The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

Peter Budaj zblízka: exkluzívny rozhovor so sympatickým náhradným brankárom

By on August 2, 2015 in Czech List with 0 Comments

“Up Close” je séria článkov vychádzajúca pod hlavičkou All Habs Hockey Magazine, ktorá prostredníctvom exkluzívnych rozhovorov, poskytuje svojim čitateľom nahliadnutie do zákulisia sveta športovcov, vedenia a športových osobností. Našimi  hosťami v minulosti boli napríklad: Steve Porter z HNIC (Hockey Night in Canada – (*vysiela stanica CBC v Kanade – zápasy NHL – pozn. prekl.), automobilový závodník série NASCAR Andrew Ranger, Habs prospect Mark MacMillan, Annakin Slayd (hudobník z Montrealu), bývalý asistent kapitána  týmu Canadiens Josh Gorges , brankár uvedený v Hockey Hall of Fame Ken Dryden , legendárny brankársky tréner Francois Allaire , podnikateľ v oblasti športového oblečenia Jason Portnoy , mediálna osobnosť Dahlia Kurtz a členovia týmu Canadiens pochádzajúci zo Švédska: Mats Naslund, Peter Popovic a Jacob de la Rose .

Tento týždeň, náš All Habs kolega prináša exkluzívny rozhovor zo stretnutia s bývalým náhradným brankárom Canadiens Petrom Budajom.

Carey Price, Peter Budaj (Fotografia - zdroj Getty Images)

Carey Price, Peter Budaj (Fotografia – zdroj Getty Images)

„Peter je jedným z najúžasnejších ľudí, akých som kedy stretol. Je neuveriteľným náhradníkom. Je skutočne mojím dobrým kamarátom. Je jedným z mojich najlepších kamarátov, ktorých v týme mám. Ukázal, že má veľký charakter. Nikdy nezvesil smutne hlavu. Nikdy nebol podráždený. A vždy poskytol maximálnu podporu každému, vrátane Dustina [Tokarski]. A osoba, ktorá toto dokáže, je skutočne jedinečná. “ — Carey Price, Jún 2014.

vydáno:  All Habs Hockey Magazine, (preložené do slovenčiny: Iveta Fojtikova)

TORONTO, ONTARIO. — 32- ročný Slovák, banskobystrický rodák Peter Budaj strávil posledného desať a pol roka nasledovaním svojho cieľa, ktorým  bolo hrať v zámorskej NHL a vyhrať Stanley Cup. Počas posledných 10 rokov, Peter pobudol v rámci ligy v týmoch ako Colorado Avalanche, Montreal Canadiens a Winnipeg Jets. Do Severnej Ameriky prišiel Peter keď mal sotva 17 rokov, len aby sa venoval hokejovej kariére. S podporou a láskou rodiny, rokmi ťažkého tréningu, bol draftovaný týmom Colorado Avalanche vo vstupnom drafte NHL 2001 v druhom kole ako 63. v poradí.

Pozrieme sa teda na život a kariéru Petra Budaja.

Osobný život:

All Habs:  Bol pre teba ako dieťa hokej vždy tým športom, o ktorom ste vedeli, že ho budete hrať profesionálne?

Peter: Vždy som dúfal. Fakt, skutočne som mal hokej rád už od malička. Preto som vďačný za to, že som si mohol splniť svoj [detský] sen……teda aspoň jeden z nich.

All Habs: V akom veku si začal hrať hokej?

Peter: S korčuľovaním som začal, keď som mal 4 roky, hrať hokej, keď som mal 5.

All Habs: Kto ťa inšpiroval k tomu, aby si sa stal hokejistom?

Peter: Moji rodičia boli športovo zameraní, takže práve oni mi boli najväčšou podporou. Musím povedať, že kvôli mne a bratovi obetovali takmer všetko čo mohli a za to som im vďačný.

All Habs: Robíš mimo sezóny niečo špeciálne, aby si sa udržal vo forme pre nadchádzajúcu sezónu?

Peter: Tvrdo posilňujem koľko môžem. Snažím sa zaraďovať nové cviky, pretože tréning brankárov a posilňovacie metódy sa vyvíjajú a ja chcem zostať v „trende“ s najlepšími cvičeniami a „drillmi“ určenými konkrétne pre brankárov.

All Habs: Aké iné športy Vás lákajú, či už hrať alebo sledovať?

Peter: Mám rád veľa rôznych športov. Zahrám si v podstate čokoľvek, keď mám čas, avšak futbal je určite mojim druhým najobľúbenejším športom, ktorý rád pozerám i hrám.

All Habs: Čo rád robíš vo svojom voľnom čase?

Peter: Ako som už spomínal- milujem šport, takže sa snažím tráviť čas vonku a tam si niečo zahrať. Taktiež si rád pozriem film,  prečítam nejakú knihu alebo zájdem na motokáry.

