The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

Nové mladé talenty Habs – Útočníci – Jak na tom jsou?

By on September 2, 2015 in Czech List with 1 Comment

Autor článku: J.D. Lagrange, Senior Writer, All Habs Hockey Magazine (přeloženo do češtiny: Iveta Fojtíková)

Nikita Scherbak (Photo by Radio-Canada)

Všichni „nováčci“ (prospects) se teď připravují a plně posilují na „rookie“ kemp, který se bude konat příští měsíc (Září 11-13, v London, Ontario – pozn.překladatelky). Všichni se budou snažit zapůsobit na Generálního manažera týmu Marca Bergevina a hlavního trenéra Michela Therriena. Pořád budou doufat, že získají své místo v týmu Montrealu, nebo alespoň že přesvědčí oba pány o tom, že jsou připraveni pro NHL. Bergevin opakuje to samé co každý rok na začátku každé sezóny, když se ho někdo ptá na počet volných míst v týmu: hráči rozhodují o svém osudu a jeho výběr pak spočívá na základě předvedené hry.

PENTICTON, BC. – A tehdy před 3 lety netrvalo dlouho, aby Bergevin potvrdil svá slova. Svého nejlepšího mladého talentovaného hráče Alexe Galchenyuka (prospect) si nejen hned ponechal v Montreale, ale udělal nečekaně také místo pro Brendana Gallaghera. V první části tohoto článku, se podívejme na deset nejlépe připravených útočníků (dále již prospects), kteří se budou účastnit kempu v tomto roce.

TIM BOZON
VÝŠKA: 6′ 1″ (185.4 cm)
VÁHA: 207 (93.8 kg)
DRŽENÍ HOLE: LEVÉ
NAROZEN: 24. BŘEZNA 1994 (VĚK 21)
NAROZEN V:  ST. LOUIS, MO, SPOJENÉ STÁTY
DRAFTOVÁN: MTL / 2012 NHL VSTUPNÍ DRAFT
KOLO: 3 (64. V POŘADÍ)

Story kolem Bozona je skutečně zajímavá. Bojoval o svůj život s meningokokovou infekcí a nakonec svůj boj vyhrál. Pak se začal dostávat do formy, úplně se uzdravil a v minulé sezóně na ledě Kootenay Ice střelil 35 gólů. Byl odměněn smlouvou a svou profesionální kariéru začne v příští sezóně. Během „rozvojového kempu (development camp) ukázal skvělou formu, vážil 93.8 kg. Ještě ho však čeká dlouhá cesta, aby se dostal tam, kde byl před nemocí (uplynula příliš krátká doba) a šance, že se dostane do sestavy Canadiens  v brzké době je spíše nepravděpodobná. Myslím si, že má šanci 1 z 10 pro tenhle rok.

MARK MACMILLAN
VÝŠKA: 6′ 0″ (182 cm)
VÁHA: 182 (82.5 kg)
DRŽENÍ HOLE: LEVÉ
NAROZEN: 23. LEDNA 1992 (VĚK 23)
NAROZEN V: PENTICTON, BC, KANADA
DRAFTOVÁN: MTL / 2010 NHL VSTUPNÍ DRAFT
KOLO: 4 (113. V POŘADÍ )

Poslední dvě sezóny byly pro MacMillana docela náročné. Ne kvůli své hře, ale spíše kvůli svým utrpěným zraněním. I přesto, byl lídrem a hráčem se skvěle balancovaným výkonem v US College lize. Jako solidní oboustranný centr (dobrý v útoku i v obraně) umí být rychlý a vytrvalý, ale také exceluje ve vhazováních. I když se zúčastnil na letošních letních trénincích v Rozvojovém kempu, MacMillan nemohl odehrát několik zápasů z důvodu zotavování se ze zranění kolena, které utrpěl při blokování střely v zápase na konci sezóny v Sev. Dakotě. Určitě v kempu zaujme, ale pravděpodobně začne svou sezónu jako profesionální hráč za Ice Caps. Vidím, to tak, že má šanci 1 z 10, že začne hrát za Montreal z důvodu své hry uprostřed ledu.

