Možnost přesunu Ellera zpátky na pozici centra v týmu Habs
Autor článku Corey Desormeaux , Managing Editor, All Habs Hockey Magazine (přeloženo do češtiny: Iveta Fojtíková)
OTTAWA, ON. – Pokud jste někdy četli jakýkoliv můj článek nebo mě následujete na Twittru, mohli jste zaznamenat, že jsem velkým fanouškem Larse Ellera. Hodně věcí dělá dobře, věci, které někdy uniknou pozornosti a tudíž je i občas nedoceněn fanoušky.
Z mého pohledu Eller působí, jako sen každého trenéra. Nikdy si nedá pauzu a zahraje s hrdostí a vysokou pracovní morálkou na každé pozici, kterou mu Michel Therrien přidělí.
Poté co strávil sezónu 2014-15 ve třetí lajně na pozici centra, v této sezóně 2015-16 mu pozice centra byla odebrána a hraje na pozici levého křídla společně v lajně s Alexem Galchenyukem.
Umístění Ellera na křídlo neznamená, že není dobrým centrem. Ve skutečnosti byl v minulé sezóně na této pozici skvělý. Nebylo to nic proti jeho hře ze strany trenéra. Podle mého názoru, Therrien přesunul Ellera na křídlo z titulu podpory nové role Alexe Galchenyuka. Therrien vložil důvěru v Ellerove zkušenosti a neskutečnou obranou statečnost, které získal jako centr. Jednoduše řečeno, Eller byl umístěn na křídlo, aby pomohl Galchenyukovi během jeho transformace na centra.
Pozice centra je poměrně náročná a těžká. Je obrovský rozdíl hrát centra v juniorské soutěži, kde se úroveň zručností může až drasticky odlišovat od úrovně v NHL. Hráčská úroveň v NHL nikdy nebyla tak vysoká, jak je teď. Therrien měl důvod, že počkal 3 sezóny, než Alexe přesunul do jeho přirozené pozice. Therrien má pořád starost ohledem Galechenyukove role (soudím tak na základě jeho některých rozhodnutí – hlavně čas strávený na ledě a rozvíjení hry).
Galchenyuk jako centr již zaznamenal několik potíží. V posledním 2015 Habs zápase, byl Galchenyuk přichycen jako kdyby si zdřímnul za Barkovem, který střelil již svůj druhý gól v daný večer a dal tak Pantherům náskok dvou branek v třetí třetině. Ten zlom nastal právě v momentě Galchynyukovho zúřivého backcheckingu, kdy se snažil zastavit protiútok soupeře. Chyby se prostě stávají a dobré na Galchenyukovi je to, že to dobré zastíní občasnou chybku.
Posledních pár týdnů mi bylo jasné, že Galchenyuk byl nejlepším týmovým útočníkem, zatím co tým se snažil zvrátit svůj náhlý propad. Až na dříve uvedené „zaváhání“, podával solidní výkon na obou stranách ledu a vytvářel více ofenzivních šancí než jakýkoli jiný útočník. Není žádným překvapením, že vede týmovou statistiku v počtu bodů za 60 minut hry ve hře v plném počtu hráčů (mezi hráči s minimálně deseti odehranými zápasy). Teď si představte, kdyby „přivedl“ puk do branky častěji místo toho, že udělá ten „extra“ krok, který má tendenci dělat!
Po tomto rozebíraní Galchenyuka, si myslíte a to se stavím, že navrhnu Ellera na pozici centra místo Alexe. Ale to je od pravdy daleko.
Pozice centra je nesmírně důležitá napříč všemi čtyřmi útoky a v současné době, Desharnais není tak úspěšný ve svém „jobu“ tak jako Eller.
Rád bych viděl, kdyby Canadiens vyměnili Ellera s Desharnaisem na pozici centra a tady jsou důvody proč by tak měli udělat…
„Zrození“ Carra
Eller není profilově orientován jako střelec gólů. Ale jako jsem říkal již dříve, dělá hodně dobrých věcí, kterými pomáhá Galchenyukovi vytvářet prostor pro hru a poskytuje mu tak útočné možnosti. Tak proč je rozdělovat?
Poté co se objevil na scéně Daniel Carr, zaznamenali jsme Carrovou schopnost střílet góly, vyhrávat boje o puk, nebojí se jít do tvrdé hry. Jeho nasazení způsobilo menší útočný tlak na Ellera, který v současné době zaznamenává 1.33 bodu na 60 minut hry. Toto číslo ho umísťuje za hráče jako Mitchell, Smith-Pelly, Fleischmann a ano, i také za Dalea Weiseho a Davida Desharnaise.
V minulé sezóně, když hrál jako centr s méně útočně talentovaným hráči v útoku, Eller skóroval 1.26 bodu za 60 minut zápasu. V této sezóně rozhodně nezaznamenal výrazné zlepšení i přes více příznivou ofenzivní roli.
