The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

V hale Scandinavium s prospectem týmu Habs Artturim Lehkonenem [AUDIO]

By on March 7, 2016 in Czech List with 1 Comment

“Up Close” je série článků vycházející pod hlavičkou All Habs Hockey Magazine, která prostřednictvím exkluzívních rozhovorů, poskytuje svým čitatelům nahlédnutí do zákulisí světa sportovců, vedení a sportovních osobností. Tento týden náš kolega odcestoval do švédského Gothenburgu, aby udělal exkluzivní rozhovor s prospectem Montreal Canadiens Artturim Lehkonenem. Lehkonen, je top útočníkem, který hraje pro Frolunda Indians ve švédské lize SHL. Pouze nedávno byl jmenován top prospectem Montreal Canadiens sportové sítě TSN.

Artturi Lehkonen

Artturi Lehkonen (Photo by Rocket Sports Media)

vydáno: All Habs Hockey Magazine, (přeloženo do češtiny: Iveta Fojtíková)

Artturi Lehkonen | Dosavadní kariéra

GOTHENBURG, SWEDEN. — Montreal Canadiens měl tu čest a draftoval ve vstupním draftu v roce 2013 z 55. místa šikovného finského levého křídelníka Artturiho Lehkonena, který hrál v té době za KalPa (Finská liga, pozn. překladatelky). Montreal si Artturiho vybral pro jeho schopnosti a univerzálnost a vybral si tak jednoho z výše postavených evropských hráčů.

Lehkonen se vypracoval přes Finské juniorské ligy A, B a C s TPS Turku U16, U18 A20 týmy. Vždy pravidelně bodoval během svého působení v juniorské a nižší lize. Dosud Lehkonen reprezentoval svoji zemi na všech úrovních.

Lehkonen reprezentoval Finsko na mezinárodní juniorské úrovni U16, WHC mistrovství U17, WJC U18 (dvakrát), na turnaji Hlinka Memoriálu a na U20 úrovni na dvou Mistrovstvích světa juniorů, kde na turnaji v roce 2014 působil jako kapitán Finska. Na všech mezinárodních turnajích byla jeho produkce vždy stabilní. Byl vždy jedním z nejlepších mladých hráčů reprezentujících svou zemi už od doby U16 až po éru U20.

Lehkonen začal svou profesionální kariéru v TPS Turku v sezóně 2011-12, kde odehrál 18 zápasů a skončil se statistikou: dvě branky, dvě asistence. Nasbíral tak 4 body a měl na kontě 8 trestních minut ve svém debutu v SM-Liiga.

V další sezóně se Lehkonen přesunul do KalPa. Přesun se docela povedl. Vedl týmovou statistiku v počtu bodů během prvního měsíce sezóny (7 zápasů). Zaznamenal tři branky a pět asistencí. Lehkonen si vysloužil pro sebe místo v top lajně. Skončil tak s 19 brankami a nasbíral tak 38 bodů v 52 zápasech. Nebyla to špatná sezóna pro hráče nováčka profesionála, hrajícího proti dospělým mužům.

V Lehkonenove plné druhé sezóně za KalPa, nasbíral 21 bodů ve 39 zápasech, i když docela „bojoval“ s produkcí mimo SM-Liiga, kde nasbíral pouze 1 bod v 6 zápasech.

V březnu 2014, podepsal dvou-letý kontrakt s Froulunda Indians (SHL, Swedish Hockey League). Ve své první sezóně zde zaznamenal 8 branek, 8 asistencí ve 47 zápasech, s pouze 12 trestními minutami a jeho diferenciálem plus-18.

Jeho rozvoj pokročil, získal více sebejistoty s pukem a cítil se mnohem komfortně ve vlastní zóně. Jeho obranná hra byla fantastická. Frolunda to dotáhla až do semifinále, kde ji vyřadil možný šampion švédské ligy Vaxjo. Lehkonen byl druhým nejlepším střelcem Frolundy se 6 body v 13 zápasech a plus-6 diferenciálem. Byla to velmi dobrá první sezóna ve Švédské nejvyšší lize a v jednom z nejlepších evropských týmů.

V současné době hraje ve Frolunde již druhou sezónu, zaznamenal zatím 15 branek, 14 asistencí. Má tedy 29 bodů ve 42 zápasech. Lehkonen byl zatím v této sezóně jedním z nejlepších hráčů Frolundy, avšak v poslední době trochu „vychladl“, dokonce i v rámci Champions Hockey League (dále ozn.jako CHL), kterou Frolunda nedávno vyhrála. Lehkonen v této sezóně  tráví v průměru na ledu 15:39 minuty (TOI) na zápas, avšak nezaznamenal žádný bod v 11 zápasech (před domácím zápasem proti Karlskrona HK, který se hrál 17.února)¨.

