The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

Preview NOEN extraligy juniorů: HC Vítkovice Steel

By on July 15, 2014 in Extraliga juniorů with 0 Comments
Vítkovičtí v utkání s pražskou Spartou. Zdroj: hokej.cz

Vítkovičtí v utkání s pražskou Spartou. Zdroj: hokej.cz

Podobně jako mistři z Chomutova, i vítkovičtí junioři jsou už několik sezon obávaným soupeřem. V posledních šesti letech dosáhli na titul hned dvakrát a dobře naběhnuto na další úspěch měli i loni. Po základní části ztráceli na vedoucí Piráty pouhé tři body, jenže pak v bojích o play-off v silné konkurenci pražských “S” a Litvínova spadli na čtvrté místo, odkud postoupili přímo do čtvrtfinálového duelu s budoucími šampiony.

Severočeši nakonec ostravský celek vyprovodili z vyřazovacích bojů rozdílem 3:2 na zápasy a tím pro Vítkovice sezona skončila. Na severu Moravy tedy určitě existuje jistá hořkost poté, co play-off dopadlo tak, jak nemělo, a tak mužstvu nezbývá, než navázat lepším představením, a to především v rozhodujících fázích ročníku.

V brance se bude obávaný účastník juniorské extraligy s největší pravděpodobností opět moci spolehnout na juniorského reprezentanta a účastníka MS do 18 let v roce 2013, Reného Svobodu. Ten už loni podával v kleci modrobílých velice přesvědčivé výkony a k tomu posbíral i zkušenosti s dospělým hokejem v dresech Havířova a Valašského Meziříčí.

René Svoboda v dresu reprezentace do 18 let. Autor: Fred A. Hatfield

René Svoboda v dresu reprezentace do 18 let. Autor: Fred A. Hatfield

Devatenáctiletý rodák ze severomoravské metropole navíc bude bojovat o účast na MS do 20 let, které se bude konat po Vánocích v Torontu a Montréalu. Na mezinárodní scéně loni sice moc prostoru nedostával, na klubové úrovni však dokazoval, že schopnosti na to má. Ostravská brankářská škola se ani v jeho případě nezapře.

V ofenzivě se budou Moravané muset nejspíš obejít bez dvojice svých nejproduktivnějších forvardů, Vojtěcha Tomiho s Ondřejem Slováčkem, jenž už věkem nejsou junioři, a tak v NOEN extralize mohou nastupovat pouze na výjimku. Ať už budou nebo ne, každopádně přichází éra Samuela Ollendera, jenž bude vůdcem Vítkovic.

Tento sedmnáctiletý odchovanec nedaleké Kopřivnice poprvé nastoupil mezi dvacetiletými v loňském ročníku a i tehdy předváděl velmi dobré výkony. Ve střílení branek by měl nahradit již zmiňovaného Tomiho, jenž jich v poslední sezoně nastřílel 23. Samuel ale není jen střelec, ale poměrně kompletní hokejista. Na konci sezony dokonce bojoval o místo na MS do 18 let, které mu jen o fous uniklo.

Neméně přesvědčivé výkony loni podávala také dvojice Jakub IléšDavid Sysala. Oba přesáhli dvacetibodovou hranici a v následujícím ročníku budou mířit daleko výše.

Svoboda s Demelem při defenzivní práci v play-off. Zdroj: Juniorský hokej CZ/SK

Svoboda s Demelem při defenzivní práci v play-off. Zdroj: Juniorský hokej CZ/SK

V defenzivě modrobílých bezesporu vyniká jméno Patrika Demela, jenž až v létě 2013 permanentně vyměnil dres své domovské Poruby za vítkovické barvy a nejenže byl v bodování beků druhý za Adamem Hawlíkem, ale také se mu povedlo vézt celé mužstvo v hodnocení +/-. Je právě on jedním z černých koňů na nominaci na juniorské MS do Kanady?

Podobný osud jako juniorku Vítkovic stihl loni i starší dorost stejného klubu, i tak o kategorii výše z něj postoupí několik vskutku skvělých hráčů. Urostlý Tomáš Jáchym mezi osmnáctiletými dosáhl na 62 kanadských bodů a ani v play-off nepolevil. Podobně pozoruhodná jsou čísla o rok mladšího Vlastimila Maliny, jenž jen o 2 branky nedosáhl na hranici 30 gólů v sezoně.

Skutečně elitním talentem v řadách vítkovického dorostu však byl Šimon Stránský, jenž se narodil až v prosinci 1997, přesto herně patřil k lídrům celku. Otázkou však je, zda zůstane v Ostravě nebo zamíří za moře, kde po něm v import draftu sáhli Prince Albert Raiders. Mezi juniory už hrál a letos by do NOEN extraligy mohl prorazit naplno.

Storpocentně se za moře však stěhuje jeho defenzivní parťák Daniel Krenželok, jehož draftovali quebečtí Val-d’Or Foreurs. Se svým rozhodnutím se svěřil facebookové stránce Juniorský hokej CZ/SK. Ve frankofonní části Kanady bude v následující sezoně bojovat o místo na draftu do NHL.

Tip na umístění: 4.

Ostravané sice nejspíš ztratí své dva nejproduktivnější obránce a svého defenzivního lídra Adama Hawlíka, mají ale možnosti, jak tyto díry v sestavě zacelit. A pokud se to nepovede úplně, čekejte, že soupeři si budou často lámat zuby také na jistém Svobodovi v brance. Ovšem pouze pokud se k němu dostanou přes poměrně pevnou obranu.

Tags: , , , , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top