DANIEL CARR
ČÍSLO NA DŘESE: 43
VÝŠKA: 6′ 0″ (182 cm)
VÁHA: 193 (87.5 kg)
DRŽENÍ HOLE: LEVÉ
NAROZEN: 1. LISTOPADU 1991 (VĚK 23)
NAROZEN V: SHERWOOD PARK, AB, KANADA

Málokdo by dával tomuto klukovi šanci v NHL nebýt skvělé loňské sezóny. Své prvé, během které hrál jako profesionální hráč za Hamilton Bulldogs. Zaregistroval tam překvapivých 24 gólů v 76 zápasech. Následně svůj výkon převedl během Rozvojového kempu a donutil tak ostatní, aby zvážili nasazení tohoto houževnatého levého křídelníka. Určitě chce jako prospect během tréninkového kempu také upoutat pozornost. Má dobrou střelu, jde mu hra u sítě a dokázal, že umí skórovat i když ne tak často. S kluky jako on je třeba počítat, pokud se bavíme o možných překvapeních během kempu. I tak, to ještě tento rok na tým Canadiens nevidím, řekl bych, že jeho šance je 2 z 10.

CHRISTIAN THOMAS
VÝŠKA: 5′ 9″ (175 cm)
VÁHA: 176 (79.8 kg)
DRŽENÍ HOLE: PRAVÉ
NAROZEN: 26. KVĚTEN 1992 (VĚK 23)
NAROZEN V: TORONTO, ON, KANADA
DRAFTOVÁN: NYR / 2010 NHL VSTUPNÍ DRAFT
KOLO: 2 (40. V POŘADÍ)

Canadiens ho získali výměnou z New York Rangers, Thomas si zkusil NHL v loňském roce, Canadiens dres si oblíknul na sebe v 18-ti zápasech. Jeho herní styl, nájezd na síť a útočný „čich“ nám zcela určitě připomíná u fanoušků oblíbeného Brendana Gallaghera. Oba hráči měří 175 cm a jsou vlastně docela profilově stejní, s tím rozdílem, že jeden z nich se už v NHL etabloval, druhý má teď ukázat co v něm je.  Canadiens mají toho k dispozici dost na pravém křídle: Gallaghera, Devante Smith-Pellyho, Dale Weise, Briana Flynna a novo získaného Zacka Kassiana a Alexandra Semina. Na Thomase bude vyvíjen hodně velký tlak, aby zapůsobil a tak si zajistil místo v tomto roce ve velkém klubu. Ale nic není nemožné. Jeho šance jsou asi 2 z 10.

MICHAEL BOURNIVAL
VÝŠKA: 5′ 11″ (180 cm)
VÁHA: 195 (88.4 kg)
DRŽENÍ HOLE: LEVÉ
NAROZEN: 31. KVĚTNA 1992 (VĚK 23)
NAROZEN V: SHAWINIGAN, QC, KANADA
DRAFTOVÁN: COL / 2010 NHL VSTUPNÍ DRAFT
KOLO: 3 (71. V POŘADÍ)

Co se týče Bournivala, není žádným tajemstvím, který prospect z tohoto seznamu má nejvíce zkušeností co se týče odehraných zápasů  v NHL. V posledních dvou sezónách odehrál v týmu Canadiens celkově 89 zápasů v. Tento 23letý hráč hrající na levém křídle dobře ví, že toto je jeho šance dostat se do týmu a můžeme očekávat, že se o toto místo bude velmi usilovně prát, aby ukázal, že je již připraven pro NHL na „plný úvazek“. Pokud ne s Canadiens, tak pro jiný tým, pokud bude součástí výměny. Bylo by docela překvapivé vidět Bournivala v sestavě Canadiens, protože není moc známý pro své útočné nasazení na profesionální úrovni a útočnost tým moc potřebuje. Troufám si říct, že jsou jeho šance 4 z 10.

