The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

PROFIL | Hráč Canadiens – Beaulieu a jeho cesta k vodcovstvu

By on November 17, 2016 in Czech List with 0 Comments

Sme potešení, že môžeme vydať jeden z prvých týždenných stĺpčekov od Andrewa Saadally. Andrew píše o Canadiens a je moderátorom podcastu pre HockeyBuzz a pridal sa k tímu Rocket Sports Media ako hosťujúci redaktor pre túto sezónu. Určite ho nasledujte na Twittri a nechajte mu Vaše komentáre pod článkom.

Nathan Beaulieu (Photo by TVA Sports)

Nathan Beaulieu (Photo by TVA Sports)

Autor článku: Andrew Saadalla, hosťujúci autor, All Habs Hockey Magazine

MONTREAL, QC – Canadiens si vybrali Nathana Beaulieua vo vstupnom NHL drafte v roku 2011 a to v prvom kole (17.v celkovom poradí). Tento rodák z Strathroy, Ontária bol predurčený k tomu, aby sa stal z dlhodobého hľadiska obojsmerným obrancom schopného „prepchať“ sa do top dvoch obranných „dvojičiek“. Okrem toho, že odohral pár sezón v Quebec Major Junior Hockey League za tím Saint John Sea Dogs (v priemere zaznamenal 12 gólov a cez 45 bodov za sezónu), Beaulieu nemal úplne hviezdne pôsobenie v AHL, kde nezanechal okolo seba moc „povyku“, keď hral za Hamilton Bulldogs.

Jeho pokrok s Habs bol predmetom mnohých debát, kedy jeho konzistencia, vyrovnaný výkon a sebadôvera bola otázna. Pravidelne to riešili mnohí experti a členovia médií. Trápili ho mnohé zranenia, kedy v niektorých sezónach neodohral viac ako 64 zápasov v NHL a jeho útočná produkcia nebola rozhodne moc ohromujúca.

A teraz fanúšikovia a analytici vidia znovuzrodeného 23-ročného hráča, ktorý sa rozhodol všetko zvrátiť a stať sa dominantným hnacím motorom v NHL. Zatiaľ čo pred-sezónne zápasy úplne nenaznačia, ako úspešný hráč bude počas základnej sezóny, je ťažké si nepredstaviť Beaulieua ako vezme opraty svojej mladej hráčskej kariéry do svojich vlastných rúk a urobí dojem v sezóne 2016-17.

Presvedčivo tak zaznamenal svoj kariérny rekord – 4 body za zápas a to v zápase proti Washington Capitals (exhibičné stretnutie sa hralo 27. septembra a Canadiens porazili Capitals 5:2, pozn. prekladateľky) a pokračoval tak i ďalej a ukazoval neomylné seba-ubezpečovanie pri každom kroku už behom prvého týždňa, v ktorom sme mali možnosť ho pozorovať.
Čo tu určite vidíme, je sebavedomý obranca (skoro až na hranici arogantnosti), ktorý však čoskoro bude šliapať niektorému z hráčov na päty.

V poslednej dobe, Beaulieu spracováva puk so znovu-nájdenou odvahou, má svoje oči vždy na ľade a využíva svoju veľkosť postavy, využíva svoju rýchlosť a hernú víziu. Hrdo vypína svoju hruď vždy keď je na ľade a v tom momente tak robí všetkých okolo seba lepšími, len tým, že je tam. A vďaka jeho hokejovému citu. Potom, čo tím prišiel o P.K. Subbana (výmena do Nashville Predators) a do tímu naskočil Shea Weber, mnohí sa v úžase chytali za hlavu a kládli si otázku: kto by potencionálne mohol zaplniť to prázdne miesto po najviac elektrizujúcom hráčovi v NHL?

A otázky pokračovali. Kto má príslušné schopnosti a zručnosti hrať inteligentný, bezchybný hokej v obrannej zóne a byť zároveň schopným bezproblémovo zvládať prechody cez neutrálnu zónu a prechádzať za súperovu modrú čiaru? Kto uspeje v zlepšení žalostnej presilovkovej hry a poskytne spoluhráčom reálne šance ku skórovaniu počas výhody? A to najdôležitejšie na záver: odkiaľ bude prameniť a smerovať vodcovstvo v tíme, potom čo (podľa mnohých) srdce a duša nielen Canadiens, ale i samotného Montrealu je preč?

