The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

FEATURE | Dokáže Julien ukľudniť nervóznych fanúšikov Habs?

By on October 13, 2017 in Czech List with 0 Comments

Claude Julien (Photo by TVA Sports)

Autor článku: Blain Potvin, Staff Writer, All Habs Hockey Magazine

Odohrali sa 3 zápasy tejto sezóny a objavujú sa názory, že generálny manažér Marc Bergevin by mal byť odvolaný. Tieto hlasy sa takisto objavovali i v minulej sezóne, i napriek tomu, že sa Canadiens udržali na prvej priečke svojej divízie od začiatku až po koniec regulárnej sezóny.

Niektorí dokonca zašli ešte ďalej – a požadujú celkovú prestavbu týmu. Ide iba o v podstate jednoduchú kultúru pre-dramatizovaných reakcií alebo legitímnu požiadavku okolia vyžadujúcu majstrovský titul (Stanley Cup) po dlhej dobe „sucha“  v týme Canadiens?

 

Počas pred-sezóny, opäť tieto hlasy ožili, dokonca až zúrivým spôsobom, tvrdili, že každá prehra je paródiou a požadovali zmenu v kádri. Avšak, jednalo sa iba o pred-sezónové zápasy a umiernené hlasy oprávnene tvrdili, že toto je ten správny čas na experimenty. Niektorí taktiež spochybňovali i počet zápasov, ktorých bolo osem.

Pred-sezónové zápasy sú pre každého hlavného trénera legitímnym nástrojom na vyhodnocovanie svojho týmu a nádejných hráčov. Žiaľ, osem zápasov v tak krátkom časovom období núti manažment držať si viacej korčuliarov než je potrebné. Mnohí však nedokázali predviesť svoju schopnosť zabojovať o udržanie si NHL „jobu“,dokonca v prípade niektorých hráčov tá možnosť už ani nenastane. Takíto hráči odoberajú čas na ľade tým, ktorí to potrebujú k riadnej príprave na novú sezónu. Toto zasadzuje zbytočnú záťaž na hráčov, ktorí potom v príliš krátkom čase musia podať požadovaný výkon.

A aby sa viac skomplikovala práca Clauda Juliena, musel predstaviť hráčom nový systém. Naučenie sa nového systému je samo o sebe náročné a to sa k tomu ešte nabalil fakt, že treba zasvetiť i nových hráčov, treba zosúladiť ich štýly a metódy. A ešte k tomu vzájomná chémia. A to trvá nejaký čas. Neexistuje na to žiadny recept.

Je zcela evidentné, že sa urobilo niekoľko systémových chýb, ktoré môžeme pripísať na vrub „krivke učenia“, ostatné chyby boli proste urobené z titulu nedostatku povedomia.

Hráči ako Jordie BennJeff Petry, ktorí su štandardne známy  ako veľmi spoľahlivý hráčik – urobili až nápadné „kiksy“, ktoré priamo viedli ku gólom. Neboli sami; i mnohí ďalších hráčov urobilo nevynútené chyby.

Samotné chyby však nepokryvajú celkový problém. Niektorí hráči neboli schopní zlepšiť svoju hru na požadovanú úroveň. To je prípad i Alexa Galchenyuka. Jeho talent je nepopierateľný, avšak jeho schopnosť ovplyvniť zápas sa proste stále neprejavila.

Viac znepokojujúco pôsobí dopad Jonathana Drouina v hre 5 na 5. Vyzeral pôsobivo v presilovke, ale Canadiens su 0 vs 9 v presilovkách. Dotatočne, Drouin zatiaľ nie je schopný pravidelne ofenzívne produkovať ani v hre v plnom počte.

 

Tým ako celkok zatiaľ nedokázal ofenzívne toho dosiahnuť mnoho. Majú problémy so skórovaním, obrana nezvláda tlak a brankári tiež nie sú úplne perfektní. Počet „chytených gólov“ do branky sa takmer rovná (zatiaľ) počtu strelených. To celé moc nepomáha situácii. Dva neuznané góly v zápase proti N.Y. Rangers situáciu mohli trochu zmeniť.

I napriek tomu, čo som uviedol, sezóna v NHL je maratón, nie šprint. Cieľom maratónu nie je viesť v pretekoch. Cieľom je zostať silným ku koncu. Majúc toto na pamäti, je dobré rozdeliť sezónu na segmenty po 10-tich zápasoch.

