The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

Odborníčka na všetko: popis pracovnej pozície hokejovej manželky

By on July 11, 2017 in Czech List with 0 Comments

autorka článku: Piper CJ, writer/Podcast Producer, Rocket Sports Media

Keby existovala práca na pozícii “Hokejová manželka”, aký by bol jej pracovný popis? Aké by boli povinnosti, prehrešky, za ktoré by hrozil „vyhadzov“, aká by bola pracovná rovnošata? Počas uplynulých týždňov sme urobili rozhovory s manželkami a priateľkami hokejistov nielen v NHL, ale aj v AHL a tých, ktorých drahé polovičky pôsobia v zahraničí. A to nám poskytlo celkom jasný obrázok toho, čo všetko sa od daných požaduje, keď sa pohybujú vo svete mužského profesionálneho hokeja. Na jeseň tohto roku, Rocket Sports Media uvedie prevratný podcast, ktorý bude moderovať Piper CJ a bude hľadať odpovede na otázky typu:

„Som profesionálna balička kufrov, cestovná kancelária, slobodná matka…“

„Som psychologičkou, učiteľkou, odborníčkou na výchovu detí …“

„Som modelkou, osobnou šéfkuchárkou, venčiteľkou psíka…“

Odpovede sa začínajú nejak tak prekrývať a začína vyvstávať ústredná téma: hokejová manželka-priateľka musí byť vždy pripravená na čokoľvek a musí byť ochotná urobiť maximum pre seba, svoju rodinu a svoju polovičku, hokejového hráča.

Brian McGrattan, left, with wife Michelle McGrattan, right. (Facebook)

Rodáčka z provincie Oltári, Michelle McGrattan mala dobrú prácu, stabilný život a veľké plány do budúcna v oblasti reklamy. V roku 2010 by o sebe vyhlásila, že je ženou, ktorá uprednostní kariéru pred rodinou. Michelle si nikdy nepredstavovala, žeby nasledovala svojho partnera od mesta k mestu, alebo žeby zavesila svoju identitu na vešiak. Avšak, jej život, plány a identita prešli zmenou potom čo sa zoznámila s hráčom NHL Brianom McGrattanom.

„Všetko čo som chcela bolo, že behom toho všetkého nestratím samu seba. Keď ste s profesionálnym hokejistom, 24 hodín denne, 7 dní v týždni je všetko iba o ňom.“

Je rok 2017, počas nášho telefonátu si povzdychne a povie: „Všetko čo som chcela bolo, že behom toho všetkého nestratím samu seba. Keď ste s profesionálnym hokejistom, 24 hodín denne, 7 dní v týždni je všetko iba o ňom.“
Počas prvého roka ich manželstva, Michelle zistila, že jej prácou bude niečo úplne iné než plánovaná kariéra v reklame. V tej dobe, McGrattanovci žili v Nashville, počas jeho pôsobenia v Predators.

Michelle s nadšením rozprávala o svojom veľkom, koloniálnom dome, ktorý si prenajali, o kamarátoch, ktorých si tam našla a procese zorientovania sa v Nashville. McGrattan zažívala niečo podobné, čo mnohé z hokejových manželiek pred ňou: žena-Kanaďanka, ktorá chcela pracovať, ale bez pracovného povolenia to nešlo v USA-Tennessee. A to bolo veľmi emocionálne vyčerpávajúce.

„Vo všeobecnosti všetko šlo skutočne dobre.“ Mali sme zopár starostí, ale vedela som, že si poradím. Až do doby, keď som potrebovala ísť k zubárovi. A pokiaľ nie ste z USA, to viete, na rozdiel od Kanady, tak vás proste nechajú čakať a trvá nejaký čas, kým sa vám vôbec niekto na zuby pozrie.“

Michelle bola nadopovaná sedatívami počas 45 minút u zubára Hokejoví fanúšikovia dobre vedia, že váš tím, váš obľúbený hráč a vyhliadka na ďalšiu sezónu sa môžu zmeniť z minúty na minútu. A takto to platí aj pre hokejistov a ich rodiny; takže 45 minút stačí k tomu, aby sa váš život zmenil. A tak sa stalo i pre McGrattanovcov.

Brian and Michelle McGrattan with son, Gabriel. (Facebook)

„ Keď som sa prebrala z narkózy, bola som trochu mimo. A na telefóne som mala kopec sms správ. Telefón ukazoval množstvo zmeškaných hovorov. Sms správy hovorili o tom, že Brian bol vymenený. Že je preč. Nemala som šancu ani sa rozlúčiť… V čase, keď som odchádzala od zubára, on už bol v Calgary s Flames.“ Brian možno mal na novom drese flame (oheň), avšak Michelle práve vstupovala do vlastnej skúšky ohňom.

„Všetko som musela urobiť sama, všetko povybavovať, pobaliť obsah veľkého domu, úplne sama. Objednať prepravu vecí, všetko nosiť sama. Všetko som musela presťahovať z Nashvillu do Calgary. Sama. Bolo to neskutočne stresujúce, trvalo mi to celé 3 týždne. Schudla som 4.5 kg. Nikto mi nepomohol. Bola som úplne opustená a na všetko sama.“

I napriek všetkému to sama zvládla. Ona a ostatné ženy v podobnej situácii vždy nájdu vnútornú silu, aby mohli realizovať takéto veci. Bez nejakého zácviku či školenia. Musela sa naučiť prekonávať rôzne prekážky, o ktorých predtým ani nevedela a musela prekonať samu seba, aby tak jej partner mohol pokračovať v hraní hokeja, ktorý tak miloval.
Michellina osamelosť rezonovala počas skoro každého rozhovoru, ktorý poskytla. Balenie, sťahovanie a relokovanie sa – sú aktivity, ktoré manželky alebo priateľky realizujú samé (vo veľkej miere), bez ohľadu či je hráč poslaný z NHL do AHL, alebo keď sa snažíte doťahovať s dvoma psami a batoľaťom pri presune z USA do Ruska.

Pre ženy v živote hokejistov vo svete, víza, papierovačky, prenájmy bytov a zapísanie do školy, to všetko zaisťujú ony samé. Či je to iba vykopanie snehom zasypaného auta počas snehovej búrky alebo zásadné životné okamihy ako hospitalizácia alebo predčasný pôrod, väčšina žien toto musí prekonať bez pomoci svojich manželov, priateľov a partnerov.

Príbehy podobné tomu Michelinmu budeme postupne prinášať v podcaste, ktorý vyjde na jeseň a ktorého tvorkyňou a moderátorkou bude Piper CJ. Daný program sa bude zaoberať životom hokejovým manželiek a takto dá možnosť prehovoriť týmto skvelým ženám, ktoré pôsobia v zákulisí športu, ktorý milujeme.

Nalaďte si ich a vypočujte si dychberúce, niekedy dokonca bizarné a zaujímavé príbehy manželiek, priateliek, matiek, sestier a profesionálnych športovkýň, ktoré sa pohybujú vo svete profesionálneho hokeja.

Detaily zverejníme tu na stránkach Rocket Sports Media.

Tags: , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top