The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

Lukas Vejdemo: Další skrytý klenot šéfa skautů Canadiens Trevora Timminse?

By on August 24, 2015 in Czech List with 0 Comments

Autor článku: Rick Stephens, Editor-in-Chief, All Habs Hockey Magazine (přeloženo do češtiny: Iveta Fojtíková)

Lukas Vejdemo_Sweden

Lukas Vejdemo (Photo by John Crouch / J. Alexander Imaging)

 

LAKE PLACID, NY. – Lukas Vejdemo se podíval na tělo své zlomené hokejky při zajíždění na střídačku. Byl to víceméně naštvaný pohled. Ranní trénink skončil a rolba Zamboni brzo vyjede na led Herb Brooksovi arény. A utíkali poslední minuty, které mohl využít na zlepšení své střelby.

Vejdemo byl součástí 25 členného Švédského týmu, který se účastnil Světového Juniorského „hodnotícího“ kempu (evaluation camp) v Lake Placid společně s týmem USA a Finska. Hráči tak soutěžili o svá místa u národních týmů, které se utkají na Mezinárodním (IIHF) Mistrovství světa juniorských hráčů v konajících se ve Helsinkách/Finsko ve dnech od 26.prosince 2015 do 5.ledna 2016.

Montreal Canadiens mnohé překvapil svým výběrem Vejdema ve 3. kole vstupního draftu NHL (z 87. místa). S naší All Habs kamerou jsme se snažili v BB&T Center v červnu udělat první záběr nejnovějšího centra Canadiens, ale Lukas byl v té době doma ve Stockholmu a sledoval draft na dálku prostřednictvím NHL.com se svými přáteli. Aby nepřerušoval svůj mimo-sezónní tréninkový režim, Lukas se vzdal osobní účasti na draftu.

„Když jsem uviděl své jméno na obrazovce a vedle něj svítil Montreal, který mě právě draftoval, cítil jsem se opravdu skvěle. Byl jsem moc šťastný.“ – Lukas Vejdemo pro All Habs Hockey Magazine.

Trevor Timmins, Ředitel pro amatérský skauting Canadiens (hledání nových talentů-pozn.překladatelky) a Vice prezident pro personální záležitosti hráčů vypadal velmi spokojeně se svým „tajným výběrem“, když se potkal se zástupci médií během draftu. A řekl: Vejdemo! Znáte ho tady někdo? Řekne mi někdo o něm něco? Nikdo tady o něm moc neví, že ano? To je dobře. Proto jsme si ho vzali právě my.

Vejdemo byl z draftu v roku 2014 vynechán, po tom co přeseděl většinu 2013/2014 sezóny na lavičce se zlomenou nohou. Následovalo další zranění (6 zlomených žeber – utrpěl při autonehodě), které ho vrátilo na hráčskou střídačku v úvodních 2 měsících sezóny 2014/2015. Vejdemo se vrátil do jednoho zápasu v prosinci 2014, ale po zbytek sezóny byl mimo, protože u něho propukla silná mononukleóza.

Timmins odletěl do švédského Gothenburgu v únoru 2015, aby se mohl zúčastnit Turnaje Pěti národu hráčů pod 19 let a vidět tam Vejdema. I když byl Lukas na soupisce, nemohl hrát, protože utrpěl zranění kolena hned v prvním tréninku. Šéf skautingu Canadiens tak musel počkat další dva měsíce, aby konečně viděl hrát svého „budoucího vybraného hráče“.

„Abyste ho skutečně poznali, musíte ho vidět hrát. Nezúčastnil se žádného (mezinárodního) turnaje“, řekl Timmins. „Avšak, Christer Rockstrom (Amatérsky skaut pro Evropu) si zaslouží pochvalu. Vybízel Lukase k maximu a dotáhl mě sem 1. dubna pouze na víkend a hned sem letěl zpátky. Konalo se totiž Švédské Mistrovství Juniorů. A Timminsův objekt zájmu byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem turnaje.

Timmins řekl, že už na první pohled věděl, že Vejdemo je „pán hokejový hráč“. Když jsme se ho zeptali, jak by Lukase popsal, řekl, že Vejdemo je hráč, který „dělá ostatní hráče lepšími“ co trochu povahově připomíná draftovaného hráče Blue Jackets z r. 2013 Alexandra Wennberga.

