The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

Preview NOEN extraligy juniorů: Kometa Brno

By on July 31, 2014 in Extraliga juniorů with 0 Comments

PREVIEW

Nová sezona se kvapem blíží, a tak se podívejme na další celek, který má za sebou celkem vydařenou sezonu, tedy alespoň její první část. Pak se totiž Jihomoravnům přestalo dařit a přes boje do play-off už se neprokousali. Nyní je ale čeká poměrně velký facelift, protože velké množství tahounů z loňské sezony mezi juniory nejspíš končí.

Všude, kam se podívate, jsou hráči ročníku 1994. Je to gólmanská jednička Lukáš Klimeš, dvojice nejproduktivnějších forvardů Adam Raška s Petrem Mrázkem nebo klíčový bek a kapitán Jan Sedlák. Navíc Daniel Kunce a Adam Šidák už loni hráli na výjimku a bodově nejlepší zadák Jakub Zbořil se s největší pravděpodobností stěhuje do zámořské QMJHL.

Pavel Jekel v dresu Břeclavi. Zdroj: hcbreclav.cz

Pavel Jekel v dresu Břeclavi. Zdroj: hcbreclav.cz

Kdo tedy převezme otěže juniorky brněnské Komety? V bráně to na první pohled vypadá celkem jasně. Pavel Jekel dělal loni dvojku Klimešovi a ačkoli statisticky se mu nijak zvlášť nevedlo, zachytal si i ve 2. lize mezi dospělými za Břeclav. Navíc je to účastník MS do 18 let 2013 a i nadále patří k nadějným českým brankářům. Krýt záda by mu měl nejspíš Zdeněk Slavíček, jenž rovněž bude jedničkou staršího dorostu a bojovat o pozici mezi trojicí strážců svatyně reprezentace do 18 let.

V obraně ale čeká Kometu poměrně otřes. V případě, že žádný z beků nezůstane na výjimku, budou se muset opřít o trojici, která už za juniory nastupovala pravidelně, ale hrála spíš druhé housle již zmíněným obráncům, tedy Zbořilovi, Šidákovi či Sedlákovi. Jedná se o Dominika Cívku, Davida Vlčka a Patrika Štancla, kteří zastupují ročník 1995, tedy s výjimkou o rok mladšího posledně jmenovaného. Dohromady však nasbírali pouhých pět bodů a sami určitě nebudou tak kvalitní podporou ofenzivy, jakou byli loňští beci.

Pomoci by jim ale měl daleko nadějnější, teprve šestnáctiletý Libor Hájek, který se loni po většinu sezony probíjel starším dorostem a nakonec si zahrál za juniory ve 13 zápasech, v nichž posbíral jeden bod. O kategorii níže každopádně patřil mezi velmi efektivní zadáky na obou stranách hřiště a dokonce si řekl o nominaci na letošní Memoriál Ivana Hlinky, čímž jde ve stopách mladšího z bratří Zbořilů. Od Hájka se bezesporu dají již letos očekávat velké věci, jen se teprve uvidí, jak velké budou.

Co se ofenzivy týče, ta loni šlapala celkem dobře a nyní se uvidí teprve, jak se rozhodně Pavel Jenyš. Toho si na draftu ve Philadelphii vybrala Minnesota a ihned poté na import draftu do CHL ontarijské Sudbury, kde v nedávné minulosti hráli Radek Faksa a Dominik Kubalík. Pokud ovšem tenhle urostlý forvard zůstane doma, mají se příznivci juniorského hokeje na co těšit, a to hlavně, pokud bude mít formu jako zpočátku loňského ročníku. Sice bude nejspíš nastupovat především mezi dospělými, ale i mezi juniory by se mohl opět objevit.

Roman Dymáček na kempu osmnáctky v Třemošné. Zdroj: Juniorský hokej CZ/SK

Roman Dymáček na kempu osmnáctky v Třemošné. Zdroj: Juniorský hokej CZ/SK

A tak je pravděpodobnější, že se ofenziva brněnské juniorky bude opírat o jiná jména, mezi které patří Adam Kozel, Jakub Boltvan či Hynek Grünwald. To však není vše samozřejmě. Mezi juniory se chystají i někteří loňští starší dorostenci, nejvíce očekávaní jsou obrovitý Radim Zohorna a nynější reprezentant do 18 let Roman Dymáček. Zatímco ten prvně jmenovaný už v této kategorii odehrál 11 zápasů s 8 body, ten druhý zažil skvělou sezonu o úroveň níže, když sbíral více než bod na zápas.

Z mladších hráčů to však není vše. Dobře se v RAKO extralize staršího dorostu loni prezentovali také Jan Dufek, jenž se také bude účastnit nadcházejícího Memoriálu Ivana Hlinky, a Robert Havlát, který je synovcem Martina Havláta. Zapomínat by se nemělo ani na Filipa Dvořáka nebo brankáře Martina Krčka, který se loni v každém zápase zablýskl. Z ročníku 1996 budou nuceni opustit kategorii do 18 let např. obránci Patrik Štancl a Jakub Kubeš nebo útočníci Richard Garčic a Martin Biolek.

Tip na umístění: 10.

Kometě bude chvíli trvat, než se probere z toho, že “všichni dobří” odchází. Po sezoně se ale objeví nová generace lídrů a Brněnští budou opět patřit mezi elitu. Těmhle novým klukům bude ale aspoň rok trvat, než mezi juniory jako tým prorazí.

Úvodní foto: hc-kometa.cz

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top