The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

Ohlédnutí za skvělou sezonou juniorské reprezentace

By on July 19, 2014 in Reprezentace with 0 Comments

SEZONA 2013/14

Czech Under-18 national team photo following the final game of the U18 WJC at Laappenranta, Finland. Photo courtesy of IIHF.

Reprezentace do 18 let slaví stříbro na MS ve Finsku. Zdroj: IIHF.

Sezona 2013/14 byla pro juniorské reprezentace speciálním ročníkem. Hráči narození v roce 1996 se konečně dostali na vrchol kategorie do 18 let a s velkou pomocí od rok mladších hokejistů dokázali velké věci a také ukázali světu, co může od této generace očekávat v budoucnosti na MS do 20 let.

Memoriál Ivana Hlinky

Jako každý rok, i tentokrát vše začalo v srpnu v Břeclavi, kde se konal již poněkolikáté za sebou Memoriál Ivana Hlinky. Češi do něj vstoupili s poměrně skromnými očekováními a až v jeho průběhu prokázali, že mají na daleko více, než se myslelo. Po úvodní porážce se silnou Kanadou přišly zápasy, na které se nezapomíná.

Na Čechy čekali Švýcaři, kteří jsou rok od roku lepší a lepší a nyní navíc měli na soupisce vskutku nadaného Kevina Fialu, jehož rodiče pochází právě z České republiky. Reprezentanté země helvetského kříže vstoupili do utkání bezchybně a již brzy vedli 3:0. V polovině druhého dějství ale přišel náhlý zvrat.

Under-18 national team captain Dominik Mašín bringing the cup for bronze-medal game win to his teammates at the Ivan Hlinka Memorial Tournament in Břeclav. Photo by Roman Kantor

Kapitán osmnáctky Dominik Mašín přináší svým spoluhráčům pohár pro třetí místo na Memoriálu Ivana Hlinky. Foto: Roman Kantor

Trefil se Jakub Vrána a nejenže se jednalo o první gól Čechů na turnaji, ale tak jim tato trefa pomohla lépe hrát proti vzpurným Švýcarům. Ti ne a ne kapitulovat, až na konci třetího dějství přišly další branky. Nejprve se prosadil Pavel Jenyš a smazání deficitu dokonal o pár sekund později Filip Pyrochta. Skvělý finiš pak domácí celek stvrdil dobrým výkonem při samostatných nájezdech, po kterých se stal vítězem duelu.

Kritické bylo rovněž utkání se Švédy, kteří byli poslední překážkou na cestě do semifinále. Taženi Williamem Nylanderem vypadali ale spíše zmateně a nejtalentovanější z nich nebyl zrovna ve formě, a tak Češi poměrně přesvědčivým výkonem vyprovodili Tre Kronor ze skupiny porážkou.

Před zápasem se Seveřany bylo hráčům hostitele řečeno, že výhra v základní hrací době stačí na postup, ale po utkání přišel šok. Najednou podle pořadatelů nebyli v semifinále a muselo se zkoumat, zda-li platí pravidla IIHF nebo regule, kterými se dříve turnaj řídil. Nakonec zvítězila varianta mezinárodní hokejové federace, a tak šli Češi dál, na úkor Švýcarska.

Zbývaly čtyři celky a Čechy čekal nelehký soupeř v podobě na této úrovni velmi silných Američanů. Ti sice zpočátku ztráceli a hráli s domácími vyrovnaný celek po dlouhou dobu, nakonec se ale stali finalisty po výhře 5:3. V zápase o bronz po dvoubrankové prohře s Kanadou čekali Rusové.

Na úvodní gól klání museli břeclavští fanoušci čekat půl hodiny a když už se dočkali, mohli se radovat. Postaral se o něj totiž Vrána a hned o minutu později překonal gólmana sborné i David Pastrňák. Hostům se podařilo srovnat, ale stadion nakonec přeci jen mohl slavit, protože minutu před koncem se z branky radoval Lukáš Vopelka a bylo rozhodnuto. Češi byli hned na samém začátku ročníku bronzoví.

MS do 20 let

Podobné jádro jako reprezentační osmnáctka měl i národní tým do 20 let, tedy až na několik výjimek. Jedničkou v brance byl Marek Langhamer, ofenzivní hvězdou Radek Faksa, kapitánem obránce Petr Šidlík a mezi největší útočné zbraně patřili také Ondřej Kaše s Davidem Kämpfem.

Začátek turnaje Čechům opět nevyšel, když tentokrát narazili na silné Američany, kteří se rychle ujali vedení a už svým soupeřům nic nedovolili. Pak přišel zápas s Kanadou a ten vypadal o mnoho lépe.

Michal Plutnar celebrating his goal against Canada with teammates. Photo courtesy of IIHF.

Michal Plutnar slaví branku proti Kanadě. Zdroj: IIHF.