„Vejdemo je rozumný, umí číst hru, je vynikající bruslař, dokáže podržet puk a má silnou osobnost. Je to skvělý mladý muž. A my jsme byli hodně nadšeni, že jsme ho získali,“ řekl Timmins.

I přesto, že Vejdemo vynechal první polovinu sezóny, zaznamenal svou nejlepší sezónu v kariéře v juniorském týmu Djurgarden. Tam nasbíral 48 bodů (23 gólů, 25 asistencí) ve 34 zápasech. V sedmi zápasech play-off naservíroval 4 góly a měl 2 asistence. Vejdemo působil v týmu jako náhradní kapitán.

Lukas Vejdemo (Photo by John Crouch / J. Alexander Imaging)

Zde je správa od skauta, která byla sepsána před draftem z portálu Hockey Prospect:

Vejdemo, Lukas

LC – Djurgardens (SWE Jr.) – 6’2” (1,87m) 194 lbs. (88 kg)
HockeyProspect.com Ranking (umístění): 173

Tento švédsky centr udělal v minulé sezóně významný pokrok ve svém rozvoji. Vynechal loňský draft, když hrál za juniory pod 18 let, a tento rok byl s velkou pravděpodobností nejužitečnějším hráčem SuperElit (švédská nejvyšší juniorská liga, pozn. překladatelky) hráčů do 20 let. Vejdemo byl úspěšný téměř v každém aspektu hry a bude zajímavé sledovat, jakým typem hráče se dokáže stát v kategorii dospělých mužů po tom, co se adaptuje. Dokáže skvěle kontrolovat puk a má silnou střelbu. Avšak není příliš zkušený a jeho ofenziva ještě není zdaleka dokonalá.

Avšak do karet mu nahrává několik faktorů, které z něj můžou udělat velkého hráče. Skóruje poměrně často, tvrdě maká, nevzdává boj a nebojí se jít bojovat o puk v rozích kluziště a tím vytváří příležitosti. Jeho silnou stránkou je jeho obousměrnost a to z něho dělá vhodného kandidáta do třetí lajny, která může přispět do hry dalšími góly. Není úplně bezchybným bruslařem, jeho „bruslařský krok“ potřebuje zlepšit, ale i přes to, dokáže vygenerovat překvapivou sílu a dokáže tak zužitkovat svůj styl bruslení pro pronásledování puku. Dokáže prokličkovat s pukem mezi protihráči, ale někdy to také může být i na škodu, když se snaží až přespříliš a dlouho puk drží bez přihrávky. Bude muset dále rozvíjet svou fyzickou hru, aby se mohl stát hráče, jakým se chce stát a tak se posunul o úroveň výš.

Během konferenčního hovoru s Canadiens, který následoval po draftu,Vejdemo popsal sám sebe následovně: „Jsem obousměrný centr a dobrý bruslař. Chci zlepšit svojí střelbu a musím být více „kontaktní.“

A to je to co dělal na tréninku minulý týden na ledě v Lake Placid – trénoval svou střelbu (v r. 1980 se tam konali Zimní Olympijské hry – pozn. překladatelky). Již jak poznamenali kolegové z portálu Hockey Prospect, výkon tam je, obzvláště při hledání skulinek pro střelbu, avšak přesnost musí být ještě zdokonalena. Bruslení je další oblastí, kde se potřebuje zdokonalit. Lukasova rychlost je velkým přínosem, ale musí zapracovat na svém bruslení, dát do něho energii hned u prvního kroku a při každém dalším tu energii zvyšovat.

Lukas Vejdemo (Photo by John Crouch / J. Alexander Imaging)

Co teda určitě nejde přehlédnout v případě Vejdema, je jeho „pracovní“ morálka na ledě. Zarputile sleduje puk, umí to skvěle s holí a nebojí se jít do zahuštěného prostoru soupeře. Je obzvláště dobrý podél mantinelů, když „doluje“ puk a snaží nebo se zabrzdit soupeře.

Zatímco Vejdemo přináší útoční hrozbu, jeho síla je spíše „defenzivní“ během hry. Je bystrý, dokáže číst hru a je efektivní v podpoře a krytí svých spoluhráčů. I přes svoji výšku, v současné době Vejdemo postrádá ve své hře fyzický aspekt.

Ve zkušeném a silném švédském týmu v Lake Placid, v každé hře, kterou jsme viděli, byl Vejdemo odsunut do role náhradního útočníka. Turnaj ukončil pouze s jednou asistencí. Ale tato statistika v žádném případě nezobrazuje, jak skvěle hrál Lukas během týdne.

