The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

PROFIL | Habs hráč McCarron – Ten mladík je proste skvelý

By on January 26, 2017 in Czech List with 0 Comments

autor článku: Blain Potvin, Staff Writer, All Habs Hockey Magazine

(Photo by Getty Images)

I napriek mnohým zraneniam, ktorým zostava tímu Montreal Canadiens v tejto dobe čelí, dokáže tento tým dobre produkovať a zbierať body. Príkladom je i napriek nepriazni osudu tímový úspech dosiahnutý počas 7-dňového „road-tripu“ na začiatku roka.

Celkovo hráči precestovali 11,288 km – odohrali zápasy proti rivalom zo Západnej konferencie a divízie. Daný výlet vyvrcholil napínavou výhrou v Air Canada Centre nad Toronto Maple Leafs. Počas týchto zápasov mimo domáceho ľadu, Canadiens dosiahli štatistiku 4-1-2 a priniesli si domov 10 bodov, z celkových 14 možných.
I navzdory mnohým zraneniam, za tento úspech vďačíme hre mnohých hráčov zo St. John’s IceCaps, ktorí boli povolaní na pomoc Canadiens. Jedným z významných hráčov v tejto úspešnej sérii je Michael McCarron.

V pred-sezóne sa McCarron objavil v 4 zápasoch počas 6 večerných zápasoch. V priemere odohral 15 minút na zápas a bol efektívnym na oboch koncoch ľadu. Je jasné, že minuloročné 20-zápasové „zaučovacie“ obdobie v NHL mu pomohlo v lepšom pochopení jeho role ako profesionála na najvyššej úrovni a pomohlo mu to pochopiť ako bojovať o svoje miesto.
I keď preukázal pokrok vo svojej hre, tak i napriek tomu sa manažment rozhodol, že je ešte potrebné zdokonaliť jeho hru v AHL. Podľa môjho názoru, toto je čiastočne spôsobené faktom, že jeho kontrakt umožňuje jeho „poslanie“ smerom na farmu v AHL bez toho, aby uvoľnili listinu voľných hráčov. I napriek tomuto osobnému „nezdaru“ dokázal McCarron produkovať svoj silný štýl hokeja. Darilo sa mu celkom dobre a vyslúžil si tak „povolávací rozkaz“ od Canadiens, keď bolo potrebné zaskočiť na pozícii centra v dobe, kedy tím začal trpieť nedostatkom zálohy na tejto pozícii z dôvodu zranení a chorôb.

Mnoho mladých hráčov trpí v situáciách, keď sú poslaní späť do AHL. Ako každý iný profesionál sa snaží hrať čo najlepšie a zostať tak v NHL. McCarron dostal možnosť ukázať, že je hoden. A túto možnosť riadne využil. Počas 15 zápasov (k 15. Januáru 2017), McCarron zaznamenal 1 gól, 4 body, a jeho diferenciál je +1. V priemere hrá 10 minút na zápas.

Jeho pracovná morálka a výnimočné hráčske zameranie počas tréningu v mimo-sezóne sa odzrkadlilo. Jeho tréning zameraný na zvýšenie jeho rýchlosti pomohol neskutočne zlepšiť jeho celkovú hru. Teraz je už schopný držať tempo s NHL súpermi, ktorým čelí počas zápasov.

Tým, že je teraz McCarron rýchlejší, to mu umožňuje vyhrávať súboje v rýchlosti a získavať voľné puky. Dokázal tiež vyhrávať väčšinu súbojov 1-1 pri mantineloch a to hlavne z dôvodu jeho agresívnej hry a využitia svojej výhody – veľkosti a sily.

Tento štýl hry mu umožnil vytvárať priestor pre spoluhráčov v lajne a získavať puk a tak ukázať svoje hráčske schopnosti. Tieto schopnosti mu umožnia hrať pozitívnu rolu s viac skúsenými hráčmi.
McCarronova schopnosť zhostiť sa tejto role s viac skúsenými hráčmi – to môžeme vidieť, keď je nasadzovaný do top presilovkovej zostavy na pozícii hráča ohrozujúceho brankára. Podáva obdivuhodný výkon pri „spôsobovaní chaosu“ pred obzorom súperovho brankára. Tak isto spôsobuje vrásky súperovým obrancom počas vyrovnanej hry pred bránkou alebo pri mantineloch, keďže nie sú schopní ho „posunúť“ nabok z dôvodu jeho masívnej konštrukcie.
Je tu ale zopár oblastí, kde sa ešte McCarron musí ešte zlepšiť. Jeho percentuálny pomer vyhraných vhadzovaní je 40.4, ale to je úctyhodné pre tak mladého hráča. Ale zlepšenie sa dostaví skúsenosťami z NHL. McCarron sa už nič iné nenaučí na farme v AHL.