SVEN ANDRIGHETTO
VÝŠKA: 5′ 10″ (177.8 cm)
VÁHA: 186 (84.3 kg)
DRŽENÍ HOLE: LEVÉ
NAROZEN: 2. BŘEZEN 1993 (VĚK 22)
NAROZEN V: ZURICH, ŠVÍCARSKO
DRAFTOVÁN: MTL / 2013 NHL VSTUPNÍ DRAFT
KOLO: 3 (86. V POŘADÍ)

Andrighetto je přinejmenším zajímavým prospectem. Má za sebou 2 úspěšné sezóny, kdy hrál v AHL za tým Hamilton Bulldogs a již by měl být připraven pro NHL. Jako dobrý bruslař, Andrighetto v posledních dvou sezónách střelil 31 gólů za Bulldogs. Je taktéž útočně schopen vytvářet gólové šance v top třech lajnách. Podle mého názoru je jedním z prospects, kterých Marc Bergevin vezme do týmu. Řekl bych, 7 z 10, že se dostane z kempu rovno do týmu, ale ještě větší šanci vidím, že bude během sezóny povolán.

CHARLES HUDON
VÝŠKA: 5′ 10″ (177.8 cm)
VÁHA: 191 (86.6. kg)
DRŽENÍ HOLE: LEVÉ
NAROZEN: 23. ČERVNA 1994 (VĚK 21)
NAROZEN V: ALMA, QC, KANADA
DRAFTOVÁN: MTL / 2012 NHL VSTUPNÍ DRAFT
KOLO: 5 (122. V POŘADÍ)
Hudon je velmi zajímavým prospectem, u kterého se jen těžce „trefuje“,  kdyby jsme chtěli vůbec posuzovat jeho šanci dostát se v příštím roce do NHL. Minulá sezóna byla jeho první profesionální a byl klíčovým útočným hráčem již pro tým Bulldogs. Střelil 19 gólů a získal 57 bodů v 75 zápasech. Podával dobrý výkon na všech postech, na které byl nasazen a přizpůsobil se skvěle hře proti dospělým mužům. Tak jak Gallagher, i Hudon byl draftován Trevorem Timminsem v pátém kole a můžu říct, že je jeden z mála prospectů, který má reální šanci se dostát do velkého klubu rovno z kempu. Řekl bych 7 z 10, a důvodem je jeho útočný výkon, a to je to co Habs potřebují.

MICHAEL MCCARRON
VÝŠKA: 6′ 6″ (198.1 cm)
VÁHA: 235 (106.5 kg)
DRŽENÍ HOLE: PRAVÉ
NAROZEN: 7. BŘEZNA 1995 (VĚK 20)
NAROZEN V: GROSSE POINTE, MI, SPOJENÉ STÁTY
DRAFTOVÁN: MTL / 2013 NHL VSTUPNÍ DRAFT
KOLO: 1 (25. V POŘADÍ)
Co více můžeme říct o prospectovi McCarronovi, kterého v organizaci každý zná. Po sezóně před dvěma lety, kdy se někteří divili, jestli uspěje jako prospect, McCarron skutečně ukázal svou tvář v minulém roce, když dovedl svůj tým k získání Memorial Cup (trofej pro nejlepší tým kanadských juniorských soutěží – pozn. překladatelky). Ukázal tam svojí univerzálnost, když byl požádán, aby hrál na postě centra. Je vysoký, houževnatý a udělal dojem v loňském kempu. Dávám mu šanci 7 z 10, že začne sezónu v Montrealu, jeden z nejpravděpodobnějších kandidátů vzhledem ke své výšce.