All Habs: Máš nejaký špeciálny predzápasový rituál, si poverčivý?

Peter:  Každý brankár má vlastný rituál, ja mám zas svoj. Snažím sa nebyť poverčivým, pretože si myslím, že to nepomáha situácii, ale určite svoj rituál mám.

All Habs: Čo je pre teba najťažšie počas hokejovej sezóny, keď si na cestách s týmom? Prečo je tomu tak?

Peter: Teraz keď som už ženatý a mám vlastnú rodinku, je ťažké byť odlúčený od detí a manželky. Cestovanie predstavuje i záťaž na telo, ale nemôžem sa sťažovať, pretože je o nás skvelo klubom postarané, ktorý nám poskytuje najlepší komfort čo sa týka cestovania, ubytovania v hoteloch a jedla.

All Habs: Čo znamená namaľovaný „Ned Flanders“ zo Simpsonovcov na tvojej brankárskej maske?

Peter: Môj bývalý equipment tréner Terry Geer ma zvykol volať „Ned“, krátko po tom ako som sa dostal do NHL a už mi to „prischlo“ natrvalo.

All Habs: Má pre teba nejaký špeciálny význam číslo na tvojom drese?

Peter: Vždy som chcel hrať s číslom 30 na drese, už ako dieťa som ho mal, ale keď som sa dostal do týmu Colorado Avalanche, dostal som číslo 31. A keď som prišiel do Montrealu, tam som dostal číslo 30.

All Habs: Udržuješ kontakt s niektorými tvojimi bývalými týmovými spoluhráčmi?  Ak áno, tak s kým?

Peter: Áno. Snažím sa byť v kontakte s väčšinou z nich, ale je to náročné, pretože každý je počas sezóny vyťažený a bývame všetci v rôznych kútoch krajiny počas mimo sezóny. Ale niekedy sa aspoň snažím komunikovať cez správy a emaily.

All Habs: Spomenieš si ešte na svoj prvý zápas v NHL? Aký to bol pre teba zážitok?

Peter: Áno, spomínam ! Bolo to skvelé. Hrali sme v Dallase a bol to druhý zápas sezóny (hrali sa dva zápasy dva dni po sebe). Vyhrali sme  a to bola to jedna z najúžasnejších chvíľ v mojej hokejovej kariére a v živote.

All Habs:  Kde sa vidíš za 10 rokov?

Peter: Netuším ! Samozrejme nemladnem, ale chcel by som hrať tak dlho ako to pôjde. Uvidím. Možno by som mohol robiť trénera brankárov, pretože rád by som zostal pri hokeji.

Hokejová kariéra:

All Habs: Prišiel si do Severnej Ameriky vo veku sedemnástich rokov v roku 1999, aby si tu začal svoju NHL kariéru. Čo pre teba predstavovalo najťažšiu zmenu?

Peter:  Bolo to ťažké, ale zároveň i vzrušujúce. Skvelý zážitok, to čo som vždy chcel. A viem, že pre moju rodinu (rodičov) to bolo dosť ťažké pustiť ma hrať v tak mladom veku do Severnej Ameriky. Ťažšie som sa prispôsoboval jazyku, ale šlo to.

All Habs: Bol si draftovaný týmom Colorado Avalanche vo vstupnom drafte NHL 2001 v druhom kole ako 63. v poradí. Čo si prežíval, keď si to zistil?

Peter: Zúčastnil som sa draftu spolu s rodičmi a agentom, konal sa na Floride. Keď vyhlásili moje meno, bolo to skvelé, bol som tak šťastný a moc rád za to, že tam so mnou rodičia a brat mohli v daný okamih byť.

All Habs: Už od svojich juniorských rokov si reprezentoval Slovenskú republiku viackrát na medzinárodnej úrovni. Aký je to pocit zakaždým, keď si obliekate národný dres?

Peter: Je to veľmi vzácna chvíľa, keď môžete reprezentovať svoju krajinu. Som si istý, že každý hráč, ktorý hrá za svoju krajinu, Vám to potvrdí. Počuť vašu národnú hymnu a mať na sebe národný dres, to je vzácny moment. Ten pocit je úžasný.

All Habs:  Po tvojej hviezdnej sezóne 2006-07, si bol vybraný do NHL zostavy mladých (NHL young-stars roster). Považoval by si práve tento moment za svoj najväčší úspech? Ak áno, tak prečo je tomu tak?

Peter: Myslím si, že áno. Je to ocenenie tvojej ťažkej práce a nasadenia a ja som mal tú česť odohrať zápas v zostave s mnohými mladými hráčmi (v tej dobe mladými).

