The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

Náhled na novou sezónu Canadiens

By on September 1, 2016 in Czech List with 0 Comments

autor článku: Blain Potvin, Staff Writer, All Habs Hockey Magazine

Alexander Radulov, Mike Condon (Photo by Montreal Canadiens)

Alexander Radulov, Mike Condon (Photo by Montreal Canadiens)

HALIFAX, NS. – Když se loni začala rozpadat celá sezóna, začala se pánečku rozpadat pořádně. Jak staré boty nebo zlomené srdce; když to začne, fakt to nemá konce. Dlouhodobá ztráta Careyho Price a Brendana Gallaghera odhalila slabinu v sestavě Canadiens. Odhalil se tak nedostatek odvahy způsobený ztrátou Gallaghera a nedostatek obranné zálohy poté co tým ztratil nejužitečnějšího hráče: Price.

I navzdory odhalení týmové slabé defenzívy a charakteristické chybičky krásy ve hře Canadiens, tým si dokázal zachovat střílení branek, které bylo podobné tomu loňskému. Největším rozdílem však bylo oproti prvnímu místu v divizi a možnosti tahat v loterii, bolo právě těch dodatečných 47 gólů, které Canadiens dostali v minulé sezóně v porovnání s 2014-2015.

Náročná sezóna byla možno prokletím; tým a fanoušci to museli vydržet, ale v konečném důsledku možná byla i požehnáním. Poskytla manažmentu ucelený náhled na zálohu v organizaci. Projevili se některé silné stránky a poskytlo se tak méně stresující prostředí pro rozvoj hry – to v případě mladého hráče jako Alex Galchenyuk.

Zhroucení také poukázalo na celo-týmové nedostatky: anemická přesilovka, potřeba pro zálohu pro střílení branek a ukázala se také slabina v obranné top 4. Z největší části, nedostatek odvahy a vůdcovství byl ten hlavní svítící nedostatek, který se ukázal v situaci, kdy se tým nedokázal dat dohromady, poté co dostal branku.

Střílení branek byl problém, který bylo nutno řešit, Marc Bergevin začal adresovat problém; a to jako nedostatek odvahy a zkušenosti. Akvizice Andrewa Shawa byl jeden z prvních kroků, který měl zaplnit danou „prázdnotu“. Stálo to možnost výběru v 2016 draftu, kterých se Montreal musel vzdát.

Aby se vytvořil prostor pro platový strop k podpisu se Shawem, Lars Eller byl přesunut do Washingtonu. Tento přesun také umožnil částečně kompenzovat ztrátu možnosti výběrů v draftu, které byly použity pro získání Shawa a na oplátku získal Montreal 2017 a 2018 možnost výběru ve druhém kole za Ellera (ačkoliv s velkou pravděpodobností pozdní draft. výběry). Schopnost Shawa hrát v různých lajnách sestavy a podávání konzistentního výkonu a svého stylu hokeje, to je právě to s čím většina fanoušků souhlasí. Že došlo k okamžitému „vylepšení“ týmu.

Marc Bergevin následně převedl manažmentu celým solidním víkendovým draftem, kde se montrealské franšíze povedlo vybrat obranného prospecta Mikhaila Sergacheva, který byl draftován z 9. místa celkového pořadí.

Bergevin se pak zaměřil na vyřešení nedostatků v obraně. Nicméně se tentokrát rozhodl dát bokem svůj charakteristický konzervativní přístup pro postupné budování týmu a udělal zásadní krok v montrealské franšíze: vyměnil P.K.Subbana za Shea Webera. I navzdory horlivé diskuse, která se vedla celé léto a také po emocionální zpětné vazbě ze strany většiny fanoušků; tento „obchod“ pomůže týmu a pomůže snížit počet střelených branek.

Táto výměna pomůže přidat do týmu tak potřebnou odvahu a zkušenost a tohle všechno Weber má. Je znám svou fyzickou kontaktní hrou; hrál klíčovou roli také v národních mužstvích na několika mistrovstvích. Weberova účast na nadcházejícím Světovém poháru poskytne fanouškům možnost nahlédnout na jeho hru v „akci“ spolu s Carey Pricem ještě před nástupem do tréninkového kempu Canadiens. Bez ohledu jak tvrdě maká a hraje, pro některé fanoušky záleží pouze jenom na získání trofeje.

