The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

NÁZOR | Prekážky v podpise zmluvy Habs vs Tavares

By on May 10, 2018 in Czech List with 0 Comments

John Tavares (Photo by Robert Mayer-USA TODAY Sports)

autor článku: Blain Potvin, Staff Writer, All Habs Hockey Magazine

Keď sa budeme baviť o tom ako si udržať alebo pritiahnuť atraktívnych hráčov, tak Montreal Canadiens má neľahkú rolu. História týmu je zobrazená na vlajkách visiacich zo strechy arény Bell Centre a mnohé z týchto vlajok pripománajú vyhrané Stanley Cupy a „vyradené“ dresy hráčov. Fanúšikovia sú známi nadšenou podporou víťazov.

Je tu mnoho faktorov, ktoré musí neobmedzený voľný hráč NHL zvážiť, musí vyhodnotiť svoje možnosti. To zahŕňa schopnosť týmu vyhrávať zápasy, mzdu, obdobie, na ktoré zmluvu podpíše, náklady na život v danom meste, trenérske obsadenie, manažment, spoluhráči, počasie, životný štýl a vzdelanie pre svoje deti.

Montreal rozhodne nebude zásadne ohromovať a byť lákavým pre hráčov, ktorí sa budú rozhodovať – a to vzhľadom na výsledok uplynulej sezóny. Ja však budem argumentovať, že výsledok bol iba dočasný nezdar. Canadiens sú už tradične známi svojím šetrným prístupom k nákupu hráčov, avšak dokážu i realizovať transakciu na hranici mzdového stropu.

Poukázal by som na volného hráča, ktorý bol s týmom úspešný v posledných 6 sezónach. Sú tu taktiež veľmi rešpektovaní, elitní hráči v zostave ako Carey Price a Shea Weber.

Musím priznať, že má to i svoje nevýhody a slabé stránky podpísať zmluvu s Canadiens. Fanúšikovia sa vedia docela „rozčertiť“, keď ich tým prehráva a nedarí sa mu. Médiá a fanúšikovia dokážu byť pomerne zlomyseľný, pokial nie ste frankofónny hráč. Čo niekedy môže viesť až k snahe o diskreditáciu v médiách a vyfarbikovanie klamstiev a útokov na členov rodiny hráčov.

Jazykové požiadavky a očakávania majú vplyv nielen na potencionálneho hráča, ale i jeho rodinu. Vzdelavací systém pre ich potomkov je iný v Quebecu než inde.
A to počasie. Ten kto si zažil hroznú zimu na sever od hraníc, vie, že toto počasie je tiež rozhodujúcim faktorom pre hráča a jeho rodinu.

Ďalej tu máme finančnú prekážku – náklady na život a domácnosť a veľmi vysoké dane v Quebecu – to všetko musí hráč zvážiť, keď sa rozhoduje medzi rôznymi týmami.
Keď sa budeme baviť o daňových sadzbách v iných NHL lokáciách, niektoré z týchto miest dávajú peknú „pálku“ hráčom, ktorí tam hrajú. Neobmedzený voľný hráč, ktorý si vyberie Montreal Canadiens však bude na tom najhoršie a dostane „ranu“ kombinovanou daňou z príjmu vo výške 53.31 %.

Pre ilustráciu sa nebudeme baviť o ostatných daniach. Ale aj tu existujú zásadné rozdiely.
Rozdiely v sadzbách daní z príjmov oscilujú fakt rôzne v jurisdikciách NHL týmov. Ak sa pozrieme na hráča, ktorý zarába 15 miliónov dolárov (to je súčastný individuálny mzdový strop), reálne domov prinesie 7.02 milióna dolárov v Montreale a 9.1 milióna dolárov v Nevade alebo Floride.

Nastáva tu teda otázka – aký výhody to teda prináša hrať a žiť v Montreale a vybalancovať tak nižší plat po zdanení každým rokom? Áno, mnohí fanúšikovia budú argumentovať, že 7 miliónov je stále kopa peňazí (áno, to je). Musíme však uznať, že kariéra v NHL môže byť veľmi krátka a riziko zranení, ktoré dokážu ukončiť vašu kariéru, je vysoké. Takže pochopiteľne sa hráči snažia maximalizovať svoje zárobky, keď môžu tak učiniť.

V tejto mimo-sezóne bude veľkým menom neobmedzený voľný hráč John Tavares. A Habs fanúšikovia dúfajú, že s ním Marc Bergevin podpíše zmluvu. Kapitán New York Islanders bude rozhodne požadovať najvyššiu čiastku, bez ohľadu na tým, s ktorým zmluvu podpíše. A to pravdepodobne i vrátane jeho súčastného týmu Islanders.

Ak sa toto podarí Bergevinovi a „privezie“ Tavaresa do Montrealu, táto 27-ročná hokejová hviezda však bude musieť nechať peniaze na stole. Obrazne povedané, Tavares by bol vystavený veľkému mzdovému rozdielu počas trvania zmluvy. Ak sa Tavares vráti k Islanders, dolárová hodnota bude dokonca vyššia, pretože Islanders sú jediným týmom, ktorý môže podpísať s hráčom k dodatočnému roku – teda k ôsmym rokom namiesto štandardných siedmym rokom.

Vo viacerých ohľadoch, platové stropy v NHL mali priniesť vyváženosť týmov v rámci ligy, avšak daňové znevýhodnenie aké je v Qubecu hrá v neprospech Montreal Canadiens. A toto nemôžeme iba tak ignorovať, ak uvážime, že znevýhodňujúcich faktorov je tu v tejto chvíly viac.

Zatialčo fanúšikovia Habs s túhou srdca dúfajú, že Tavares preskočí ku Canadiens, avšak hráč jeho kalibru a za daných okolností sa musí rozhodnúť tak, aby to bolo čo najvýhodnejšie nielen pre neho, ale aj jeho rodinu. Bezpochyby Tavaresova ďalšia zmluva bude tou najdôležitejšou v jeho hráčskej kariére a tak sa musí snažiť zmaximalizovať túto príležitosť.

Takže to tak vypadá, že Geoff Molson a Marc Bergevin musia mať v zálohe plán B ako vylepšiť súčastný káder. A v tejto chvíli je šanca vidieť Tavaresa v drese Montrealu je pomerne malá.

Tags: , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top