All Habs: Po odohratí šiestich sezón v zostave Colorado Avalanche v NHL, bolo ťažké prijať rozhodnutie „otestovať“  status voľného hráča?

Peter: Áno i nie. Skutočne som mal rád Colorado, pretože to bol klub, ktorý ma draftoval a mal pre mňa špeciálny význam. Ale vedel som, že status voľného hráča je súčasťou hokejového sveta a že tá situácia proste niekedy nastane.

All Habs: Aké máš najkrajšie spomienky z pôsobenia v Colorado Avalanche?

Peter: Oblieknutie si dresu po prvýkrát. Prvý zápas, prvá výhra, prvý samostatný nájazd, playoff  atď…… Všetko sú to úžasné spomienky a ja som veľmi vďačný za ne a za možnosť hrať s tak skvelými hráčmi ako Joe Sakic, Rob Blake, Pierre Turgeon a mnoho iných, ktorých som nevymenoval – to sú skvelé spomienky.

All Habs: Čo ťa nakoniec presvedčilo ako voľného hráča podpísať zmluvu s klubom Montreal Canadiens v Júly 2011?

Peter: Povedal by som, že úplne všetko: tradícia, skvelo vedený klub s mnohými Stanleyho pohármi . Ide o organizáciu, ktorá  nechce nič menej, než vyhrať Stanley Cup. Takže preto som bol veľmi šťastný, keď sa so mnou spojili.

All Habs: Čo ťa pri tvojej prvej návšteve Montrealu najviac prekvapilo?

Peter: Bol som prekvapený, ako veľmi tu ľudia milujú hokej a Montreal Canadiens. Vždy síce počúvaš, aké je Montreal špeciálne miesto pre hráča s úžasnými fanúšikmi. Ale skutočne si uvedomíte tú jedinečnosť až vo chvíli, keď to sám zažijete na vlastnej koži a oblečiete si na seba dres. A začnete hrať za Canadiens.

All Habs: Čo si mal najradšej na fanúšikoch v Montreale a na samotnom meste Montreal (všeobecne)?

Peter: Atmosféra v Bell Center (Habs hokejová aréna-pozn. prekl.), spôsob ako ľudia žijú s tebou ako hráčom a ako sú fanúšikovia ďalším hráčom na ľade počas zápasu. Tú ich prítomnosť proste cítite.

All Habs: Aké sú tvoje najlepšie spomienky na 3-ročné pôsobenie v Montreale?

Peter: Už len byť súčasťou Montreal Canadiens je niečo úžasné  a ja som veľmi vďačný za tieto skvelé spomienky.  Možnosť zúčastniť sa finále konferencie a bojovanie o Stanley Cup v playoff. Tiež mám skvelé spomienky na stretnutie hokejových legiend, akých svet kedy videl: napríklad Jeana Beliveaua.

All Habs: Bol si zahrnutý do výmeny, medzi Montreal Canadiens a Winnipeg Jets pred začiatkom NHL sezóny 2014-15. Tešil si sa na novú kapitolu v tvojej kariére?

Peter: Áno i nie. Bolo to ťažké. Montreal som mal rád a myslel som si, že som robil čo sa odo mňa očakávalo. Ale to je hokejový svet. Výmeny sa dejú a je to športová realita. Ale tešil som sa, že som sa stal súčasťou Winnipeg Jets. Týmu, ktorý sa snaží dostať hore a vyhrávať pre seba a svojich fanúšikov.

Christopher: Čo bolo doposiaľ v tvojej kariére najťažšie, čím si musel prejsť? Ako si to prekonal?

Peter:  Myslím, že práve minulý rok bol ten najťažší aký som kedy mal. Ale človek musí zostať pozitívne naladený, bez ohľadu na to, čo sa deje. Musíš tvrdo pracovať a pokračovať. Nezáleží koľkokrát zlyháš, musíš proste vstať a ísť ďalej. Snažiť sa čo najviac to ide, využiť možnosť korčuľovať a hrať. Som kresťan a verím v Boha. Viem, že Boh má pre mňa pripravenú takú cestu, ktorá je pre mňa tá „správna“. Aj keď je tá cesta niekedy náročná a my to nevidíme, pretože my ľudia sme veľmi krátkozrakí vo svojej podstate. Takže sa snažím mať vieru v Boha a pokračovať v tom čo robím.

~~~

Touto cestou by som chcel poďakovať Petrovi Budajovi za láskavosť a čas, ktorý si na mňa našiel počas leta, aby so mnou urobil tento rozhovor. Bola to veľmi príjemná skúsenosť. Chcel by som taktiež Petrovi popriať veľa šťastia v jeho osobnom živote a kariére. Ďakujem Peter !

Teším sa na Vaše komentáre a postrehy, ktoré môžete vložiť nižšie do sekcie Komentárov.

 

Tags: , , , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top