NÁZOR | Novoročné predsavzatia Canadiens pre úspešný rok 2017
Autor článku: Blain Potvin, Staff Writer, All Habs Hockey Magazine
Obdobie Nového roka je pre mnohých obdobím obnovy a časom, kedy mnohí z nás triezvo reflektujú minulosť a zameriavajú sa na to, ako sa stať lepšími.
Majme toto na pamäti a pozrime sa na päť novoročných predsavzatí tímu Montreal Canadiens.
1 Byť viac disciplinovaní
Canadiens držia 12. miesto v počte trestných minút (PIM). Väčšina z týchto trestných minút je za tzv. minor zákroky (nie závažné tresty). Tým si nemôže dovoliť pokračovať v tomto trende „sedenia na trestnej lavici“ , zatiaľ čo zostava hrajúca v oslabeniach sa umiestňuje na 19. mieste, s 80.9 % efektivitou.
Tresty majú priamy dopad na výsledok zápasu. Posledný zápas roku 2016 bol prepadák, ale všetko mohlo byť inak, dokonca i výsledok zápasu, keby Michel Therrien lepšie zorganizoval dianie na striedačke a zabránil tak trestu v predĺžení za príliš mnoho hráčov Canadiens na ľade. Tento trest tak „vydláždil“ Evgeni Malkinovi k dokonalej strele a prekonal tak Careyho Pricea.
2 Zlepšiť špeciálne zostavy / zostavy hrajúce v oslabeniach či presilovkách
Habs zlepšili svoju presilovkovú hru oproti minulej sezóne, kedy sa umiestnili celkovo na 25. priečke v rámci NHL a dosiahli tak 16.2 % úspešnosť. V tejto sezóne sú súčasne na 11. priečke s úspešnosťou 19.8 %. Od 6. decembra tým žalostne padá a umiestňuje sa na 37. priečke, s 13.5 % úspešnosťou v skórovaní počas presilovky. To je výrazne nižšie, než ich úspešnosť v minulej sezóne.
Žeby presilovka „zomrela“ v 2016? Môžeme to tak cítiť, ale odpoveď znie NIE. Strata Alexa Galchenyuka sa zdá byť tým najväčším dôvodom v poklese úspešnosti v presilovkách. Jeho agresívny štýl hry a priama streľba na bránku proste chýba.
Kirk Muller nebol schopný zakryť svoju frustráciu a sklamanie počas posledného zápasu. Canadiens neboli schopní udržať permanentný tlak alebo získať „moment“ počas presilovkovej hry. Zlepšiť sa bez Galchenyuka je jednoduchá vec, ale nie tak ľahko prevediteľná. Canadiens musia kontrolovane vstupovať do zóny súpera a musia nájsť náhradnú streleckú hrozbu, ktorá donúti obrancov k niečomu inému, než strieľať z pozície.
Hra v oslabení pre tým Habs padla na 19. priečku v NHL, s 80.9 % úspešnosťou. To približne reprezentuje jeden gól na každých 5 trestov. Tempom akým Habs dostáva tresty, to teda znamená jeden gól na zápas.
Pokiaľ chce Montreal uspieť v play-off, musia sa zlepšiť minimálne o 5 percentuálnych bodov a znížiť počet strelených gólov súperom počas oslabení. Najlepším spôsobom ako tohoto docieliť je tímová disciplína. Ďalším spôsobom je: byť viac agresívnejším s pukom. S rýchlosťou akú tím dosahuje, neexistuje dôvod prečo by Habs nemohli „napadnúť“ hráča držiaceho puk na hokejke, obmedziť ho v manévrovacom priestore a tak ukrojiť potrebný čas. Špeciálne zostavy budú hrať dôležitú rolu pre Canadiens v play-off. Potrebujú nájsť liek na zlepšenie efektivity presilovkovej hry a hry v oslabení a spolu by tieto pomery mali dávať približne aspoň 110 %. To by zaistilo pozitívny pomer produkcie (efektivity) špeciálnej zostavy a tak sa zvýšila šanca uspieť.
3 Vylepšiť tímovú konzistenciu
Pokiaľ bude tím plne zaviazaný hrať „správne“, takýto tím môže dominovať v zápasoch a ukázať tak, že patrí na špicu NHL. Občas sa ale totiž zdá, že tím stráca sústredenie a toto stálo Canadiens body a celkové umiestnenie sa v rámci ligy.
Nedostatok sústredenia sa ukázal v zápase s Tampa Bay Lightning, kedy Habs prehrali, pretože nedokázali odpovedať na tlak v poslednej tretine a prejavil sa i nedostatok disciplíny. Toto je tá oblasť, ktorá musí byť poriadne adresovaná pred akoukoľvek play-off sériou. A ako sa i zdá, toto je Achillova päta tohto klubu.