Prvý segment je fázou „nastavovania“ Drouin vlastní obojsmerné zručnosti. Má mimoriadne schopnosti pre tvorbu hry a excelentne strieľa. I napriek tomu, že má trochu problémy v obrannej časti hry, zatiaľ bol lepší, než sa očakávalo. Galchenyua i napriek problémom je veľmi talentovaným hráčom, u ktorého dochádza k zábleskom potrebného úsilia. Potrebuje však viacej času na zosynchronizovanie svojej mysle a tela so systémom hry NHL.

Tak veľmi hanenou je práve obrana. Tažké časy. Avšak, ukázali sa tu nejaké tie svetlé záblesky.  Zatiaľ čo obrana dovolila, aby súper zbombardoval Careyho Pricea v prvom zápase, tým dokázal udržať Washington na 23 strelách a New York na 25 strelách na bránku.

Otvorené problémy, ktoré su stále očividné sú: nevynútené chyby a poskytovanie súperovi príliš veľa nebezpečných streleckých možností. Je to spôsobené  tým, že hráči držia až príliš pevne hokejky v snahe byť perfektnými alebo je dôvodom slabý káder vrátane trénerov? Uvidíme neskôr, keď budú odohrané všetky zápasy tohoto segmentu „nastavovania“.

Najdôležitejšou časťou tohoto segmentu je západná tour, ktorá nás čaká v začiatkoch tejto sezóny. Tieto výlety na západ sa i v minulosti ukázali ako náročné a to celé môže byť dvojnásobne ťažšie, kedže tým sa stále zrovnává s štýlom koučovania trénera Juliena.

Niektorí môžu požadovať zmeny v kádri. A to také, ktoré by pridali  viacej obrancov, ktorí dokážu viac pohybovať puk. Victor Mete bol schopný zhostiť sa tejto role celkom slušne v top 4. Pre tým, ktorý  má v priemere  37 strieľ na branku, to vypadá, že majú dostatočný pohyb puku k tomu, aby prestrielali súpera. Tak ako tomu bolo i v minulej sezóne, problémom je skórovanie.

Táto verzia Canadiens nájde úspech podobný tomu, ktorý mali Canadiens pod vedením Pata Burnsa na konci 80-tich rokov a začiatkom 90-tich rokov. Vtedy sa spoliehalo na All-Star brankára, solídnu obranu a skórovanie po prebratí puku. Musia iba nájsť recept ako dostať viacej strieľ ( z tých 37) do branky. Zatiaľ čo bojovnosť týmu a šance pred súperovým brankárom môžu byť velebené, jediné na čom skutočne záleží je finálny výsledok.

Tak ako aj na konci éry trénera Burnsa, Canadiens dostali nový hlas, ktorý ich má viesť a aplikovať tak novú zmenu v štýle koučovania. Takže ak sú tu hlasy, ktoré požadujp zmenu, toto by malo byť cielené na útok. A to obzvlášť na do očí bijúcu potrebu na pozícii centra.

Potreba mať solídneho obojstranne nadaného centra je stále tu. Zatiaľ čo Tomáš Plekanec ožil s novými mladšími spoluhráčmi v lajne, stále nenašiel spôsob, ako to preklopiť k získaniu bodov. Philip Danault zaznamenal gól v oslabení, ale vo vetšine zápasov bol neviditeľný a nejak sa zatiaľ neosvedčil ako top 6 útočník.

Požadovať kompletnú zmeny personálu, manažmentu a celkovú prestavbu týmu po iba 3 odohraných zápasoch v 82 zápasovej sezóne je stále veľmi predčasné. Možno po prvom segmente, keď sa odohrá prvých 10 zápasov, sa odohrá nejaký obchod. Prioritou trénera Juliena sú výhry, za štýl hry sa nedávajú body.

Akékoľvek hlasy na vyhodenie manažmentu v tejto sezóne určite neuspejú. Sekera rozhodne nespadne v tejto sezóne na Bergevina. A podľa mňa ani počas nadchádzajúceho leta. Geoff Molson jasne a stručne povedal, že chce stabilitu vo svojom front office týme (tréneri atď., pozn. prekladateľky). Či oprávnene alebo nie, vedenie klubu zostává a bude pokračovať v ceste, ktorá im bola určená. K zásadnému vyhodnoteniu slabých výkonov môže dojsť v časovom období, ktoré sa však nebude merať v týždňoch, ale v niekoľkých sezónach.

Tí, ktorí budú chcieť panikáriť, proste budú. Nezastavia sa. Aj keď je príliš skoro na takéto závery. Títo ľudia tak robia vždy a mačkajú červené „Panic“ tlačítko. Ako raz povedal jeden múdry muž: „ Keď vyhrávate, nie je tu žiaden tlak.“

 

„ Keď vyhrávate, nie je tu žiaden tlak.“ – Guy Lafleur

 

 

Tags: , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top