The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

Testování zálohy týmu Habs, zatím to docela klape

By on December 4, 2015 in Czech List with 0 Comments

Autor článku J.D. Lagrange, Senior Writer, All Habs Hockey Magazine (přeloženo do češtiny: Iveta Fojtíková)

MinionHabsStars

Když byl Marc Bergevin přijat na pozici generálního manažera Canadiens, vyhlásil, že chce zvýšit kvalitu zálohy pro všechny pozice a že způsob jak toho chce dosáhnout je draftování a rozvoj vlastních „nováčků“ (prospects). Od té doby Bergevin vyměnil (vytradoval) několik svých „vybraných“ prospects a dovolil tak Trevoru Timminsovi rozvinout své kouzelné schopnosti. Zdůraznil, že je potřebné dělat kvalitní nábor a pak sledovat rozvoj daných mladičkých nováčků.

PENTICTION, BC. – V minulé sezóně měl tým Canadiens docela štěstí co se týče nějakých větších hráčských zranění. Nikdo neutrpěl nic zásadního, nebyl mimo ledu delší dobu. To samé, ale nemůžeme říct teď. Tým čelí zatěžkávající zkoušce – ztráta nejužitečnějšího hráče NHL Careyho Price. C.Price chybí již dva týdny (článek byl publikován 24.listopadu, pozn. překladatelky). Tým hraje téměř stejně v jeho nepřítomnosti, dosáhl statistiku 6-2-2 pod brankářskou taktovkou nováčka Mikea Condona.

Brzo poté ale v boji padli další: top-4 obránce Alexeie Emelina, hodně užitečný hráč Torrey Mitchell (5 gólů, 10 bodů v 20 zápasech), Devante Sminth-Pelly a zcela nedávno se zranil Brendan Gallagher, u kterého hrozí, že bude mimo ledu několik týdnů se zlomenými dvěma prsty (B.Gallagher utrpěl zranění v zápase s NY Islanders v neděli 22.listopadu, pozn.překladatelky).

Ohromující na tom je, že i napříč daným zraněním, tým dále vyhrává a k tomu mu ještě chybí „výkony“ novo získaných útočníků: Alexandra Semina (1 gól) a Zacka Kassiana (je na léčení závislosti).

ODKUD SE TEDY BERE DANÝ ÚSPĚCH?

Kdo by si vůbec představil, že po odehraných 22 zápasech:

  • David Desharnais bude mít na svém kontě 7 gólů a 17 bodů?
  • Tomáš Fleischmann bude mít na svém kontě 7 gólů a 15 bodů?
  • Dale Weise bude mít na svém kontě 9 gólů a 14 bodů?
  • Torrey Mitchell bude mít na svém kontě 5 gólů a 10 bodů?
  • Lars Eller bude mít na svém kontě 6 gólů?
  • Brendan Gallagher bude mít nakročeno k 70 bodům v sezóně?
  • Mike Condon bude neporažen v 6 ze 7 NHL zápasů?
  • Tým bude mít gólový diferenciál plus-25?
  • Tým bude mít třetí nejlepší přesilovkovou hru v NHL a obsadí druhou příčku ve hře v oslabení?
  • Tým bude mít statistiku zápasů 6-2-2 bez Careyho Price?

Výše uvedené jsou klíčové faktory, bezpochyby. Ale je v tom více. Je to fakt, že se Condon zhostil role, když Price musel odstoupit kvůli zranění. Je to také nástup Nathana Beaulieua a jeho odehrané minuty na ledě jako top-4 s Jeffem Petrym, když se zranil Emelin. Je to také nástup Grega Pateryna a jeho skvělá hra poté, co byl zahrnut do sestavy. Je to Paul Byron, který hraje solidní hokej, obzvláště v oslabeních, když se to od něho požaduje.

A je tady pořád Sven Andrighetto, který ukázal několik skvělých „akcí“ během právě onoho zápasu s Islanders. Máme tady Jarreda Tinordiho, kterého zápas v této sezóně pouze čeká. Máme v talonu i Buda Hollowaya, který byl pouze nedávno povolán. Bud se umístil v AHL na třetí příčce co se týče bodů: nasbíral 20 bodů v 18 zápasech. Je zde Michael McCarron, který jako nováček a profesionál nasbíral 17 bodů v svých prvních 18 zápasech s týmem St.John’s a dostal se tak na osmou příčku v AHL skórovaní. A jsou zde obránci Mark Barberio (14 bodů) a Morgan Ellis (9 bodů), kteří si vedou dobře v St.John’s. Dokonce i Zachary Fucale má statistiku 6-2 ve svém prvním roce, co hraje jako profesionál.