V zápase proti Američanům se Vejdemo „vtěsnal“ do třetího útoku (lajny) a během oslabení ve hře se osmkrát prostřídal na různých postech útočné trojky. Švédsko porazilo tým USA 5-2.

V zápase proti rivalům z Finska, Vejdemo absolvoval 12 výměn, během kterých hrál na všech třech útočních pozicích primárně ve čtvrtém útoku. Vejdemo hrál dostatečně dobře na to, aby si zasloužil 2 výměny, během kterých si zahrál na pozici centra ve švédském prvním útoku spolu s Adrianem Kempem (Los Angeles Kings, draftován v r.2014 v prvním kole, 29. v pořadí) a Fredrikem Olofssonem (Chicago Blackhawks, draftován v r. 2014 ve čtvrtém kole, 98. v poradí).

„Vždy se snažím udělat s pukem něco dobrého, ne ho jenom poslat pryč.“ – řekl Lukas Vejdemo pro All Habs Hockey Magazine.

Polovina výměn Vejdema na útočních pozicích se udála v poslední třetině, kdy si již Švédové chránili svůj dvoubrankový náskok. Canadiens prospect (mladý nadějný hráč) zahrál svůj nejlepší hokej na turnaji, během kterého předvedl své skvělé situační čtení hry a úžasný hokejový smysl. Známý pro svoji disciplinovaní hru, Vejdemo lehce omezil Sebastiana Repa, potom co finský útočník najel ze zadu na švédského obránce, a tým ve žlutém drese tak hrál přesilovku.

Hlavní trenér Rikard Gronborg projevil velkou důvěru v obrannou statečnost svého mladého centra a tak ponechal Vejdema na ledě v posledních dvou a pul minutách zápasu (vyjma několika málo sekund).

Po zápase, All Habs Hockey Magazine mluvil exkluzivně s trenérem Gronborgem o Lukasovi Vejdemovi a řekl nám: „Lukas je velký a silný hráč. Má skvělý hokejový krok. Vkládá do hry docela slušnou sílu, danou svojí výškou a slušnou schopností bruslit. Viděl jsem ho hrát skutečně dobře – je to poprvé co jsem ho trénoval – takže je docela hezké vidět ho snažit se, hrát svoji hru v různých pozicích než je zvyklý. Bylo to příjemné překvapení.“

Do Mistrovství Světa Juniorů zbývá méně než měsíců a Vejdemo se snaží najít své místo ve švédském týmu. Je jasné, že udělal vše, co bylo v jeho silách, aby zapůsobil na trenéry a dokázal tak, že může být cenným členem juniorského týmu nejen na ledě, ale i mimo něho.

Když jsme se ho zeptali na jeho pocity před Mistrovstvím v Helsinkách, Vejdemo nám řekl: „Tak za prvé: bude to skvělý zážitek. Pak je to dobrý způsob ukázat, co všechno dokážu. Myslím si, (tak jak každý na světě), že je to velký turnaj. A doma ve Švédsku se na to každý dívá. Takže to bude samozřejmě skvělé.“

Fanouškům Habs může ještě chvíli trvat, než ocení talent Vejdema, ale také se těší, že je Trevor Timmins takhle dokázal překvapit se svým „tajným“ výběrem v roce 2015.

~~~

Lukas Vejdemo (Photo by Rick Stephens | Rocket Sports Media)

Během svého pobytu v Lake Placid si Lukas Vejdemo našel čas a poskytnul exkluzivní rozhovor naší kolegyni Amy Johnson z All Habs Hockey Magazine. Mluvil o vstupném draftu NHL, development kempu Canadiens (rozvojový kemp), o městě Montreal, jeho silných stránkách jako hráče, mluvil o svých rozvojových cílech na další sezónu, o fanoušcích Canadiens, o národním evaluation kempu (hodnotícím kempu) a hraní na Juniorském Mistrovství v roce 2016. Celý rozhovor s Lukasem si můžete poslechnout v přehrávači níže.

Zde je krátké video s nejdůležitějšími částmi rozhovoru All Habs s Lukase Vejdemom.

 

Děkuju touto cestou Johnovi Crouchovi z J. Alexander Imaging za poskytnutí fotografií pro tento článek.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top