The Trusted Source of Czech Hockey / Nová stránka o nadějích českého hokeje

Marc Bergevin z Canadiens: Budování soutěžního týmu

By on December 14, 2015 in Czech List with 0 Comments

 Autor článku Corey Desormeaux , Managing Editor, All Habs Hockey Magazine (přeloženo do češtiny: Iveta Fojtíková)

bergevin640

Marc Bergevin (Photo by: Paul Chiasson / The Canadian Press)

OTTAWA, ON. – Fanoušci i média mluví o týmu Montreal Canadiens jako odůvodněném kandidátovi na Stanley Cup. Prosím, štípněte mě někdo. Ne že bych nesouhlasil, ale trvalo to příliš dlouho, než se tohle stalo.

V posledních pár sezónách, mnoho z nás mělo přístup „pch“ a nemůžeme to nikomu dávat za vinu. Habs dostal podivnou nálepku, trpěl „stigmatem“ okrajového hokejového týmu, nad kterým viseli mnohé otazníky a který měl v sestavě díry. Tým, který sice soutěžil a měl místo v play-offs, ale nikdy neměl ten „vítězný“ faktor skutečného soutěžícího. Po téměř dvě dekády byl Montreal Canadiens „zamrznut“ v zóně slabé průměrnosti.

V posledních pár sezónách se ale pomalu tento „nátěr“ průměrnosti začal lesknout a to díky úsilí generálního manažera Marca Bergevina.

Tento týden, Geoff Molson (kanadský podnikatel a současný prezident, výkonný ředitel a vlastník týmu Montreal Canadiens, pozn. překladatelky) oznámil prodloužení kontraktu Marca Bergevina, která zabezpečí jeho působení u týmu až do roku 2021-22. Krok, který přivítali s velkým úsměvem a chválou nejenom fanoušci, ale také média. Kdo by nebyl šťastný? Bergevin je známý jako muž, který srovnal směr lodě a je tomu skutečně tak. Bergevin se zhostil svého postu generálního manažera s cílem jít nahoru a přebral otěže krátce poté, co Canadiens skončili na 15. místě ve východní konferenci. Od té doby, Montreal Canadiens vyhráli svou divizi dvakrát a zúčastnili se semi-finále konference a finále konference v posledních troch sezónách.

Po středeční noční výhře nad New York Rangers (hrálo se 25. Listopadu, Canadiens vyhrali 5-1, pozn. překladatelky) se umístil tým Montreal Canadiens na první příčce NHL a je tento rok připraven udělat další krok vpřed. Lidi to konečně začínají brát, skutečně začínají věřit v tento tým, skr-na-skrz…….a ano, začínají důvěřovat také trenérovi.

Od začátku, měl Bergevin vizi a snaží se jí držet. Zde uvádíme několik obecných oblastí, na kterých Bergevin zapracoval, díky kterým je teď tým Canadiens tam kde je.

Žádný únik informací

Montreal Canadiens čelí každodenně mnohým fámám, novinářským „kachnám“. Samozřejmě. Vždyť jde o nejmilovanější tým, který má globální fanouškovskú základnu. Lidi rádi mluví/čtou/slyší o Habs. A to tedy dává smysl, že takové fámy obklopující Canadiens budu „proudit“ konstantně.

Ale nikdy neslyšíme „šumy“ z organizace Canadiens samotné. Bergevinove obchody a personální rozhodnutí byli pečlivě střeženy a tak dokázali média/fanoušky překvapit, když byli oznamované.

Nemusíme jít moc daleko – výměny, které udělal, dokonce interní oznámení jako např. posunutí Alexe Galchenyuka na pozici centra. Tým informoval Alexe o daném kroku již měsíce před tým, než to bylo oficiálně oznámeno na výročním týmovém charitativním golfovém turnaji.

Nebudu zde sedět a předstírat, že vím jak Marc Bergevin a jeho tým dokázal udržet „tajné informace“ uvnitř, ale myslím si, že je za tým respekt vůči hráčům a hře samotné. Rozhodnutí, které generální manažer musí dělat, mají vliv na život a když fámy začnou kolovat, bez ohledu jestli jsou pravdivé nebo ne, tak takové fámy způsobují rozptylování hráčů v kabině. Mají také vliv na osobní život hráčů, kterých se to týká.

