The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

Hráč Habs – Tomáš Plekanec, pan Spolehlivý

By on August 28, 2015 in Czech List with 0 Comments

Autor článku: Corey Desormeaux , Managing Editor, All Habs Hockey Magazine (přeloženo do češtiny: Iveta Fojtíková)

pleky

OTTAWA, ON. – Hodně lidí toho moc nevědělo o Tomáši Plekanci nebo co od něho vůbec očekávat, když byl draftován týmem Montreal Canadiens ve třetím kole. Celou svou juniorskou kariéru hrál doma v České republice, hrál tam i ten další rok po draftu a pak se přestěhoval do Severní Ameriky, aby mohl hrát v AHL za Hamilton Bulldogs.

Potom co odehrál dva zápasy v NHL v sezóně 2003-2004, Plekanec musel počkat až na ukončení výluky, aby se mohl sám „uchytit“ jako plnohodnotný hráč NHL. A to je to co skutečně udělal. Teď už každý Habs fanoušek nebo i osoba co nenávidí Habs pozná jeho rolák, způsob jakým v rychlosti střílí pomezi brusle obránců a pozná jeho nepopíratelný talent na obou stranách kluziště.

Tomáš byl pro mě vždy zajímavou osobou. Neznám Tomáše osobně, vlastně neznám osobně žádného hráče, avšak Canadiens, moderní média a sociální sítě nám poskytují náhled na hráče a poskytují informace o tom, kdo vlastně tito hráči jsou.

I člověk jako já, který sleduje Habs zblízka, toho skutečně moc o Tomášovi neví. Zůstává mimo záři reflektorů, když je mimo ledu a jen docela zřídka během rozhovorů spatříme záblesk jeho osobnosti. Vím, že je tichý a rezervovaný, rodinný typ a hokejový hráč. A jako fanda nepotřebuji vědět více. Tomáš si každý večer udělá svou práci a udělá ji dobře.

To je vše co vy a já potřebujeme vědět.

Směřujíc do své 11. sezóny v NHL s Habs, je pro mě Tomáš panem Spolehlivým.

Plekanec šel vždy všem příkladem na ledě i mimo něho. Jeho příprava je profesionální, málokdy ji vynechá. Je možná nejspolehlivějším hráčem Canadiens na obou stranách ledu a jedním z nejvíce podceňovaných hráčů v lize. Tomáš udělá vždy, co se od něho vyžaduje a dokáže hrát v jakékoliv situaci.

Během sezóny 2014-15, Plekanec zaznamenal v průměru 1.88 TOI (čas strávený na ledě) na 60 minut hry během oslabení. To je nejvíce ze všech centrů, kteří odehráli alespoň 60 zápasů pro Habs. Během přesilovek, Plekanec byl na šestém místě mezi centry v TOI na 60 minut, přesto vedl statistiku všech centrů v přesilovkových bodech (15) a dotáhl se na druhé místo se 60 body za Maxe Paciorettyho, který nasbíral 67.

S podobnou vervou se Tomáš dotáhl i na Brendana Gallaghera na druhé místo (33 bodů) mezi všemi útočníky Canadiens. Dosáhl toho i přes méně příznivé nasazení než u Gallaghera a Paciorettyho a i přes nekonzistentní výkony své „útočné lajny“.

Nejsem vůbec překvapen a vy byste neměli být také. Během celé své kariéry, Tomáš přispěl 20 góly v sedmi z deseti sezón v NHL. Ve svých posledních 3 sezónách, vyjma zkrácené sezóny s výlukou, Plekanec nasbíral 20 prvních asistencí v každé z nich. Jeho individuální percentuální vyjádření bodů (IPP-individual points percentage) bylo také vysoké během daných 3 sezón. Dosahoval 70 percent. Abyste to porovnali, David Desharnais nikdy nedosáhl 70 % v celé své kariéře, ve skutečnosti bylo v minulé sezóně jeho IPP na úrovni 58.5 %.

Plekanec se dostal s týmem do play-off osmkrát. Ve čtyřech z nich, hrál Plekanec minimálně v 12-ti zápasech a hrál důležitou roli jak v útoku, tak i v obraně. Nazbíral 46 bodů v 81 zápasech play-off.

Tomáš je známý jako „tichý vůdce“. Nosil na své hrudi hrdě „CH“, zná historii klubu a postupně si získával respekt svých spoluhráčů, trenérů a vedení klubu a plnil si i úlohu náhradního kapitána po několik let. Brian Gionta, který je respektovaným hráčem v NHL, podpořil Tomáše jako nového kapitána Canadiens, potom co odešel z týmu jako volný hráč a uvolnil tak danou kapitánskou pozici. A od té doby je kapitánská pozice neobsazena.

Když mluvíme o období po odchodě Kovaleva, Plekanec nemá moc konzistentní hráče v lajně. Jeho útoční „čísla“ jsou lepší než ty Desharnaisovi, avšak jsou to právě obranné schopnosti, které ho drží od nasazování jako top line centra a nedostává tak dostatek času na ledě (konzistentní pro centra v první lajně-poznámka překladatelky).

Co chcete ještě více od hokejového hráče?

Budoucnost Plekance v týmu Canadiens je nejistá, protože mu smlouva končí. Habs rozvíjelo Larse Ellera v týmu jako primárního obranného centra, Desharnais je připojen na „bok“ Paciorettyho a blíží se možný přesun Alexe Galchenyuka na post centra. Plekanec může z celé situace kolem exspirace smlouvy vyjít zkrátka, co mně docela štve, ale může se to stát neodvratnou realitou.

Pán Spolehlivý už ve svých 32 letech již může vykazovat snížení výkonu a není žádná, že ta nejlepší léta má již za sebou. I přesto, že se možná blíži působení Plekance v Montrealu ke konci, ztratíme zcela určitě jednoho neskutečně dobrého hráče.

Jaký je váš oblíbený „Plekanec“ moment ?

Tags: , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top