Mimoto, že byl nasazován i do obrané zóny mnohem častěji a čelil silnější konkurenci, Lars Eller dokázal ze sebe „vymáčknout“ více šancí skórovat než David Desharnais v loňské sezóně. Tento trend pokračoval i v této sezóně; avšak jak jsem již zmínil, Ellerov „deployment“ byl více příznivý.
Úspěch Desharnaise na křídle
Na rovinu, nikdy jsem nebyl velkým fanouškem Desharnaise, ale myslím, že všichni se teď shodneme, když zkonstatuju, že poslední dobou nehraje nijak dobře. Šéfredaktor All Habs Rick Stephens tu frustraci perfektně shrnul v po-zápasové rekapitulaci z úterního zápasu (pozn.překladatelky, zápas z 29.12.2015 – Canadiens vs Panthers, 3:1).
Zda se spolehnete na tradiční statistiky, rozšířené statistiky nebo analýzy zápasů, stejně bude obtížné adekvátně vyjádřit jak slabě Desharnais hrál to dané úterý. Top Canadiens centr (v první lajně) nezískal žádný bod v zápasu (kromě záznamů o prohraných vhazováních). Žádný gól, asistence, střela na branku, zablokovaná nebo minutá střela. Nic. Byl kompletně „nepodstatný“ pro zápas.
Tento patetický výkon byl podán i navzdory tomu, že mu byl dán čas na ledě 15:06, včetně 3:06 v přesilovkové hře.
V minulé sezóně David Desharnais krátce působil na pozici křídla a vypadalo to fantasticky. Centři mají hodně důležitou obranou úlohu v každé zóně na ledě a mít útočně laděného centra hrajícího na křídle může přinést prospěch nejenom hráči, ale i celému týmu.
Všichni jsme viděli v minulosti, že Desharnais dokáže plnit statistiky, co se týče útočních aktivit; možná kdyby se mu dala role na křídle v lajně s Galchenyukom, možná by to pomohlo všem zainteresovaným. Není zde žádná pochybnost, že Desharnais dokáže hbitě a elegantně přihrávat a mohlo by to dodát Galchenyukovi a Carrovi více stimulu.
Možná je třeba je udělat právě tohle: Desharnais má pouhé dve asistenece ze 17 zápasů.
Čas na ledu – Galchenyuk
Dalším bodem, na který se Rick zaměřel ve své po zápasové rekapitulaci, je pozastavení se nad rozhodnutími trénéra Michela Therriena. Galchenyuk prakticky podával v celé sezóně o mnoho lepší výkony než David Desharnais, až na rozdíl od různorodého startu sezóny trojice Desharnais-Weise-Fleischmann. Jestli si pamatuju dobře, během úterní noci, Galchenyuk poprvé strávil na ledě více času než Desharnais. Je až absurdní, že to trvalo až tak dlouho a navzdory slabému výkonu a snaze Desharnaise, David stále dostal k dispozici 15 minut na ledě.
I když to bude znít šíleně, v žádném případě nenavrhuji, že tohle je nejlepší způsob jako přisuzovat čas na ledě, ale dodatečný přínos/výhoda společné hry Desharnaise s Galchenyukem by mohla pomoct k naklonění trenéra Therriena k myšlence více nasazovat Galchenyuka na led.
Vhazování
Není tady moc co říct k vhazování. Držení puku na hokejkách hraje klíčovou roli v hokeji a David Desharnais vyhrává pouze 47 procent všech svých vhazování. Eller v minulé sezóně vyhrál 52 procent.
Schopnost využít Plekance v útočné třetině
V loňské sezóně nasbíral Plekanec 60 bodů a zaznamenal tak svou nejlepší útoční sezónu ve své kariéře. Naposled, kdy zaznamenal takový počet bodů, byla sezóna 2009-10. Hlavním důvodem jeho „útočného“ úspěchu bylo převzetí role „shutdown“ centra Ellerem. Plekanec tak již nečelil soupeřovým top talentům v lajnách, co prospělo k otevření jeho hry a napomohl tak útočně.
S posunem Ellera z centra na křídlo v této sezóně, Therrien se tak vrátil zpět a těžce spoléhá na Plekance jako útočného centra. Plekanec tak „centruje“ pro Paciorettyho většinu této sezóny, který je nejlepším Montrealským střelcem. Pacioretty je docela neefektivně nasazován trenérem stále častěji v obrané zóně.
Je docela obtížné narazit na defenzivní talent razení Ellera, který umí hrát na pozici centra. Je nejvyšší čas, aby Therrien ho začal využívat znova jako centra, aby mohl tým opět zářit svou útočnou hbitostí. David Desharnais je jedným z Therrienových oblíbených hráčů. Pokud je u kormidla Therrien, budeme si všichni muset zvyknout, že budeme vidět Desharnaise na ledě v klíčových zápasových momentech. Ještě jsme neviděli je kombinace Desharnais, Galchenyuk, Carr.
Co si myslíte o posunu Ellera na pozici centra a Desharnaise na křídlo?