The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

Mikhail Sergachev – velikost, schopnosti a skvělá hra na obou koncích

By on July 3, 2016 in Czech List with 1 Comment

Autor článku: Christopher Nardella, Staff Writer, All Habs Hockey Magazine

Mikhail Sergachev of the Windsor Spitfires. Photo by Terry Wilson / OHL Images.

Mikhail Sergachev (Photo by Getty Images)

MONTREAL, QC, – odchodem Jarreda Tinordiho to v Montrealu prasklo, jejich vlevo orientovaná záloha v oblasti obrany zůstala žalostní. A to v minulosti byla považovanou za jednu z nejlepších v lize. Teď tomu už tak není. Stalo se to teď organizační odpovědností. Kromě Nathana Beaulieua, Canadiens mají jasný nedostatek vlevo orientovaných mladíků a to se možná blíží odchod do hokejového důchodu Andreie Markova a to dá týmu masivní ránu a půjde o jeho prosperitu. Nedostatek mladých prospektů získaných a rozvíjených v organizaci, součastně s latentním rozvojem Beaulieua, hlad po ofenzivních hráčích, to je to co tým ničilo/trápilo v uplynulých sezónách. Ale všechno může být jinak, a to vyřešením problému v nadcházejícím draftu (draft probíhal 24.-25. Června, pozn. překladatelky).

Mikhail Sergachev, Obránce, Windsor (OHL)
100 kg, 188 cm držení hole: levé, Ruská Federace | @sergachev31
2015-16: 67 odehraných zápasů 17 branek, 40 asistencí, 57 bodů (Windsor Spitfires)
CSB: #8 | ISS: #8 | THN: #9 | HP: #8 | FC: #8

OHL sezóna 2015-16 Mikhaila Sergacheva skončila osobním rekordem. Sergachev nasbíral 5 bodů ve stejném počtu zápasů playoffs poté, co byl jeho tým vyřazen z bojů v prvním kole, kdy se jim podařilo vyhrát pouze jediný zápas. Základní sezóna měla stoupající trend pro Mikhaila, kdy zaznamenal 17 branek a nasbíral 57 bodů v 67 zápasech. Celkově mu to stačilo na třetí místo v rámci týmu, kde se pověsil za Logana Browna a Christiana Fischera. Tohle byla jeho první sezóna v Severní Americe, poté co byl draftován jako 5. v pořadí v OHL Bantam Draftu. Předtím hrál jednu sezónu v MHL v týmu Iris Kazan.

Sergachev nabízí fenomenální útoční sílu z backendu. Tento 100 kg vážící, 188 cm vysoký obránce v sebe slučuje více: dokáže vyvést puk z útočné zóny a tým vygenerovat gólové šance a také umí hezky čistit zónu. Často ho vídáme hluboce v útočné zóně, když se snaží proniknout přes modrou čáru.
Když se nachází v útočné zóně, Sergachev je skvělý v matení soupeře a dokáže se osvobodit pro přihrávky od svých spoluhráčů. Dokáže změnit směr hodně rychle, tudíž se takto dokáže se zbavit přiřazeného hráče. Ale pořád si dokáže být vědom toho, co je potřebné udělat, v jakém pořadí a podle toho se pohybuje. Jeden z nejlepších střelců týmu Spitfires v backendu má skvělý odraz a dokáže promptně vygenerovat jedinečnou rychlost.

Podobný jiným talentovaným útočně laděným hráčům, tento ruský obránce má vynikající vnímaní hry (prozíravost) a nachází i nestandardní čárové přihrávky a dokáže rozehrát hru v podstatě z ničeho. Čas od času dokáže hrát s riskem s cílem vytvořit útočné příležitosti a dělá odvážné přihrávky přes čáry, a to dokáže pouze několik obránců v této draft kategorii. I navzdory jeho závislosti na své střelbě v útočné zóně, jeho schopnosti v přihrávkách jsou stejně efektivní jako jeho tvrdá střelba.

Sergachev má nadprůměrnou šikovnost v rukách, trochu se to spíše podobá na vlastnost útočníka. Jeho schopnost rychlé manipulace s pukem mu umožňuje rychlé přihrávky v těsných zónách ledové plochy a pohybuje se na modré čáře, bez konstantního nenásledování soupeřem z druhé strany. Obránce nakládá odpovědně se svými schopnostmi a má tendenci udělat první krok, pokračuje v bránění puku před soupeřem. I když se ne zcela spoléhá na svou manipulaci s hokejkou, aby si vytvořil případní prostor přes soupeře, zcela určitě ale tohle umí. Je to část jeho hry, která se postupně ukazovala poté, co jeho sebevědomí rostlo v první sezóně v juniorském hokeji.

Jeho schopnosti se projevují více, někdy méně. Má i slabší momenty. Sergachev se občas snaží až moc a ne vždy dosahuje statistiky v procentech, když se snaží unikat ze zóny nebo když přihrává. Jedná se o prvek, který je všudypřítomný v obranném jádře Canadiens. Není to však u něho tak hrozné, jak u levých „obraných dvojiček“ v týmu Habs. Sergachev dokáže hrát na obou stranách a ve Windsoru byl nasazován na svoji „opačnou“ stranu a tak využívali jeho silné stránky.

Jak jsme již zmiňovali, předpokládá se tento hráč, který bude asi draftován v prvním kole draftu, má střelu jako z kanonu z backendu. Spolu se skvělými bruslařskými schopnostmi, to je to, co pomohlo jeho transformaci na severo-americký styl hokeje téměř bez problémů. Sergachev má extrémně silnou střelu, jeho střelba je přesná. Nejvíce ohromující však je jeho manipulace s pukem na své hokejce. Sám preferuje a úplně tomu rozumíme: střelu s napřáhnutím (slap shot), ale samozřejmě tohle nezastíní jeho silnou stránku a to je jeho schopnost objektivně určit jaký typ střely je vhodný zvolit pro danou část hry. Jeho střela zápěstím často nachází mezery v soupeřově obraně a tak dokáže skórovat, když je v tom samém uhlu jako bránící hráč, který ho pokrývá.

Rodák z Nizhnekamsk, Ruská Federace dává do své hry fyzický prvek. Avšak pouze fyzičnost není jediným důvodem jeho úspěchu v troch zónách. Důvodem úspěchu tohoto nadprůměrně zdatného obránce je jeho schopnost dostat hráče „na záda“. Často se pohybuje v defenzivní zóně, když se snaží oddělit hráče od puku a nechá je zaplatit – udělá na ně nájezd v rozích u mantinelu. Velmi má rád fyzickou hru, avšak nehraje tak fyzicky jak by někteří preferovali.

Sergachev je bezpochyby talentovaný v obranné zóně soupeře. Avšak jeho vlastní obranná hra se ještě může zlepšovat. Ve své vlastní zóně se ne vždy otáčí, co dává prostor soupeři projet kolem něho a dostat se tak do otevřených prostorů. Někdy se soustředí na puk až moc a z tohoto důvodu jeho pozornost není ještě na úrovni elitního obránce. I když se Windsor na něho hodně spoléhá. Má hodně dobrou a aktivní hokejku, co mu umožňuje narušovat soupeřovou hru, i když nemá vždy hokejku vepředu.

 

Tags: , , , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

There is 1 Brilliant Comment

Trackback URL | Comments RSS Feed

Sites That Link to this Post

  1. Náhled na novou sezónu Canadiens | The Czech List | September 1, 2016

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top