The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

PROSPECTS | Nikita Scherbak, divoká karta tréninkového kempu Canadiens

By on August 24, 2016 in Czech List with 0 Comments

Autor článku: Blain Potvin, Staff Writer, All Habs Hockey Magazine

Nikita_Game

Nikita Scherbak (Photo by Francois Lacasse/NHLI via Getty Images)

HALIFAX, NS. – Když Nikita Scherbak přijel do Saskatoonu (Paříž prérií) jako WHL nováček do týmu Blades, byl mnohým lidem v Severní Americe neznámým týpkem, i pro svého hlavného trenéra. K tomu všemu byla ještě jeho angličtina kostrbatá, tedy v „procesu“. Ale nic z tohoto nezastavilo Scherbaka v následování svého snu hrát jednou v NHL. Koncem své nováčkovské sezóny se Nikita doučil anglicky, zaznamenal nejvíce branek jako WHL nováček a v Saskatoon Blades vedl statistiku v počtu střelených branek, asistencí a v kanadském bodování. Z neznámého „prospecta“ se tak stal draftovou volbou prvého kola pro tým Montreal Canadiens.

Vstupující do své druhé WHL sezóny, největším otazníkem pro Scherbaka zůstává jeho obranná hra. V mnoha aspektech, být vyměněn v mimosezóně do více konkurenceschopného týmu Everett Silvertips, který prahne po dobré útočné hře pod taktovkou bývalého NHL trenéra Kevina Constantina, bylo to pravé. To co Nikita právě potřeboval k tomu, aby zlepšil svou dvousměrnou hru. Po velmi solidním výkonu v hlavním kempu Canadiens, Scherbak byl schopen vylepšit svou statistiku a hrál skvěle v play-off. Nejdůležitější je, že se zlepšil v obranné hře a posunul také svojí útočnou hru docela dramaticky; z mínus 6 na plus 33.

Scherbak všem ukázal, že rozvinul svou hru nad úroveň juniorské hry a zasloužil si místo v AHL – St.John’s Ice Caps a to ve svých 19. letech. A to má za sebou úctyhodnou sezónu i navzdory zranění kotníku. Tento 19 letý mladík ukázal záblesky svého talentu. Své bruslařské a útočné schopnosti plně prezentoval i když nešel zcela naplno. Průměrně zaznamenal 0.47 bodu na zápas hrající v sestavě, která byla často „redukována“ způsobenými zraněními v týmu Canadiens (Canadiens povolávalo v loňské sezóně hodně hráčů z Ice Caps, pozn. překladatelky). Jeho obranná hra byla slabou stránkou jeho hry, avšak ten pokrok mezi major junior a AHL je fakt dramatický. Obzvláště pro nováčka profesionála, kterému bylo 20 let v prosinci loňského roku.

Tato přicházející sezóna bude důležitá pro rozvoj pravděpodobně nejvíce útočně nadaného útočníka prospecta v celém systému. Klíčem úspěšného vstupu do nové sezóny je zdraví, sebejistota a připravenost. To je klíčem pro jeho rozvoj. Umožní mu to odhalovat své zlepšení a to jak kdybych odhaloval hvězdu po hvězdě ve své hvězdné konstelaci. Předvedl úctyhodnou ukázku svého talentu v rozvojovém kempu a byl oceněn jako „Nejužitečnější hráč“ Trevorem Timminsem. Účelem tohoto ocenění je zvýšit Nikitovi sebevědomí proto, aby se posunul dál.

Kromě překvapujícího skoku ve výkonu a připravenosti, tento 1.85 m vysoký a 92 kg vážící křídelník bude na začátku sezóny hrát v IceCaps v top lajně. Tohle je tak moc potřebný krok. V nadcházející sezóně bude doplňovat více talentovaný a zkušený tým místo učení se jak hrát na pozici centra. I navzdory faktu, že je nesmírně rychlým křídelníkem s excelentní střelou a vysokým hokejovým IQ, ukázalo se, že všeho je moc na mladého nováčka, kterému bylo na konci prosince pouze 20.

Scherbakova obranná hra stále potřebuje uhladit a jak sám uvedl, sám plánuje strávit léto a příští sezónu zlepšováním svých defenzivních zručností. S velkou pravděpodobností ještě další sezónu bude považován za nepřipraveného pro NHL. Ale to, že si to sám uvědomuje, je skvělou zprávou pro jeho rozvoj. Scherbak tedy zcela určitě bude potřebovat další plnou sezónu hraním profesionálního hokeje v AHL, kde se by se dle plánu měla zlepšit jeho celková hra.

Nicméně, Scherbak je ze všech prospects, kteří vstupují do kempu, tou „divokou kartou“, která může pořádně zamíchat celou kupu a přinutit tak manažment k určitým rozhodnutím. Nikita má talent zasáhnout a soutěžit po boku NHL talentu. Umí hrát také na křídle a může se tak stát jedním z top 9 křídelníků a o tu pozici se bude prát s jinými mladými hráči v systému. Ostatní hráči už mají náskok: Sven Andrighetto, Charles Hudon, Artturi Lehkonen a Daniel Carr. Ani jeden z nich nemá útoční talent, mohutnou postavu a výbušný styl bruslení s jakým se může pochlubit právě Scherbak.

Pokud Scherbak vstoupí do kempu připravený makat a předvede své veliké zlepšení v oblasti defenzívy, může si tak vysloužit pozornost pro začátek nové sezóny, nebo minimálně bude jeho jméno na seznamu potencionálních hráčů připravených zastoupit zraněné hráče v nadcházející sezóně. To všechno se může udát, pokud vstoupí do kempu vyzbrojen vůlí a odhodláním. A grácií taky.

Tags: , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top