Možná největším přírůstkem do 2016-2017 sestavy Canadiens v oblasti „snižování počtu střelených branek“ je samotný návrat zdravého Careyho Price. Zcela určitě v této nadcházející sezóně odehraje menší počet zápasů; podle toho co jsme se dozvěděli, že počet jeho nástupů do zápasů bude omezen. A Canadiens také podepsali smlouvu s veteránem Alem Montoyou. A teda dosažení cíle snížit počet střelených branek – to bude nějaký čas ještě trvat. Zatímco někteří fanoušci můžou mít námitky k výše uvedené taktice, nemůžeme popřít fakt, že Carey Price následně může vstoupit do playoff odpočatý a přípraven soutěžit v tak důležité sezóně.

Návrat k ozdravené sestavě doplněné o odvahu a zkušenost by mělo postačovat k tomu, aby zabránilo střelení právě těch dodatečných 47 branek, které tým dostal v loňské sezóně. Mnozí opomínají i ztrátu Jeffa Petryho – táto ztráta (zranění dolní končetiny, vynechal 28 zápasů, pozn. překladatelky) pálila tým v oblasti obranné zálohy a také v speciálních sestavách.

Další velkým nedostatkem minulé sezóny byla „nicovatá“ přesilovka. A aby to pomohl Marc Bergevin vyřešit, tak zorchestroval návrat Kirka Mullera do týmu na pozici asistenta trenéra. Muller je znám pro svou schopnost oživit týmovou efektivitu v přesilovkové hře. Také v minulosti, kdy působil v Montrealu, jeho role spočívala v komunikaci s hráči a jeho úlohou bylo fungovat jako „nárazník“ a komunikátor mezi hráči a manažment týmem. Tento přírůstek je velmi vítán, nejen pro zvýšení efektivitě na ledě, ale i pro komunikaci mimo něho – pro kulturu a morálku v šatně.

I navzdory „upgradu“ přesilovkové hry, potřeba získat dodatečného ověřeného top 6 útočníka – to je to co je tak zoufale potřebné k tomu, aby se upgradovala záloha pro skórovaní ještě během léta. A Bergevin se již do toho plně dal a skočil do „bazénu“, kde se obchoduje s hráči. Touto cestou, chtěl bezpečným způsobem najít někoho, kdo zvýší skórovaní. A to někoho z dostupných neomezených volných hráčů.

Tak a máme zde Alexandra Radulova. Tento „živý“ pravý křídelník se vrací do NHL po čtyřech sezónách v ruské KHL. Otázkou je: vyzrál dostatečně tak, aby se dokázal soustředit na svou hru?

Tlak ohledem působení v týmu v Quebecu by Radulova neměl vůbec trápit, jelikož už působil v QMJHL, když hvězdil za Remparts. Externí tlak zvenčí by se měl minimalizovat, protože by měl hrát i sekundární roli během přesilovek. Větší tlak se očekává s velkou pravděpodobností u něho samotného: kolik si toho vezme za své, aby dokázal, že je ještě hoden lukrativního dlouhodobého kontraktu.

Teď bude mít kontrakt na období jednoho roka a to mu má poskytnout motivaci. Pokud dokáže Radulov vyprodukovat 20 až 25 gólů a 50 až 60 bodů v této nadcházející sezóně, jeho „podepsání“ bude „kaufem“ pro Canadiens a také bude výhodné pro tohoto ruského ostřelovače.

Zatímco mé hlasování na Twittru nejšou žádné vědecké tabulky, ukazují ale, že mnozí fanoušci cítí, že tým se oproti loňské sezóně vylepšil. Většina fanoušků věří, že tým se zlepšil hlavně v útoku přidáním Shawa a Radulova a obranně doplněním o Webera.

Jak se blíží konec mimo sezóny, začínáme vidět více jasně Bergevinův plán a jako jeho nové přídavky pasují do tohoto plánu. Doufáme, že tento plán povede k vítězstvím na ledě. Na Stanley Cup se čeká už hrozně dlouho, pokud ale konečně přijede, to čekání stálo za to.

Tags: , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top