Pro tým je ztráta Gallaghera stejně velká jak byla v případě Careyho Price. Když o tom mluvíme, spolu s Maxem Paciorettym, je jediným top end útočníkem, jelikož na plné prosazení Alexe Galchenyuka se brzo čeká. Gallagherův výkon se nedá nahradit pouze jedním hráčem, takže bude potřeba pomoc ostatních mnohem víc než doteď, obzvláště Alexandra Semina, Devante Smith-Pellyho (když se vrátí do hry po uzdravení) a dokonce i Larse Ellera, zatímco Andrighetto, Holloway nebo kdokoliv jiný koho Habs povolá, může pomoci vyplnit trochu dané místo.

BERGEVIN NA POTULKÁCH

Zasvěcenci se skvělou reputací jako Elliot Friedman, Bob McKenzie a Pierre LeBrun již nedávno informovali, že Marc Bergevin je jedním z nejvíce aktivních Generálních manažerů v lize a že hledá top-6 pomoc na delší dobu. Znovu se objevili jména Ellera a Tinordiho v množstve různých fám a Bergevin byl viděn v poslední době „skautovat“ v Ottawa Senators (během několika zápasů). Jeden by si mohl myslet, že Bergevinova účast na zápasech by nebyla kvůli nějakým hráčům třetí či čtvrtý lajny. Zatímco má křidelník Bobby Ryan docela dobrý start do sezóny, jaké jsou šance, že se s ním Ottawa rozloučí, když podává docela slabé výkony a nese sebou „platový strop“ $7.25 milionů až do roku 2021-22? Byl by Bryan Murray tak odvážný a šel by do tak velkého tradu (obchodu) v rámci vlastní divize?BobbyRyan-208x300

Podle našich spřízněných kolegů v Capfriendly.com, Canadiens mají ještě $2.5 milionu rezervu co se týče platového stropu, co by technicky mohlo znamenat, že by Habs museli někoho poslat „ven“ v částce $ 4.5 milionu, aby tak mohli získat Ryana. Toto je rezerva, kterou jiné týmy v lize nemají. Můžeme se bavit o Ellerovi ($ 3.5 milionu) a Tinordim ($ 900 tisíc) – to by šlo, avšak stálo by to určitě víc.

Možná že ztráta Gallaghera donutí teď Bergevina zmáčknout spoušť, i když cena může být proti jeho libosti výrazně vyšší, obzvláště pokud se týmu nebude dařit bez malého a akčního křídelníka (Gallaghera) na soupisce. Určitě se vyplatí sledovat Habs v následujících týdnech.

PODCEŇOVÁNÁ OBRANA

Po letech poslouchání fanoušků, kteří tvrdili, že za jediným úspěchem Canadiens je pouze Carey Price, je hezké zaznamenat, že lidi pomalu mění svůj názor na dané téma, obzvláště po týmovém úspěchu potom, co se Price zranil. Komentátoři a trenéři soupeřů uvedli, že tak či onak, proti stávajícímu týmu Habs a silnému jádru Habs obrany se hrá těžce.

Mám svoji teorii a týká se Jeffa Petryho. Od doby kdy byl získaný z Edmonton Oilers, v době těsně před ukončením výměn v loňském roce, byl Petry hnací sílou. V Edmontoně se od něho očekávalo být hráčem jakým ale nemohl být, měl hrát roli s níž nebyl ztotožněn. V Montrealu, má před sebou P.K.Subbana a Andreie Markova, takže se může soustředit na roli druhého pairingu (druhý pár obranců), pořád hraje v klíčových minutách, ale sdílí tuto povinnost s prvním top pairingom obrany. A navíc, pořád dělá své spoluhráče v obraně lepšími. Alexei Emelin se docela trápil do doby, než ho dali dohromady s Petrym a pak se transformal. Také jsme mohli zaznamenat, jak hraje Nathan Beaulieu, když hraje v obraně s Petrym a to není žádná náhoda.

Tento bývalý hráč Oilers je dobrý bruslař, má dobrou první přihrávku a obvykle dělá dobrá rozhodnutí ve své vlastní zóně a zároveň je z času na čas schopen podpořit útok. Nechápejte mě špatně: asi se o něm nikdy nebude mluvit v „diskusích“ jako o kandidátovi na Norrisovu trofej, ale pro Canadiens přináší kvalitní zálohu (depth). To že ho má tým k dispozici, umožňuje v této sezóně Tomovi Gilbertovi být excelentním obráncem třetího pairingu a být tak užitečným jak na pravé tak i na levé straně. S Petrym v sestavě, má Canadiens velmi dobré a solidní obranné jádro.

Go Habs Go!!!

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top