4 Zlepšiť skórovanie
Po odohraných 38 zápasoch, tím Montreal Canadiens sedí na 5. priečke v rámci NHL v celkovom skórovaní. To je významné zlepšenie oproti vlaňajšej sezóne, kedy sa Habs umiestnili na 16. mieste a skončili s 216 gólmi, ktoré strelili. Keby mali také tempo ako majú teraz, skončili by minuloročnú sezónu s 248 gólmi, čo by im zabezpečilo 2. miesto spolu s Washington Capitals.
K dnešnému dňu všetko vypadá, že funguje v tomto aspekte pre Canadiens. A to vďaka „zálohe“ v skórovaní. Avšak, ako sa regulárna sezóna blíži ku koncu a k vyraďovacím zápasom play-off, obranné tímy sa zvyknú vylepšiť a viac uzatvárať hru a to môže znamenať, že bude i ťažšie strieľať góly.
Nájdenie alternatívnej streleckej hrozby by malo byť na TO-DO zozname generálneho manažéra Marca Bergevina. Odviedol skvelú prácu vo vybudovaní „studnice“ nových mladých hráčov (prospects) a celková záloha umožnila Canadiens zostať v hre o play-off.
Teraz je ten správny čas a využiť toto všetko pre jeho 5-ročný plán a pridať skutočného centra do druhej lajny do celkového mixu. Toto by znamenalo, že súperove obranné tímy by „znížili“ fokus na Galchenyuka potom čo sa vráti. Získanie takéhoto hráča by pridalo na útočnej sile zostavy, pomohlo by získaniu bodov, potom čo defenzíva bude tuhšia a útočná efektivita by tak mohla zostať relatívne na tej samej úrovni.
Na Twitteri je množstvo fanúšikov, ktorí si želajú, aby sa súčasťou Modro-Bielo-Červeného tímu stal Matt Duchene.
A tým sa vyriešil problém s centrom. A kto by sa vôbec fanúšikom čudoval? Bohužiaľ, tento sen zostane asi nenaplnený, pretože Duchene by stál o mnoho viac, než si môže Bergevin dovoliť zaplatiť alebo čo by bol Bergevin ochotný zaplatiť. Bergevin s veľkou pravdepodobnosťou nájde spôsob ako prekvapiť fanúšikov Habs pred uplynutím lehoty pre obchody (trade deadline, pozn. prekladateľky).
5 Nechajte deti sa hrať
Michel Therrien preukázal, že preferuje pomalé a postupné tempo rozvoja mladých hráčov, zatiaľ čo spolieha na hráčov veteránov. Tento prístup všeobecne prospieva mladým hráčom, avšak niektorí z nich potrebujú práve, aby im bola predaná zodpovednosť a aby dostali šancu hrať.
Máme na mysli Artturiho Lehkonena. Bol draftovaný ako 55. v celkovom poradí v drafte v roku 2013. Artturi hrá skvelo v tretej útočnej lajne, kde zaznamenal zatiaľ 7 gólov (k 13. januáru – 10 gólov, pozn. prekladateľky). Dokázal taktiež, že je obranne schopný a má vykročené k dosiahnutiu 18 gólovej hranice v sezóne, zatiaľ čo v priemere hrá 13 minút na zápas. Dokázal všetko čo nováčik potrebuje dokázať, aby si zaslúžil viac zodpovednosti. Byron, ktorý tiež produkuje výborne jak v štandardnej hre, tak i v oslabení je teraz čas umožniť Lehkonenovi odohrať väčší počet minút v presilovkách a dať priestor jeho zručnostiam vo vytváraní hry.
Ďalším príkladom je Nathan Beaulieu. V niekoľkých posledných zápasoch sa dramaticky zvýšil jeho čas strávený na ľade, potom, čo bol zranený Andrei Markov. Avšak konzistencia jeho výkonov ho sprevádza celú jeho profesionálnu kariéru. Ale aj napriek tomu, musíme konštatovať, že v súčasnej dobe hrá veľmi slušne a dokazuje, že je schopný zaplniť miesto v druhej obrannej dvojičke.
Beaulieu je taktiež najlepším obrancom s ľavým držaním hokejky, ktorého Canadiens v tejto chvíli majú. A ktorý je…..zdravý. Možno je ten pravý čas a dať Beaulieuovi šancu vo vyrovnanej hre a nasadiť ho do prvej obrannej dvojičky a podeliť sa o čas na ľade s Alexei Emelinom. Podľa môjho názoru, Shea Weber je najlepší, keď má pri sebe hráča, ktorý dokáže pohybovať puk a následne to pomôže zvýšiť Weberovú ofenzívnu produkciu vo vyrovnanej hre.
Vždy je tu priestor pre zlepšenie, avšak fanúšikovia môžu vykročiť do nového roku 2017 so znovu-obnovenou vierou vo svoj tím a môžu ta nechať rok 2016 a všetky špatné momenty za sebou.
Dovoľte mi, aby som Vám nielen za seba, ale aj za celý All Habs Hockey Magazine a Rocket Sports tím poprial do Nového roku všetko dobré. A nech je rok 2017 všetkým čím si prajete aby bol.