, ktorú Sara prežila v sezónach pred tým. Bola skvelá, stali sme sa dobrými kamarátkami, pomáhala som jej strážiť jej deti, trávili sme spolu kopec času….“ Avšak okolnosti sa zrazu zmenili. Neuvedomujúc si niečo, Amanda sa v tom čase skamarátila aj so skupinou hokejovych manželiek, ktoré Saru nemali v láske. Bol tam nejaký konflikt. A to vzápätí spôsobilo problémy.

„Saryn priateľ ho udrel. Proste ho napadol v sprche.“

„Povedala mi mnoho hrozných vecí. Osobne ma konfrontovala. Skazila mi celý rok. Ale malo to zostať iba medzi nami dievčatami. Ale nie. Ešte to vyeskalovalo poriadne. Do trenice sa dostali naši chlapi.“ Sara „nahuckala“ svojho partnera. Ten si počkal po jednom tréningu na Jerryho. Zatiaľ čo sa Jerry sprchoval, jej partner po ňom vyštartoval a udrel ho. Jednoducho ho napadol počas sprchy.“

A aj napriek tomu zostali. Vydržali do konca sezóny. Zostali v Európe. Zostali pre hokej.

Rodina Kuhnových v súčasnej dobe vstupuje v Nemecku do svojej tretej sezóny. „Ja pochádzam z normálnej rodiny. Neboli sme bohatí. Myslela som si, že pôjdem do školy, nájdem si prácu a zostanem v Michigane. Nikdy som si nepredstavovala, že skončím v Európe a nikdy som nesnívala o takomto živote. Avšak celé to milujem. Absolútne. Každý okamih bol špeciálny a skvelý. Som šťastná, mám rada život, ktorý sme si teraz spolu vybudovali. Aj keď je dosť náročné žiť s kufrom, keďže sme stále na cestách. Ale nevymenila by som to za nič.“

Zvraty a udalosti sú pomerné náhle a časté, avšak keď robíte to čo milujete so svojou polovičkou a on robí to čo miluje, tak to celé stojí za to. Príbehy podobné tomu Amandinmu budeme prinášať v dokumentárnej sérii už v blízkej dobe. Tieto prinesie a bude produkovať Piper CJ. Séria výpovedí bude odvysielaná na jeseň tohto roku a nájdete ju na Rocket Sports Media, iTunes a všetkých typoch podcastu.

Dané príbehy budeme postupne prinášať po stretnutiach s týmito fascinujúcimi ženami ktoré sa pohybujú v prostredí hokeja nielen v Severnej Amerike, ale i v zahraničí. Pripravíme ich a zverejníme prostredníctvom podcastu. Nalaďte si ich a vypočujte si dychberúce, niekedy dokonca bizarné a zaujímavé príbehy manželiek, priateliek, matiek, sestier a profesionálnych športovkýň, ktoré sa pohybujú vo svete profesionálneho hokeja.

Detaily zverejníme tu na stránkach Rocket Sports Media.

Tags: , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top