The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

Preview NOEN extraligy juniorů: HC Verva Litvínov

By on July 29, 2014 in Extraliga juniorů with 0 Comments

PREVIEW

Junioři Litvínova oslavují výhru. Zdroj: hokej-litvinov.cz

Junioři Litvínova oslavují výhru. Zdroj: hokej-litvinov.cz

Litvínov se jakožto tradiční hokejové město může pochlubit juniorkou, která se na rozdíl od A týmu rok co rok umisťuje na předních příčkách. Do play-off se naposledy nedostala v roce 2007 a od té doby jednou vyhrála základní část, třikrát se dostala až do semifinále a jednou už už sahala po titulu ve finálové sérii. Tato skvělá bilance z posledních sedmi sezon může pokračovat. Sice z kádru Vervy odchází mnoho hráčů, je ale kým je nahradit.

 

Poslední ročník byl pro Severočechy velmi vydařený. Zdobila je kvality na všech postech, se kterou došli až do již zmiňovaného finále poté, co skončili třetí jak nejprve po základní části, tak později po bojích o postup do play-off. Tam jim vystavili stopku doslova za pět minut dvanáct Piráti Chomutov, kteří zvítězili ve finálové sérii 2:1 a na úkor Litvínova vyhráli mistrovský titul.

 

Krutý konec po výborné sezoně znamenal také finiš juniorské kariéry pro to nejlepší, co mohli loni Chemici nabídnout. Pětice nejproduktivnějších útočníků (Lukáš Válek, Martin Mical, Jakub Zdeněk, Ivan Řehoř a Jan Trübenekr), trojice nejproduktivnějších obránců (David Cvrk, Jan Strejček a Roman Fučík) a gólmanská jednička Jakub Soukup patří do ročníku 1994, a tak budou moci v následující sezoně nastupovat jen na výjimku.

 

Je tedy řada na mladších a méně zkušených, aby převzali kormidlo. V brance to bude muset být devatenáctiletý odchovanec Vervy Michal Klečka, který sice mezi staršími dorostenci předloni neměl nijak zářivé statistiky, ale pozice dvojky za Soukupem mu očividně sedla lépe. Nyní se zjistí, jestli mu vyhovuje spíše být náhradníkem nebo prostě hokej na juniorské úrovni. Pokud to druhé, může to Severočechům velmi pomoci.

 

Marek Baránek na přípravném kempu reprezentační dvacítky. Zdroj: Juniorský hokej CZ/SK

Marek Baránek na přípravném kempu reprezentační dvacítky. Zdroj: Juniorský hokej CZ/SK

Ať už tak či onak, Klečka se bude moci spolehnout na pár solidních zadáků, kterými jsou ústecký odchovanec Marek Baránek a místní velikán s extraligovými zkušenostmi Martin Kokeš. Oba hráli loni za reprezentaci do 19 let a do Kokeše se už dříve vkládaly velké naděje, když byl scouty označován za nejlepšího v Česku hrající obránce před draftem 2013. V jeho případě se také dá spekulovat o tom, že by měl nyní dostávat více času mezi dospělými. To stejné lze říci i o Baránkovi, který je nyní členem národního týmu do 20 let.

 

Novými vůdci litvínovské ofenzivy by se měli stát osmnáctiletí Jaroslav Šimeček a Radim Řezníček. Oba hráli loni mezi juniory svou první sezonu a předvedli se celkem dobře. Spolu se jim dařilo už i dříve, když táhli starší dorost, nyní to ale bude něco jiného. Ani jeden nepatří mezi větší hráče, což zde hraje větší roli než o úroveň níže, ale stále nijak obrovskou.

Poměrně velkou roli by měl mít i Dominik Štěpka, jenž se v uplynulém ročníku trefil sedmkrát, a samozřejmě také Josef Stříbrný. Ten byl ještě v dorosteneckém věku, a tak se i o úroveň níže prezentoval skvělými výkony, nebylo by tedy překvapením, kdyby právě on byl nakonec tím, kdo se stane tahounem útoku Chemiků.

 

Stříbrný není jediným hráčem ročníku 1996, kdo bude usilovat o permanentní přesun mezi dvacetileté. Patří mezi ně také nejproduktivnější hráči loňského staršího dorostu Tomáš Kučera a Vlastimil Pospíšil a mezi juniory by se rád objevil i šestnáctiletý Kristian Reichel, syn legendy Roberta Reichela. Času má sice ještě dost, několik utkání by ale odkroutit mohl.

 

Mezi beky z tohoto ročníku se v extralize staršího dorostu nejlépe jevila trojice Jindřich Sklenička, Michal Jonák, David Vostárek, které nejspíš také čeká přesun do NOEN extraligy.

 

Tip na umístění: 8.

 

Chemici sice ztratí většinu důvodů, díky kterým se dostali loni až do finále, budou je ale moci alespoň částečně nahradit novými hráči mladších ročníků. Těm bude ale ještě chvíli trvat, než vyrostou do vrcholného juniorského věku, a tak si bude Litvínov muset na další umístění na špici počkat. Letos to na play-off stačit bude a určitě by bylo hezké, kdyby se z toho vyklubal nečekaný nájezd na titul, neočekávejte ale, že to tak bude.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top