Stadion ve švédském Malmö byl svědkem pravé hokejové přestřelky, kterou svým gólem odstartoval Kämpf. Pokaždé, když Češi skórovali, Kanaďanům se povedlo o chvíli později odpovědět překonáním Langhamera a tak to šlo celých pětašedesát minut. Vyhecovaný zápas navíc stál účast v dalším utkání Michala Plutnara, jenž nedopatřením shodil rozhodčího na cestě ke Connoru McDavidovi, jenž několik vteřin předtím střílel na českou branku po odpískání. To ale jeho spoluhráče nezastavilo, a tak si naši připsali nezapomenutelnou výhru na nájezdy, které rozhodl senzační kličkou Dominik Simon.

Jenže na skvělé vítězství Češi navázat proti Němcům nedokázali, když ani jednou nepřekonali gólmana Marvina Cuppera. Chuť si ale spravili hned na svém dalším soupeři, bratrech ze Slovenska, které nepustili ke slovu a porazili 4:1 po skvělém nástupu do utkání. Ze skupiny se tak postupovalo ze třetího místa.

Ve čtvrtfinále Češi narazili na houževnaté Finy a vedli si celkem dobře. V pětatřicáté minutě dokonce vedli 3:1, ale pak přišel zkrat a hráčům Suomi se povedlo překonat Langhamera hned čtyřikrát. Nakonec si došli až pro zlato, zatímco Češi se umístili šestí.

MS do 18 let

Vrcholem sezony tedy mělo být po vydařeném Memoriálu Ivana Hlinky MS do 18 let, které se konalo v dubnu ve Finsku. Tam měli být hráči jako Vrána nebo Pastrňák nejen největšími hvězdami našeho celku, ale celého turnaje.

A to se také stalo. Už první duel akce se povedl, když Dánům Češi udělili výprask v poměru 9:2. Jenže Američané v následujícím duelu srazili Středoevropany zpět na zem, když jim nepovolili jediný gól a vyhráli 3:0.

David Pastrňák carrying the puck during the final game at the U18 World Juniors in Finland. Photo courtesy of IIHF.

David Pastrňák s pukem ve finále MS do 18 let proti USA. Zdroj: IIHF.

Klíčovými utkáními tedy byla klání s hostujícím Finskem a nadále nebezpečným Švýcarskem. Domácí celek sice vykročil do zápasu lépe, ale nakonec prohrál po nájezdech poté, co nehodlal ztratit krok s Čechy v základní hrací době. To Švýcarům Češi unikli na rozdíl několika branek a pak jen sledovali, jak se soupeř snaží skóre marně vyrovnat.

Postup ze skupiny byl v Lappeenrantě pro Čechy povinností a povedlo se jim to z druhého místa, což slibovalo další zajímavé utkání s Rusy, které porazili v souboji o třetí místo v srpnu v Břeclavi. I tentokrát jsme byli úspěšnější, v prodloužení vyrovnaného duelu rozhodl kdo jiný než Vrána.

V dalším střetnutí už na Čechy čekala nabušená Kanada a zpočátku byla přinejmenším šokována, když se jim povedlo odskočit na rozdíl tří branek. Hráčům z kolébky hokeje se ale povedlo v necelé půlhodině stav srovnat, jenže v prodloužení přišli o účast ve finále školáckou chybou, kterou potrestal David Kaše, jeden z mladších členů kádru.

A tak se Češi dostali do finále, kde na ně čekali Američané, kteří většinou ovládají MS této kategorie. Osmnáctka s nimi prohrála už dvakrát, dvacítka jednou také a ani nyní nezačalo klání růžověji. Po osmi minutách Severoameričané vedli 3:0 a ve zbytku duelu povolili svému soupeři pouhé dvě branky. Konečně skóre bylo 5:3, a tak se Češi museli spokojit s i tak senzačním stříbrem.

Draft NHL

Hned osm českých juniorů tuto skvělou sezonu zakončilo v americké Philadelphii, kde na konci června proběhl draft do National Hockey League. Již první kolo bylo pro Čechy úspěchem, na 13. místě si Washington vybral Jakuba Vránu a krátce poté sáhl Boston po Davidu Pastrňákovi. Oba hráli za reprezentace jak do 18, tak do 20 let.

Druhé kolo bylo rovněž úspěchem, jelikož si hned na 35. pozici Tampa Bay vybrala Dominika Mašína, kapitána stříbrné osmnáctky. O čtyři místa později následovala brankářská jednička týmu do 18 let, Vítek Vaněček, jehož zvolili Capitals. A nakonec si jako 49. celkově vybrali Václava Karabáčka, jenž také hrál za osmnáctku, Buffalo Sabres.

Ve zbytku draftu už přišli na řadu jen tři Češi, a to Richard Nejezchleb z Brandonu, který se účastnil pouze kempu dvacítky před MS ve Švédsku a jehož si vybrali New York Rangers, a v sedmém kole to byli brněnský Pavel Jenyš, po němž sáhla Minnesota, a chomutovský Ondřej Kaše, účastník MS do 20 let, kterého si vybral Anaheim.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top