The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

Preview NOEN extraligy juniorů: Bílí Tygři Liberec

By on August 5, 2014 in Extraliga juniorů with 0 Comments

PREVIEW

Zatímco ve starším i mladším dorostu se liberecké akademii v posledních letech vskutku daří, o juniorce se to stále říci nedá. Loni zažila opět průměrnou základní část, když skončila na devátém místě, a pak, stejně jako rok předtím, zamakala na konec sezony. Tentokrát se dvacetiletí Severočeši dostali jen do čtvrtfinále, kde je vyřadila pražská Sparta.

Navíc se pod Ještědem musí připravit na pár klíčových ztrát. Odchází oba z dvojice gólmanů – Josef Sobotka už není v juniorském věku a Vítek Vaněček se stane novou jedničkou Benátek nad Jizerou. Nejproduktivnější zadák Adam Jandejsek už hrál na výjimku i loni a další dva, Tomáš Havlín s Filipem Pyrochtou, se rovněž chystají do prvoligových Benátek. Z ročníku 1994 pochází také nejproduktivnější dvojice útočníků, kterými byli Josef Mikyska s Matějem Psotou, a juniorka nemůže počítat ani s Pavlem Zachou, jenž za ní hrál v deseti zápasech.

Talentovaný gólman Aleš Stezka. Zdroj: hcbilitygri.cz

Talentovaný gólman Aleš Stezka. Zdroj: hcbilitygri.cz

O post jedničky v brankovišti Severočechů se popere trojice brankářů. Prvním z nich je Daniel Skřebský, bývalý reprezentant, který však loňskou sezonu vynechal. Černým koněm pro tuto pozici je sedmnáctiletý Aleš Stezka, jenž je jedním z trojice brankářů užšího výběru národního týmu do 18 let. Celkem velké šance má i o rok starší Lukáš Hosnedl, který loni také chytal za starší dorost. Právě Stezka s Hosnedlem se v kleci střídali a došli tak až k titulu v RAKO extralize.

Momentálně největším jménem liberecké obrany je Michal Beránek, předloňský účastník Memoriálu Ivana Hlinky, který se však bude pokoušet o co nejdelší setrvání v 1. lize. Větší roli než loni by měl bezesporu mít Martin Šír, který se prezentoval dobrou defenzivní prací. Mezi staršími dorostenci vynikal Michael Klinger, zástupce ročníku 1997 a nynější člen širšího kádru reprezentační osmnáctky, a i na něj by se měli Tygři v nadcházejícím ročníku spoléhat.

V útoku se sice budou šelmy muset obejít bez tahounů Mikysky a Psoty, i přesto se ale nemusí bát, že by neměli nikoho, kdo by ofenzivu nyní vedl. I loni si skvěle vedl Dominik Hrníčko, ačkoli dříve ve starším dorostu nepatřil k tak dominantním hráčům. Letos už v přípravném turnaji v Pardubicích ukázal, co v něm je, a tak se od něj čeká hodně. Navíc to může být jeho poslední rok mezi juniory, stejně jako pro Vojtěcha Havlase, libereckého odchovance s vůdčími schopnostmi.

Dvacetiletí Tygři se navíc mohou těšit na nové posily, které ještě loni patřili věkem mezi starší dorostence. Už stabilním členem juniorského kádru se loni stal Daniel Svoboda, který se pod Ještěd vrátil po roce v rakouském Salzburgu. Dalšími zástupci ročníku 1996, kteří často nastupovali v NOEN extralize, byli Radek Pilař z Hradce Králové a Jan Ordoš, jenž byl povýšen ze staršího dorostu v zimě a nakonec se probojoval až na úspěšné MS do 18 let ve Finsku.

Matouš Bělohorský na kempu reprezentační sedmnáctky. Zdroj: Juniorský hokej CZ/SK

Matouš Bělohorský na kempu reprezentační sedmnáctky. Zdroj: Juniorský hokej CZ/SK

Dalšími dorostenci, kteří se připraví na přestup o kategorii výše, jsou stejně staří Zdeněk Král s Michalem Geckem, kteří byli klíčovými hráči v tažení za titulem, a také o rok mladší Dominik Lakatoš, jenž bude doufat v co nejlepší představení před vlastním draftem. Možná nejvíce se ale ze všech “osmnáctiletých” čeká od Matouše Bělohorského, který byl loni členem reprezentace do 16 let a v RAKO extralize sbíral více než bod na zápas.

Mezi obránci vítězného celku se na přestup musí připravit například Vojtěch Divila a Tomáš Tržický z ročníku 1996. Druhý jmenovaný se navíc už mezi juniory v jednom utkání objevil. Z útočníků je ve stejné pozici také Jiří Babec. Bílí Tygři navíc z Letňan přivedli vytáhleho obránce ročníku 1998 Martina Starostu, který by se mezi dvacetiletými mohl občas také ukazovat.

Tip na umístění: 9.

S přibývajícím talentem z kategorie do 18 let to začíná na severu Čech vypadat hodně dobře, ale zatím to na úspěch stačit nebude. Tihle kluci potřebují ještě trochu vyrůst, a tak se dočkají spíše až v té další sezoně.

Úvodní foto: hcbilitygri.cz

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top