The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

Sekáč se vrací do zámoří. Co ho tam čeká?

By on July 19, 2014 in Češi v zahraničí with 0 Comments

CZECH LIST

Sekáč na nováčkovském kempu Canadiens. Zdroj: La Presse

Sekáč na nováčkovském kempu Canadiens. Zdroj: La Presse

Letošní hokejová sezona nebyla jen senzací pro české juniorské reprezentace a jejich členy, kteří se později probojovali na draft do NHL. Svého vzkříšení se rovněž dočkal o několik let starší ročník, z jehož řad se hned několik zástupců vydává právě v tomto létě za moře, ačkoli si je původně na draftu nikdo z týmů nejlepší ligy světa nevybral.

Jedná se o ročník 1992 a jedním z jeho doposud nejúspěšnějších a nejzkušenějších členů je kladenský odchovanec Jiří Sekáč. Ten už v zámoří jednou působil, navíc na rozdíl od ostatních tří hrál elitní evropskou soutěž a nyní se s ním počítá rovnou do NHL, nikoli na farmu.

Sekáč se kdysi ucházel o pozornost scoutů z NHL tzv. kanadskou cestou, kdy jako hráč kladenského staršího dorostu vstoupil do import draftu CHL a stal se členem mužstva Peterborough Petes. Jenže jeho štace ve velkoměstě na jihu provincie Ontario neprobíhala podle představ a nakonec ani neměla dlouhého trvání.

Jiří Sekáč v dresu pražského Lva.

Jiří Sekáč v dresu pražského Lva.

Po osmi neúspěšných zápasech tedy nynější nováček v dresu Canadiens přestoupil do daleko méně prestižní United States Hockey League, kde bojoval za Youngstown. Stal se už historicky čtvrtým Čechem, který v týmu Phantoms působil, před ním to byl mj. obránce Tampy Andrej Šustr. Za mužstvo také později hrál Australan Nathan Walker, bývalý junior Vítkovic a nyní už první protinožec, který kdy byl na vybrán na draftu do NHL.

Sekáče ani tam štěstí v podobě přestupu do NHL nepotkalo, a tak zvolil oblékat v následujícím ročníku dres jednoho z týmů KHL, tedy Lva Poprad. Společně s organizací se pak přesunul do Prahy, kde kromě Lva válčil také za Spartu.

Osobně jsem si Sekáče poprvé všiml právě na podzim 2012, kdy ve dvaceti letech příjemně okořeňoval jinak nezáživné utkání Lva s Doněckem. Tehdy měl úlohu forčekujícího forvarda čtvrté lajny a plnil ji doslova na jedničku. A ačkoli jeho role v dresu českého zástupce v KHL se stávala čím dál důležitější, v Montrealu na něj dvacet minut za zápas nečeká.

Canadiens mají pro dvaadvacetiletého bojovníka přichystanou právě pozici jednoho ze spodních šesti útočníků, kde by měl odvádět černou práci, bránit přesilovky soupeře a forčekovat přesně tak, jak to dělal zpočátku svého druhého ročníku v Kontinentální lize.

Sekáč v dresu národního týmu na MS v Bělorusku. Zdroj: isport.blesk.cz

Sekáč v dresu národního týmu na MS v Bělorusku. Zdroj: isport.blesk.cz

Také se však objevovaly spekulace, že by mohl účastník MS v Bělorusku skončit na farmě Canadiens v Hamiltonu, kde by táhl elitní formaci a sbíral bod na zápas. Tým z frankofonního jádra Kanady ale vkládá do Sekáče daleko větší naděje, ačkoli jej podepsali ke dvoucestné smlouvě.

Sekáčova účast v American Hockey League se ovšem ještě vyškrtnout nedá. V nováčkovském kempu Montréalu zapůsobil sice dobře, ale od hráče připraveného naskočit do NHL se na soustředení zelenáčů čeká trochu více. Rozhodne tedy až záříjový tréninkový kemp Canadiens, kde srovná své síly s elitou organizace, včetně Tomáše Plekance.

Právě osobnost montréalského celku a další rodák z Kladna se jistou mírou může podepsat pod příchod svého budoucího parťáka do tradičního hokejového velkoměsta. “V Montrealu jsem osobně byl, mluvil jsem i s Tomášem Plekancem. Moc se mi líbily představy vedení i prostředí,” přiznal Sekáč krátce po podpisu v rozhovoru pro ČTK.

A co se prostředí týče, tak se v případě setrvání v prvním celku Canadiens má na co těšit. Je teprve třináctým Čechem v historii mužstva a jedním z mála, kteří jeho dres oblékali v dobách, kdy se jim na ledě dařilo. A to je v případě Montréalu určitě dobře.

Na závěr se ještě podívejme na video jeho nejvýraznějších momentů na kempu nováčků Montreal Canadiens, kde bojoval s číslem 57 na zádech.

Tags: , ,

About the Author

About the Author: .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top