The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

DRAFT PROFIL | Andrei Svechnikov, ten čo rád striela góly

By on April 1, 2018 in Czech List with 0 Comments

Andrei Svechnikov (Miranda Zilkowsky Photography)

Autor článku Matt Smith, Staff Writer, All Habs Hockey Magazine

Budeme i naďalej pokračovat v sérii článkov o nádejných mladých hráčoch, ktorí budú k dispozícii v NHL vstupnom drafte 2018 pre Montreal Canadiens. Pozrieme sa spolu na Andreia Svechnikova, ktorý hrá za Barrie Colts.

Andrei Svechnikov, Pravé krídlo, Barrie Colts (OHL)

26.3. 2000|Barnaul, Ruská Federácia

1.9 m, 83 kg |Ľavák |@asvechnikov14

2017-’18: 41 odohraných zápasov, 37 gólov, 29 asistencií, 66 bodov (za Barrie Colts)

CSB: No. 1 (NA Skaters) | ISS: No. 2 | THN: No. 2 | HP: No. 2 | FC: No. 2

Svechnikov odohral svoju prvú sezónu v Severnej Amerike v drese Muskegon Lumberjacks v USHL (United States Hockey League). Sezónu skončil s 29 gólmi, čím sa umiestnil na 5. priečke v rámci ligy, a z pohľadu bodov – 58 , sa umiestnil v rámci ligy na 6. priečke. Bol vyhlásený ako USHL nováčikom roku vo veku 16 rokov.

Andrei bol draftovaný týmom Barrie Colts z pozície č.1 vo Vstupnom CHL Drafte. V tomto týme ako OHL nováčik zaznamenal 37 gólov a 27 asistencií, čím nazbieral 66 bodov iba v 41 odohraných zápasoch (1.61 bodu na zápas). Upútal na seba pozornosť mnohých ako potencionálna voľba č.2 pre 2018 NHL Vstupný draft. Bude tak súperiť s Bradym Tkachukom (hrá za Boston University) a Filipom Zadinom (hrá za Halifax Mooseheads). Pretože to vypadá tak, že nikto z vyššie uvedených nebude „draft súperom“ pre švédskeho obrancu Rasmusa Dahlina (hrá v Európe za Frolundu).

Andrei je mladším bratom prospecta Detroit Red Wings Evgenya Svechnikova (draftovaný v 1. kole, v 19. celkovom poradí, 2015 Vstupný NHL Draft).

Zranenie ruky, ktoré utrpel v Októbri ho dočasne vyradilo zo sezóny a spomalilo jeho sezónu, kedy pred zranením mal Svechnikov 14 bodov (10 gólov) v 10 zápasoch pred daným zranením. Avšak po návrate na ľad, Svechnikov strelil 27 gólov a nazbieral tak 52 bodov iba v 31 zápasoch. Iba si predstavte, koľko bodov mohol mať nebyť daného zranenia a vynechaných zápasov. Nebol by som veľmi prekvapený, keby sa bol býval umiestnil na špicy ligy vo svojej kategórii.

Svechnikov bol nominovaný ako reprezentat Týmu Ruskej Federácie pre Majstrovstvá Sveta Juniorov a daný turnaj ukončil  s piatimi bodmi (všetko asistencie) a mal štyri strelecké pokusy v piatich zápasoch ako najmladší hráč Ruskej zostavy, ktorý odohral na ľade pomerne málo. Rusko prehralo 4-2 s USA vo štvrťfinále.

Svechnikov taktiež reprezentoval tým Orr (pod taktovkou trénera Erica Lindrosa) a bol menovaný na pozíciu náhradného kapitána počas zápasu Sherwin-Williams Top prospect.Cherryho tým zásadne obohralo Tým Orr v podstate vo veľkej časti zápasu a vydobil si tam tým Cherry výhru 7-4. Zápas skončil s plus-1, nezaznamenal žiaden bod, avšak vždy bol veľmi nebezpečný, keď bol na ľade.