Artturi Lehkonen nedávno podepsal nový roční kontrakt s Frolunda Indians na 2016-17 SHL sezónu. Je vázán kontraktem do 30. dubna 2017. Lehkonen ještě stále čeká na kontrakt ze strany Montreal Canadiens, avšak je pod kontrolou týmu jako „draftovaný hráč s nepodepsaným kontraktem“ do 1. června 2017. Canadiens budou mít měsíc na vyjednání kontraktu s Lehkonenem, pokud ho nezavážou před vypršením kontraktu s Frolundou.

Artturi Lehkonen | Skaut správa

„Lehkonen je rychlý křídelník a houževnatý bojovník v rozích kluziště. Má kvalitní zápěstní švih, co z něho dělá „skórující hrozbu“ kdykoli má puk v držení v útočné zóně. Jeho obranná hra potřebuje zlepšit, pokud chce soutěžit na nejvyšší profesionální úrovni, ale to v této chvíli není úplně podstatné. Skvěle dokáže číst hru a předvídá přihrávky spoluhráčů, předtím než vůbec nastanou. Jako útočník nižšího vzrůstu, potřebuje nabrat svalovou hmotu, aby mohl bojovat a vyhrávat souboje o puk. Pokud dokáže Lehkonen nabrat nějaké svaly, bude v budoucnu mnohem nebezpečnějším hráčem a mohl by se poprat o místo na soupisce v NHL a to svou soutěživostí a přirozenou schopností skórovat, podle Hockey’s Future.

Frolunda HC vs Karlskrona HK | Souhrn zápasu ze dne 17. února 2016

Před zápasem: Krátce po výhře v CHL, přivezla Frolunda trofej na led, aby to oslavila s fanoušky a kapitán Joel Lundqvist (dvojče Henrika Lundqvista) před domácími fanoušky zvedl danou trofej nad hlavu a následovala masivní ovace.

První třetina: Artturi Lehkonen začal zápas ve třetím útoku společně s bývalým útočníkem Toronto Maple Leafs Joeyem Crabbem a Patrikem Calrssonem. Lehkonenove první střídání přišlo minutu po začátku třetiny. Moc se toho v útočné zóně nedělo. Jeho druhé a třetí střídání však byla jiná. Jeho útok byl „obklíčen“ v obranné zóně, ale později se zotavili, poté co měli skvělé střídaní v útočné zóně s masivním forčekingem.

Kolem 9. minuty, Lehkonen zaznamenal největší šanci v celém zápase. Byl osamocen ve škvírce po skvělé přihrávce zpoza branky. Dobře si to celé promyslel, našel si místečko, ale byl zastaven. Krátce poté, hráč Karlskrona Alexander Wiklund napálil střelu do horního rohu sítě Larse Johanssona a zvýšil na 1-0 pro návštěvníky. Kapitán Frolundy Joel Lundqvist asi za přibližně minutu střelil svůj 19.gól sezóny a tak vyrovnal. Po těchto brankách, se Lehkonenovo střídání neslo ve znamení silného forčekingu. Byl jedním z nejlepších hráčů na ledě v první třetině a jedním z nejvýraznějších hráčů.

Druhá třetina: Tak jak v první třetině, Lehkonenovo první střídání přišlo v podstatě hned, nic se neudálo, jeho útok byl zaseknutý v obranné zóně, pak se osvobodili a silně forčekingovali. Během následujících 5 minut, zaznamenal Lehkonen dvě střídání a jeho třetí bylo tím nejlepším. Silně forčekoval, jeho útok vyvíjel silný tlak v útočné zóně a i navzdory jeho „zaparkování“ před brankou to bolo bezvýsledné, protože nedokázali skórovat.

Lehkonenovo další střídání bylo během přesilovky. Oscarovi Fantenbergovi se podařilo střelit svůj čtvrtý gól sezóny a zvýšil tak vedení Frolundy na 2-1. Během druhé třetiny si vytvářel Lehkonenův útok mnoho šancí a tím se tak stal nejlepším útokem zápasu. Frolunda dostala před koncem třetiny možnost hrát přesilovku a Lehkonen ji zahájil, vypálil na branku, avšak střela byla zastavena brankářem. Během zbývajících minut pořád „bzučel“ kolem branky.

Třetí třetina: Frolunda vstoupila do třetiny přesilovkovou hrou, avšak další zlomená hokejka zmařila jejich šanci skórovat, poté co se Karlskrona ubránila. Frolunda měla pod dozorem první čtyři minuty, kdy stav zápasu byl pořád 2-1 pro Frolundu. Brankář Lars Johansson zaznamenal fantastické zákroky.