JACOB DE LA ROSE
VÝŠKA: 6′ 3″ (190,5 cm)
VÁHA: 207 (93.8 kg)
DRŽENÍ HOLE: LEVÉ
NAROZEN: 20. KVĚTNA 1995 (VĚK 20)
NAROZEN V: ARVIKA, ŠVÉDSKO
DRAFTOVÁN: MTL / 2013 NHL VSTUPNÍ DRAFT
KOLO: 2 (34. V POŘADÍ)

De la Rose přišel ze švédské ligy a debutoval v Severní Americe v minulém roce. Začal sezónu v Hamilton Bulldogs, kde odehrál 37 zápasů, naservíroval 6 gólů a získal 11 bodů. Pak byl nečekaně povolán do týmu Canadiens. Tento mladý (19) křidelník/centr vysoký 190.5 cm po tom, co se předvedl coby hráč s defenzívním přehledem a citem pro hru, otevřel mnohé oči překvapením. Co mi nejvíce utkvělo v paměti, je fakt, jak je rychlý a jak rychle dokáže akcelerovat na tak vysokého muže. Dokáže bruslit a držet tempo s nejlepšími v NHL, a pokud si dokáže vylepšit svůj střelecký „dotek“, může být hráčem s velkým vlivem na svůj tým. Ke konci sezóny, to řádně zkomplikoval Larsi Ellerovi a můžeme očekávat, že bude pořád dotahovat a tlačit na mladého veterána. Řekl bych, že jsou jeho šance začít sezónu v týmu Montrealu 9 z 10.

NIKITA SCHERBAK
VÝŠKA: 6′ 2″ (187.9 cm)
VÁHA: 204 (92.5 kg)
DRŽENÍ HOLE: LEVÉ
NAROZEN: 30. PROSINCE 1995 (VĚK 19)
NAROZEN V: MOSKVA, RUSKO
DRAFTOVÁN: MTL / 2014 NHL VSTUPNÍ DRAFT
KOLO: 1 (26. V POŘADÍ)

Scherbak si svým charismatem získal srdcí fanoušků hned na začátku už během draftu a tato „love story“ neustále vzkvétá. Je to sympatický kluk s úsměvem, který předvádí skvělé dovednosti na ledě. Když se ukázal na Rozvojovém kempu se svými 187.9 centimetry a téměř 93 kily, tak se potvrdilo, že je připraven pro NHL nejen z pohledu svých dovedností, ale že také jeho tělesná konstrukce je teď připravena odolávat hře proti větším a drsnějším oponentům. Podle mého názoru, je úplně nejžhavějším kandidátem ze všech, jelikož Canadiens zoufale potřebuje střelce gólů. Půjdu až na 9 z 10, že se dostane přímo z kempu do týmu.

I když je pořád dost času na výměny, mým největším zklamáním v této mimo-sezóně je fakt, že tým se rozběhne a začne novou sezónu se stejnými „top třemi“ centry, tak jak tomu bylo v minulých sezónách, co je podle mě slabina. Tomáš Plekanec je skutečný profesionál, skutečná hokejová třída a spolu s Andreiem Markovem, nejdéle hrajícími hráči Canadiens v historii. Ale zdá se, že jde jeho výkon vždy směrem dolů, když jde do horkého a v play-off zápasech. David Desharnais má docela příjemný příběh za sebou: vždy mu někdo říkal, že se neuchytí v lize a nakonec má slušnou hráčskou kariéru. I přesto, že je dobrý, není určitě na prvním místě v lize co se týče centrů. A Max Pacioretty si zaslouží určitě někoho lepšího. Lars Eller si dělá svojí práci dobře jako centr číslo tři, ale podává velmi nekonzistentní výkon během sezóny. I když se zdá, že dobře umí zvýšit tempo své hry, kdy je to nutné, hlavně ve vyřazovacích zápasech play-offs. Alex Galchenyuk je podle názoru mnohých připraven zhostit se pozice centra a tato příležitost by mu měla být poskytnuta. Jeden z top třech centrů tak měl být (nebo by ještě měl být) vyměněn za dobrého levého křidelníka, který by nahradil Galchenyuka, potom, co se přesune do středu.

Bez ohledu na to, tento tým je připraven jako nikdy předtím a má velmi dobrou šanci uspět. Je to tým, kterému všichni moc fandíme. Takže “Go Habs Go !”

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

There is 1 Brilliant Comment

Trackback URL | Comments RSS Feed

Sites That Link to this Post

  1. Nové mladé talenty Habs – Obrancové – Jak jsou na tom? | The Czech List | September 10, 2015

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top