Vypadá to tak, že na to máme konečne odpoveď. Nathan Beaulieu je nielen výnimočným na ľade, ale vyžaruje odvahu a duševnú rovnováhu, ktoré tvoria skvelých a stálych vodcov.
Prejdite si jeho Twitter a uvidíte, jak s oceľovou hrdosťou stál za svojím spoluhráčom Maxom Paciorettym potom, čo sa pred pár týždňami objavili chýry, že ho tréner Michel Therrie nazval „najhorším kapitánom v histórii tímu“. Beaulieu sa postavil za Paciorettyho a zbytočne sa tak vystavil určitému typu pozornosti, ktorú on nenávidí. Nemusel to urobiť, ale predsa to urobil.

A to je vodcovstvo.

Nemusíte ísť ďaleko. Stačí si pozrieť jeho pozápasové rozhovory. I napriek zbabelosti preukázanej tímovým spoluhráčom Andrewom Shawom (ktorý si právoplatne vyslúžil troj-zápásovú suspendáciu za prudké a špatné chovanie na ľade v zápase proti Capitals, i napriek tomu ho Beaulieu nazval „mojim obľúbeným hráčom“. To poukazuje na fakt, ako moc Beaulieu je schopný postaviť sa za svojich spoluhráčov a to je presne ten prístup, ktorý sme tak moc potrebovali v šatni v minulej hroznej sezóne, kedy nastal ten kolaps, na ktorý všetci radi zabudneme.

A to je vodcovstvo.

Venujte prosím pozornosť faktu, ako jeho prítomnosť na ľade mení hru. A to všetko bez zbytočného riskovania. A vždy obetavou prihrávkou. Vytvára šance a slepo dôveruje obrannej dvojičke Gregovi Paterynovi, ktorý nie je moc známym v NHL pre svoje útočné schopnosti. A to preto, že sám verí, že každý z hráčov si zaslúži poriadnu šancu. Pozdvihuje tých hráčov, ktorí sú okolo neho. A nepotrebuje k tomu poskytovať rozvláčne prejavy alebo odvážne výroky. Jeho činy hovoria za seba.
A to dámy a páni ja vidím ako skutočné vodcovstvo.

A to sme nespomenuli ako x-krát zahodil rukavice a poslal tak správu oponentovi. Nie je zrovna dobrým bitkárom, ale demonštrovanie takejto iniciatívy sa veľmi oceňuje a váži u mladších hráčov, ktorí vzhliadajú na tohto ešte mladého, ale trochu i veterána-vodcu. A to je Nathan.

Napriek tomu, je tu stále horúca otázka ohľadom hráča s číslom 28. Je to iba náhodné „zablýskanie“ sa alebo skutočne sa rozhodol, že je čas zažiariť? Boli tu chýry o výmene pred nejakým časom, kedy generálny manažér Marc Bergevin verejne oznámil, že „loví“ ponuky na mladého obrancu. Snaží sa Beaulieu iba zvýšiť svoju cenu a nájsť tak pre seba nové pôsobisko? Sú tieto jeho excelentné výkony iba náhodne podávané a je iba náhodu, že by mohol byť presunutý inam? V blízkej budúcnosti?

Na toto odpovede nemám. Jedine čo vám milí čitatelia môžem povedať je, že Nathan Beaulieu sa konečne dostáva do formy a pokiaľ sa mu ju podarí udržať, Marc Bergevin urobím neskutočnú chybu pokiaľ ho vymení. Je ťažké nájsť niekoho ako je Nathan. Niekto kto má stále toľko nevyužitého talentu a potenciálu. Čoskoro bude z neho presilovkový špecialista a pokiaľ sa udrží v tíme, tak verím a som si istý, že ho uvidíme čoskoro nosiť písmenko na drese.

Tags: , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top