Lehkonen nebyl na ledu ve třetí třetině moc viditelný, ale byl znát ve vlastní zóně, co je správné, když je stav zápasu těsný. Lehkonen naběhl na led kolem 10. minuty; vytvořil si bez puku prostor, co umožnilo jeho spoluhráči Carlssonovi vystřelit, avšak střela byla zastavena. Ve 12:25 minutě, Karlskrona měla osamocený útok svých dvou hráčů proti nikomu, držitel puku se rozhodnul střílet, ale nepovedlo se mu to.

Chvíli poté, Lehkonenov útok si vytvořil další šanci. Jeho skvělá noc pokračovala, poté co po vhazování v útočné zóně sprintoval do dva na jednoho útoku. Při dalším vhazování (jeho útok byl pořád na ledě), se Karlskroně podařilo krásně vyrovnat pří špatné hře u branky. Bylo vyrovnáno a byli pouze 4 minuty do konce zápasu.

Falth musel na trestní lavici, avšak Nicklasovi Lasu se podařilo v oslabení neskutečně ukrást puk, proplout kolem obránce a dát na frak brankáři. Zvýšil na 3-2 pro Frolundu. Pouze 30 sekund po dané brance, Frolunda měla další únik v oslabení, ale nepodařilo se skórovat. Trenér Rönneberg vyslal na led Lehkonena a jeho útok na posledních 40 sekund zápasu, ukončili tak zápas hezkou hrou, kdy se jim povedlo zastavit jakékoliv skórování soupeře.

Frolunda vyhrála zápas 3-2, docela těsně a byla to teda řádně tvrdá soutěž. Artturi Lehkonen se moc snažil, i když byl na ledu, kdy padla jedna branka. Pomohl u branky během přesilovky a podal solidní výkon v obranné zóně.

Konečný stav zápasu Frolunda-Karlskrona: 3:2

Frolunda HC vs Karlskrona HK | Po zápasu

Po zápase – AUDIO

Artturi Lehkonen

Coach Roger Rönnberg

Přepis rozhovoru:

Artturi Lehkonen: Hrál jsem decentně, měli jsme nový útok a chvíli trvá, než se sehrajeme. Myslím, že jsme hráli slušně, měli jsme několik šancí skórovat, já sám měl pár gólových šancí, ale dnes se mi to tam prostě nepadalo. To se někdy stává.“

Na komentář ohledem draftování Montrealem Canadiens: „Samozřejmě to byl skvělý pocit, když se začala rýsovat tahle možnost a bylo to vzrušující období, když mě povolali. Je to tým ORIGINAL SIX, mají skvělé fanoušky, fakt se skutečně těším na hru pro ně.“

Dotaz ohledem působení jako kapitán Finska na Mistrovství Světa 2014: „ Samozřejmě to byla obrovská pocta, byli jsme obhajující šampióni v daném roce. Bylo to i náročné, když jsem byl v Kanadě a Montrealu v zápasech skupiny. Byla to i docela sranda, to vám můžu říct. Byla to velká pocta, avšak moc se nám to jako týmu nepovedlo a možná byl na vině právě kapitán.“

Ohledem vyrůstaní a působení v rodišti hráče Saku Koivu a případném tlaku na něho jako Fina v Montreal Canadiens: „Ne, žádný tlak jsem necítil. Chci vytvořit vlastní příběh. Ale určitě jsem vždy chtěl dosáhnout to samé co on. Chtěl jsem být tak dobrý, jak byl on. Byl dlouho kapitánem Montreal Canadiens a každý se mě pořád ptá na Saku, takže někdy je to docela vtipné. Ano, chci být tak dobrý jako on, ale chci si napsat vlastní příběh.“

Trenér Rönnberg: „Po pravdě nebyl to náš nejlepší zápas. Našli jsme způsob jak vyhrát, ale chybělo nám tempo a naše schopnosti prostě dneska chyběli. Nejsme nadšeni s výkonem týmu, ale jsme rádi z výhry.“

Na výkon Artturiho Lehkonena: „ Myslím, že dnes hrál dobře. Šlo mu to dobře v novém prostředí s Joey Crabbem a myslím si, že dnes byli nejlepším útokem na ledě.“

„Je mnohem silnější, rychlejší na ledě, více se zapájí do útočných momentů a myslím si, že v této sezóně skutečně profesně povyrostl a rozvinul se tak v této lize v profesionálního hráče.“

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

There is 1 Brilliant Comment

Trackback URL | Comments RSS Feed

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top