The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

PROFIL | David Desharnais z týmu Canadiens – Hráč s niečím navyše

By on October 13, 2016 in Czech List with 0 Comments

autor článku: Josh Saunders, All Habs Hockey Magazine

(Photo by Francois Lacasse/NHLI via Getty Images)

(Photo by Francois Lacasse/NHLI via Getty Images)

Predtým než sa pustím do písania tohoto článku, dovoľte mi popriať všetko najlepšie Davidovi Desharnaisovi. Minulú stredu mal 30 rokov (14.9., poznámka prekladateľky). A musím podotknúť, že i napriek svojmu mladému veku toho dosiahol pomerne dosť.

Jeho hokejový príbeh je inšpiratívny aj napriek tomu, že David je drobného vzrastu a nikdy nebol draftovaný. Potom, čo bol plodným strelcom v juniorskej lige, Desharnais začal svoje pôsobenie v ECHL a postupne sa vypracoval od juniorov a dostal sa do veľkého týmu. A vyzerá ako fajn chlap. Darí sa mu vyhýbať problémom mimo ľadu a jeho tímoví spoluhráči ho podľa všetkého majú skutočne radi.

Ale ja som tu od toho, aby som Davida zhodnotil z pohľadu športového výkonu, nie jeho osobnosti. Radšej sa poriadne pozrime na Desharnaisa, na hráča, jeho vývoja v rámci zostavy Montreal Canadiens. Je tu stále tá zrejmá otázka, na ktorú musíme nájsť odpoveď jak sa blížime tréningovému kempu a to: kde je jeho miesto v tíme?
Táto otázka „vyláka“ množstvo komentárov a odpovedí v rámci hokejovej komunity. Avšak odpoveď mnohých fanúšikov Canadiens bude nasledovná: Mnoho ľudí, ja som jedným z nich, neradi vidia spôsob, akým je tento hráč využívaný trénerom Michelom Therrienom. Jak Therrien neustále nasadzuje Desharnaisa na pozíciu top 6 centra, najčastejšie v prvej lajne s Maxom Paciorettym.

V minulej sezóne to dokonca vypadalo, že Therrien to konečne vidí a začal nasadzovať Desharnaisa do tretej lajny (v tejto role sa zdalo, že sa mu darí). Therrien to však celé otočil a vrátil Davidovi jeho status quo potom, čo musel čeliť nepriaznivej situácii (zranenie C.Prica). Takže už v Decembri, bol David opäť pravidelne nasadzovaný v top lajnách a prvej presilovkovej formácii. Potom, čo mu tréner udelil túto výsadu na začiatku sezóny, mnohí fanúšikovia sa znova naštvali a otočili proti Desharnaisovi. Znova.

Títo fanúšikovia to obhajovali faktom, že keď bol na konci minulej sezóny Desharnais zranený, tak dostal plne príležitosť Alex Galchenyuk a dostal tak skutočnú šancu stať sa tímovým centrom číslo 1. Galchenyuk zrazu explodoval a ukončil sezónu s 30 gólmi a ukázal tak všetkým, obzvlášť trénerskému personálu, že je tu a je pripravený na ďalší krok vo svojom vývoji. Hneď jak bolo po sezóne, vypadalo to, že všetky signály nasvedčovali, že sa konečne Canadiens rozlúči s Desharnaisom a bude tak pokračovať s troma o mnoho talentovanými centrami vhodnými pre svoju rolu, a to: Galchenyukom, Tomášom Plekancom a Larsom Ellerom.

Ale zrazu niečo obrovsky naštrbilo tento plán: Eller bol vymenený do iného tímu

Mne osobne nevadil daný obchodom ak sa bavíme o protihodnote. Dva výbery v drafte v druhom kole výmenou za centra z tretej lajny. Vypadalo to férovo. Čomu som nerozumel bola záhadná odpoveď Marca Bergevina na otázku reportéra. Objavenie sa Philipa Danaulta na scéne tak urobilo Larsa Ellera „postrádateľným“. Fakt si skutočne myslí, že Danault ukázal dostatok zručností a že je pripravený zastúpiť Ellera na ľade v ťažkých zápasoch alebo to bola iba pohodlná odpoveď a vysvetlenie? Tak či tak, naznačil, že tým má plány ohľadom prázdneho miesta na pozícii centra v tretej lajne a to, že o to miesto bude bojovať Danault, rýchly útočník Torey Mitchell, Jacob De La Rose a čierny kôň v podobe prospecta Mike McCarrona.

To ma vracia späť k otázke, ktorá inšpirovala celý tento článok a to: kde do čerta je pozícia Davida Desharnaisa v tomto tíme?
V tejto chvíli ma napadajú tieto dve logické pozície pre neho.
Prvá je, že bude na krídle, dosť pravdepodobne v druhej lajne. Avšak vzhľadom na fakt, že Desharnais nie je schopný hrať na mantineloch a priemerne korčuľuje, tak si nemyslím, že to nastane. Preto aj v minulosti sa tréneri tomu bránili. So systémom hry Canadiens „vyhodiť puk a zachytiť ho v obrannej zóne súpera, jeden sa môže pozastaviť nad tým, či vôbec môže byť efektívnym na tejto pozícii.

Desharnais hral svoj najlepší hokej vo svojej kariére medzi dvomi silnými krídelníkmi, ktorých úlohou bolo bojovať o puky a umožnili tak Davidovi slobodne otvoriť svoju hru a zapojiť sa do procesu. Umiestniť ho na krídlo a vyslať ho tak proti obrancom, ktorí sú tak dvakrát väčší než on – to je akurát tak recept na pohromu pre Habs.

Druhou logickou pozíciou, je pozícia centra v tretej lajne. Avšak. Má dostatočné zručnosti pre túto pozíciu? Tá pozícia je tradične obsadená hráčom, ktorý hrá silnú obojstrannú hru. Niekto, kto odohráva väčšinu času proti súperovým top lajnám a dokáže taktiež občas i skórovať. To perfektne popisuje niekoho ako nedávno vymenený Lars Eller, ale nechcem znova rozdúchavať oheň.
Je však ale pravdou, že Desharnais dokáže byť produktívnym v distribuovaní puku. Avšak nemôžeme ho nazvať „vyrovnaným“ obranným hráčom. Umiestnenie ho do tejto role – to môže ešte viac odhaliť jeho slabiny v obrannej hre. Čo by nebolo dobré pre neho samotného a ani pre tým.

Takže možností v zostave, kde by mohol Desharnais „zapasovať“ je pomerne málo. Toto bude významný rok pre Davida Desharnaisa a pre jeho status v Montreal Canadiens. Teraz, keď stratil svoj post ako tímový center číslo 1, nastal čas, aby našiel svoju novú rolu v tíme a tam exceloval. Alebo………s veľkou pravdepodobnosťou skôr či neskôr príde čas a bude sa musieť zbaliť.

Ale ako poznáme Desharnaisa, môže nás znova všetkých prekvapiť, tak jak tomu bolo počas celej jeho kariéry. Možno na novej pozícii všetkých prekvapí. Možno ešte ponúkne tejto frančíze to, čo sme zatiaľ ešte nevideli. Doposiaľ.

Alebo možno Michel Therrien znova stlačí tlačidlo a znova dá Desharnaise do prvej lajny. Úprimne, prekvapilo by to teraz vôbec niekoho?

Prečítajte si prosím článok: Má Desharnais budúcnosť s Habs? (dostupné iba v anglickom jazyku).

Tags: , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top