V pondelňajšom zápase proti Detroitu (hral sa 16.1., pozn. prekladateľky) bol McCarron mimo striedačky a Jacob De La Rose hral miesto neho. To bolo primárne spôsobené faktom, na akej pozícii hrá. McCarron bol umiestnený na krídlo v sobotňajšom zápase proti Rangers a na tejto pozícii nepôsobí tak v pohode ako na pre neho známej pozícii centra.
Celkovo, McCarron ukázal, že dokáže byť prínosom pre celý tím a dokázal, že je pripravený pre NHL. Jeho súčasná hra, ktorú predvádza poukazuje na to, že je centrom NHL kalibru, ktorý je vhodný pre druhý alebo tretí útok.
McCarron je veľmi schopný čo sa týka obrany svojich spoluhráčov. Jeho ochota zasiahnuť pre tím je viditeľná a mnohí si toho povšimli. Toto sme mali možnosť úplne vidieť v súboji proti ťažkej váhe: Mattovi Martinovi z Maple Leafs. McCarron bol vtedy schopný viesť vyrovnaný súboj, ktorý ukončili zmierom.
McCarronova veľkosť a schopnosť bojovať súboje pridáva na zastrašujúcom faktore jeho útočnej pozície. I keď toto je aspekt, ktorý sa neprejavuje tak často (mal dva súboje v 12 zápasoch); je to ale aspekt, ktorý súper poriadne zváži, než sa do súboja s ním vôbec pustí.

V nadchádzajúcich týždňoch dôjde evidentne k návratu niektorých hráčov späť do AHL a to z dôvodu návratu zranených hráčov Canadiens. Keď sa niektorí zranení útočníci začnú vracať, hráči IceCaps budú posielaní na farmu AHL. Návrat Davida Desharnaisa z dlhodobého zranenia bude podnetom pre Marca Bergevina – musí sa rozhodnúť ako bude jeho tím vypadať. Rozhodne sa vrátiť McCarrona do AHL alebo ponechá Desharnaisovi jeho pozíciu?
Omladina ale proste dýcha Desharnaisovi na krk, to je proste fakt. Jeho znižujúca sa výkonnosť v NHL môže ohroziť jeho pôsobenie na svojej pozícii. A 9 bodov z 25 zápasov predtým než bol zranený nehovorí vôbec v jeho prospech.

Desharnais bol posunutý dole a vytlačený mladšími, silnejšími a viac talentovanejšími hráčmi pre TOP 9 rolu. Najviac významnejšou je práve hra mladého McCarrona. S ohľadom na budúcnosť, je stále viac a viac jasné, že Desharnais už viac nesedí do budúcich plánov Canadiens, ktorý sa snažia byť viac fyzickým tímom s ohľadom na rýchlosť a hokejové schopnosti.

Bohužiaľ, toto rozhodnutie nebude iba na základe výkonu. Mzdový strop má svoje nevýhody a toto je jedna z nich. Rozhodnutie bude záležať na tom, či Bergevin dokáže nájsť obchodného partnera pre výmenu v posledných mesiacoch Desharnaisovho kontraktu.

Tento manévrovací priestor by bol dodatkom k 1.33 $ pre tento rok za P.A. Parenteau nákup . Čiastka tohoto „zviazaného“ limitu spôsobuje, že Bergevin má obmedzený manévrovací priestor pred uplynutím termínu pre výmeny a to pod mzdovým stropom. Takže na záver: oba tieto kontrakty budú mimo toto leto.
Najpravdepodobnejším scenárom je, že Desharnais bude obliekať dres Canadiens do konca sezóny a potom mu bude umožnený odchod prostredníctvom statusu voľného hráča. A to by znamenalo pre McCarrona dokončenie sezóny v St. John’s.

Pokiaľ nebude možné, aby McCarron zostal v Montreale, bude to hlavne z dôvodu neschopnosti manažmentu zbaviť sa NHL kontraktu zo svojej zostavy a otvoriť tak pozíciu. I keď sa McCarron vráti do AHL, môžete sa staviť, že tento mladík aj tak urobil všetko pre to, aby si zaslúžil miesto v zostave NHL tímu.

Tags: , , , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top