„Som silový útočník; dokážem útočne bránit, predávať puk i skórovať“ – Andrei Svechnikov

 

Tento útočne naladený krídelník s taktikou vždy strielať – je vždy hrozbou, keď sa zdržuje v útočnej tretine. Avšak stále je i schopný pomôcť svojim týmovým kolegom vo vytváraní streleckých šancí a to ho robí ešte nebezpečnejším vždy, keď je na ľade. Ked má Andrei puk, skvelo ho chráni, využívajúc tak svoju rýchlosť, zručnosť narábať s hokejkou a silu. Keď puk nedrží, vždy sa snaží ho získať, pracuje tvrdo v tzv. „špinavých zónach“ ihriska a je veľmi vytrvalý v prenasledovaní a forčekingu a to mu pomáha vytvárať útočné možnosti.

Svechnikové korčuľovanie je nadpriemerné, má skvelú akceleráciu, samotné korčulovanie je silné v top rýchlosti a nie je ľahké mu vziať za týchto okolností puk. To mu umožňuje diktovať hru v útočnej tretine a strieľať na branku tvrdo a presne alebo prípadne prihrať svojmu spoluhráčovi.

Jeho tréner v Barrie Cots, Dale Hawerchuk sa vyjadril na jeho účet nasledovne: „Svechnikov je silný mladík s dobrou výškou a váhou. Korčuľuje  fakt dobre. Trochu mi tak pripomína Glenna Andersona ( pravý krídelník z Hokejovej Siene Slávy) –  i Glenn prichádzal k bránke zoširoka a potom hneď zmenil smer. Ťažko sa proti nemu bráni, keď sa chystá na bránku. A to z neho do budúcna robí unikatného hráča. Dnes takých ako on nevidíte často.“

Svechnikov sa veľmi rýchlo etabloval ako kľúčový hráč Barrie Colts a je schopný ovplyvňovať hru vždy keď je na ľade. Návrat ku Colts je viac ako nepravdepodobný, kedže asi jeho meno si vyberie čoskoro Dallas. Pokiaľ by bol k dispozícii  týmu Montreal Canadiens, teda týmu, ktorý hľáda strelcov gólov, môžeme si byť istý, že v zostave bude už v otváraciom zápase a to dúfam na krídle a že tu nebude snaha konvertovať ho na centra.

Počas rozhovoru pre NHL.com, Karl Stewart z NHL Central Scouting  sa vyjadril smerom k Svechnikovi: „ Podľa mňa –  ak je tu nejaký hráč (v Canadian Hockey League), ktorý môže okamžite naskočit do NHL zostavy, tak to pravdepodobne bude Svechnikov. Je to veľký mladík a jeho strela je fakt silná. Iba posunie ramenom, otočí sa, proste ho nedokážete zastaviť. Obrancovia sa ho musia snažiť obohrať pretože jeho silná strela, mu poskytuje dosť času a priestoru. Avšak on dokáže „pretancovať“ popri vás. Je skutočne kúzelníkom i počas presilovkovej hry.“

Skauti z Montrealu budú mať tohoto ruského hráča určite na svojom zozname potencionálnych hráčov pre draft, keď vystúpia na pódium. Avšak šťastie hrá veľkú rolu. Nehrozí, že by hráč pripravený pre NHL –  Andrei Svechnikov bol draftovaný z nižšej pozície než 4. v celkovom poradí.

Pokiaľ budú Canadiens mať šťastie a vyhrajú draft lotériu, je úplne jasné a bez otázok, že vyberú Rasmusa Dahlina. Každý tým by ho bral!  Avšak pokiaľ vyhraju druhé alebo tretie poradie, bude ťažké odolať Svechnikovi, potencionálnemu skórujucemu krídelníkovi v top lajne a kandidátovo na Calder trophy.

 

Tags: , , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top