The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

Fanoušci týmu Habs čelí těžké sezóně

By on April 5, 2016 in Czech List with 0 Comments

Autor: Caitlyn Golem, Staff Writer, All Habs Hockey Magazine

price

(Ryan Remiorz/The Canadian Press)

Owen Sound, ON, — Pomalu se blíží konec 2015-16 sezóny tak si tedy společně přeberme danou sezónu.

Montreal Canadiens začali sezónu vytvořením rekordu. Stali se prvním týmem v historii NHL, který započal sezónu s devíti výhrami v radě v regulérním hracím čase. Naděje byli vysoké s brankářem jako Carey Price a týmem, který tak produkoval. Byl zde velký potenciál.  Fanoušci dokonce začali pomýšlet na získání Stanley Cupu. Ale muselo se odehrát ještě 73 zápasů v základní sezóně a místo v playoff nebylo ještě vůbec nadosah.

Tajemné zranění Careyho Price se událo, ale nikdo nedovedl říct, jak dlouho bude muset tým přečkat bez svého brankáře. Byl v loňském roce vyhlášeným nejužitečnějším hráčem ligy a také zcela určitě nejužitečnějším hráčem Montrealu. Tým začal pomalu upadat. Od 3. Prosince, zaznamenal tým nejhorší zápasový propad (25 zápasů) od sezóny 1939-40, kdy byl zaznamenán rekord 5-19-1. Fanoušci již přestali pomýšlet na získání Stanley Cupu. Doufali, že se jedná o vtip nebo špatný sen, ze kterého se prostě probudí.  Někteří vinili tým, který hrál bez zraněného Price; někteří obviňovali Michela Therriena a jeho trenérské dovednosti; a někteří do očí bijící malou snahu týmu.

Tým se trošičku srovnal a zlepšil po té hrozné šňůře prohraných zápasů, ale k 31. Březnu tým neměl téměř žádnou šanci postoupit do playoff v této sezóně, s rekordem 32-31-6. Týmový seznam zraněných ale pořád roste. Klíčoví hráči odpadávají a zanechávají velké mezery na soupisce. Někteří hráči si vedou dobře, s ohledem na fakt jaké bruslaře suplují. David Desharnais, který obvykle hraje na pozici centra v první lajně, je mimo se zlomeninou nohy a tak dostal Alex Galchenyuk příležitost ukázat co umí na dané pozici a určitě se mu to povedlo (D.Desharnais se vrátil do hry 24. Března; vynechal 17 zápasů, pozn. překladatelky). Podle Elias Sports (společnost, která vede hokejové statistiky), s 10. Března stal Alex Galchenyuk prvním hráčem Canadiens po Jeanovi Beliveau z r. 1959, který zaznamenal pět více-gólových pokusů v šňůře 8 zápasů.

Je také v současné době nejvíce horkým zbožím v NHL. Chce to dát velké možnosti, aby se mohli zrodit velcí hráči. A tuto možnost Galchenyuk konečně dostal.  Po té, co se ukázalo, že role Desharnaise dokáže být „zaplněna“, vypadá to pro Davida, že již nenajde své uplatnění v klubu. Tým má v této chvíli nadbytek centrů, kteří dokážou udělat práci mnohem lépe než Desharnais. Je velmi pravděpodobné, že bude po ukončení sezóny vytradován .

A tak se dostáváme k dalšímu: problém jménem Michel Therrien. Nasazoval na led Alexe Galchenyuka poměrně málo a poskytoval mu příležitost pouze tehdy, když mu docházeli možnosti. Therrien až přespříliš nasazoval D.Desharnaise jako #1 centra, i kdyže je více vhodný na centra ve třetí lajně. Tohle ale mohlo být způsobeno i rozhodnutím managementu jako celku, který se necítil komfortně s větší úlohou pro Galchenyuka, jeho připravenosti a odpovědnosti. Tak potřebovali zacelit prázdno někým do té doby, než čekali. Avšak tohle nedává smysl, protože hráč se nemůže zlepšovat a získávat důvěru vedení bez toho, aby se mu vůbec poskytovala šance.

Jsou zde ale i další problémy s trénováním Michela Therriena.  A to neustálé prohazování útoků. V takové situaci si hráči rozhodně nevybudují žádnou chemii, pokud se jim spoluhráči v lajně pořád mění každou noc. Zeptala jsem se Nicka Palea co si myslí, že byl nejhorší aspekt týmu v této sezóně a tohle byla jeho odpověď:

„Každý v prosinci minulého roku tweetoval : ‘Vyhoďte trenéra‘. Já jsem byl jedním z mála, který řekl NE. V té době jsem neukazoval prstem na něho a místo toho jsem vinil z neúspěchu týmu nízké skórování hráčů. Michel je skvělý disciplinární trenér. Když to hráč pokazí, je zde od toho, aby ukázal svou nespokojenost a pokáral tak dané hráče, aby tak změnili styl své hry. Nicméně, na půl cestě začal se sebe dělat blázna – když znova začal „mixovat“ lajny. Přece nedáte Paciorettyho do druhého útoku a Desharnaise do prvního. To byl zlomový bod, když jsem změnil názor a začal vinit Therriena. A teď si pro sebe vykopal díru již tak hlubokou, že snad není možné se zachránit.“

Dokonce to dospělo do stadia, když někteří fanoušci doufají, že tým začne prohrávat každý zápas a tak si tým dokáže alespoň „ukrást“ top 3 draft místa. Ale tohle není moc pravděpodobné, obzvláště pokud bude Galchenyuk produkovat tak jak produkuje a povolaní hráči z farmy budou pokračovat v zanechávání dobrého dojmu.
Na Twittru jsem uveřejnila hlasování pro své následovatele, a zeptala jsem se je následovné:
Náročná sezóna #habs by stála za to, kdyby _____.

40 % volilo možnost top 3 draft

40 % volilo možnost, že trenér Therrien je vyhozen

8 % že Desharnais je vytradován

12 % Galchy se stane centrem číslo 1

Vypadalo do docela vyrovnaně mezi názory jako získání top 3 draft míst a vyhození Michela Therriena jako trenéra Canadiens. Jestli některé z těchto možností skutečně nastanou nebo ne, na to si musíme počkat. A uvidíme.
Abych to alespoň trochu vybalancovala (dotaz na Nicka ohledně nejhoršího aspektu týmu), tak jsem se zeptala Laurie Lajeunesse co si myslí a jaký je její názor, že byl nejlepší aspekt v této sezóně. A takto odpověděla:

„Upřímně si myslím, že nejlepším aspektem této sezóny je zhroucení týmu. Hráli jsme s hlavou v oblacích již několik let a vedení potřebovalo budíček. Když máte v týmu pár hráčů, kteří tahají celý tým, tak takovým způsobem nemůžete vyhrát Stanley Cup. I když máte v týmu nejlepšího brankáře světa.“

Doufám, že tým se vrátí zdráv a motivován v příští sezoně a budeme moct začít znovu s lepšími výsledkem. Zde je několik shrnutí sezóny jedním slovem od pár fanoušků:

Odpověď fanouška: Zklamání

Odpověď fanouška: Bez-Price

Odpověď fanouška: Z kopce

Tags: , , , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top