The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

Preview NOEN extraligy juniorů: HC Sparta Praha

By on August 4, 2014 in Extraliga juniorů with 0 Comments

PREVIEW

Junioři pražské Sparty loni prožili sezonu jako na houpačce. Základní část nebyla nijak skvělá, skončili až desátí, což ale samozřejmě stačilo na postup do bojů o play-off. Pak začali těžit z hráčů, kteří celý rok trávili mezi dospělými v Litoměřicích, jako jsou obránce Marek Hrbas či forvardi Adam Chlapík s Martinem Procházkou, a postoupili až do semifinále, kde vypadli s pozdějšími mistry z Chomutova.

Ani jeden z těchto tří s největší pravděpodobností už za Spartu nastupovat v NOEN extralize nebude, stejně jako loňská jednička Jakub Neužil, který míří do Havlíčkova Brodu, a nejspíš ani dva klíčoví beci Marek Březina a Dominik Bílek. Největší ztrátu ale představuje odchod nejproduktivnějšího hráče Filipa Chlapíka do kanadského Charlottetownu z quebecké ligy, který si ho vybral na začátku července v CHL Import Draftu.

Daniel Schwamberger v dresu reprezentační devatenáctky na turnaji ve Švýcarsku. Zdroj: Juniorský hokej CZ/SK

Daniel Schwamberger v dresu reprezentační devatenáctky na turnaji ve Švýcarsku. Zdroj: Juniorský hokej CZ/SK

I bez Chlapíka by ale ofenziva Pražanů měla být velmi silná, ostatní klíčoví hráči totiž zdánlivě zůstávají. Písecký odchovanec Daniel Schwamberger bude určitě dostávat více prostoru v áčku i v Litoměřicích, ale schopnými výrobci gólů jsou také například Václav Krudenc a Tomáš Brejcha. Další rok mezi juniory mohou strávit také Vojtěch Augustin nebo Marek Pulkrab, kteří budou útočit na dvacítku v kanadském bodování.

Možná nejdůležitějším mužem však bude klatovský rodák Jiří Černoch, který však nakonec samozřejmě může skončit v Tipsport extralize nebo v prvoligových Litoměřicích. Loni se tento pracant dobře jevil v dresu reprezentační osmnáctky, se kterou vyhrál medaile na Memoriálu Ivana Hlinky a MS do 18 let. Zároveň se skvěle předvedl i v NOEN extralize, kde v základní části posbíral 29 bodů a v play-off se pak stal klíčovým hráčem s 10 body v 7 zápasech.

Novými tahouny defenzivy by se mohli stát dva obránci, kteří trochu nenápadně bojovali o místo na letošním draftu. Prvním a starším z nich je Luboš Vacek, jenž reprezentoval v kategorii do 19 let a obránce Sparty vedl v produktivitě. Zároveň předváděl i dobrou obrannou práci. Druhým z nich je odchovanec Šumperka Ondřej Mikliš, jenž měl celkem podstatnou roli v národním týmu do 18 let a na všech úrovních se jevil jako velice pevný defenzivní obránce.

David Pírs v akci za starší dorost. Zdroj: hcsparta.cz

David Pírs v akci za starší dorost. Zdroj: hcsparta.cz

Novou jedničkou brankoviště Sparty by se měl stát osmnáctiletý Lukáš Langer z Olomouce. Ten už loni kryl záda Neužilovi a celkem se objevil ve 13 zápasech NOEN extraligy. Nevedl si špatně, a tak se od něj může očekávat celkem dobrá sezona. Krýt záda by mu měl David Pírs, dodnes jednička staršího dorostu, který se bude navíc připravovat na převzetí zodpovědností startujícího gólmana od Langera v dalším roce.

Pírs není jediným starším dorostencem, kdo si brousí zuby na kádr juniorky. Z obránců nejlépe vypadal nyní už sedmnáctiletý Petr Kalina, jenž může kdyžtak nastupovat za obě mužstva. O proražení mezi dvacetileté se může také pokoušet stejně starý zadák Nicolas Bureš. Z ročníku 1996 se mezi trvalými účastníky RAKO extraligy nejlépe prezentoval Matěj Kolář.

Mezi útočníky čeká přechod nejspíš Martina Svobodu, který ve 40 zápasech základní části posbíral 51 kanadských bodů a jednou se dokonce objevil mezi juniory. To Jiří Hozák byl lídrem ofenzivy Sparty ve vyřazovacích bojích a ani jeho by nemělo minout přeřazení o kategorii výše, navíc patří do ročníku 1996, takže už musí RAKO extraligu opustit. To samé platí pro další produktivní forvardy Lukáše Lojku a Marka Györiho.

Tip na umístění: 6.

Sparta se bude moci v nadcházející sezoně spoléhat na schopný útok, zatímco v obranném pásmu se o vše postará pár velmi pevných zadáků. Zároveň nebude ani lehké překonat brankáře. Play-off by mělo být jasné a tam se dá dojít daleko. Hlavně pokud se opět bude dařit Jiřímu Černochovi, který ukázal, že na vyřazovací boje je tím správným hráčem.

Úvodní foto: hokej.cz

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top