Smlouvání výhodných obchodů

Pan Bergevin převzal titul skutečného lovce smlouvání výhodných obchodů. Pokud je cena za hráče příliš vysoká, můžete se být jisti, že Bergevin nebude mít zájem do doby, než klesne.

Dva úplně jasné příklady ze všech: když Marc Bergevin vyměnil NHL „okrajového“ obránce Raphaela Diaze za podceňovaného útočníka Dalea Weise. A všichni dobře víme, jak to nakonec vyšlo a mělo úspěch.

Nebo když Bergevin vyměnil prospects Sebastiena Colleberga a prospecta z 2.kola (Jonathana MacLeoda) za „ostřelovače“ Thomase Vaneka. Bergevin byl schopen získat před koncem termínu pro „trade“ největšího cíle v končícím kontraktu bez toho, aby se musel vzdát možnosti první volby v draftu nebo vysoce vychvalovaného prospecta.

Dodatečně, Bergevin je ochoten běžet běh na dlouhou trať, jenom aby mohl získat hráče, kterého chce za cenu, se kterou je OK. Vezměte si například Jeffa Petryho. V minulé sezóně po něm bažili mnohé NHL týmy a podle všeho byl v hledáčku Bergevina celé měsíce. V poslední možný den „tradů/výměn“, Bergevin získal Petryho (dost hodin ještě před koncem termínu) výměnou za výběr v druhém kole a podmíněným výběrem v pátém kole draftu. Obchod, který mnozí považovali za trochu nakloněný ve prospěch Canadiens a později potvrzen hrou Jeffe Petryho, kterého se Bergevinovi podarilo „zavázat“ na období pěti let v minulé mimo-sezóně.

Výběr a podpora štábu

Marc Bergevin již od začátku svého působení proklamoval názor, že chce vybudovat řádný tým a tato jeho filozofie se promítla také do jeho manažování organizace.

Vypadá to tak, že bylo málo lidí, kteří věřili v Michela Therriena, když byl znovu najat jako trenér týmu Habs. Jedním z nich byl Marc Bergevin. Domnívám se, že někteří z těchto osob se ztotožňují z prácí samotného Therriena nebo pracují pro Marca Bergevina. Zůstal se „svým trenérem“ i přes kritiku, které se mu dostalo. Veřejně obhajoval Therrienov systém, dlouhodobý přístup, který zvolil směrem k Galchenyukovi a dokonce i vyměnil hráče, kterým neseděl typ trénování pod Therrienovou taktovkou (např. odchod Jiřího Sekáče).

Teď, když máme za sebou téměř čtvrtinu sezóny 2015-16, tak je tým Habs na první příčce v NHL, je to teď tým, který drží puk na svých hokejkách a téměř všichni, včetně mně za toto úsilí oceňuje Therriena. A zaslouží si to.

Stephane Waite, trenér Canadiens brankářů je jednou z Bergevinových akvizicí. Poté co uviděl Waiteho práci s Corey Crawfordem v Chicagu, Bergevin vyhledal služby, aby pomohl Carey Priceovi se rozvinout a stát se tak prvotřídním brankářem jakým je dnes.

Záloha

Ach, no ano, důležitost budování zálohy.

Po sezóně 2014-15, kdy měl tým Canadiens minimální množství zranění, tak v úvodu této sezóny 2015-16 tým utrpěl již několik. Klíčová zranění hráčů jako Price, Alexei Emelin, Brendan Gallagher a Torrey Mitchell donutil Habs spolehnout se na své „záložní“ hráče a tito zatím neskutečně zaskakují.

Organizačně se i nadále developují v AHL prospects hráči jako Charles Hudon, Michael McCarron a Nikita Scherbak, zatímco již do her nasazovaní prospect jako Sven Andrighetto skvěle zaskakuje za zraněné hráče. Tato záloha poskytuje Bergevinovi unikátní příležitost k možné výměně a to jednoho týmového obránce.

Během absence zraněného Emelina, se Gregovi Paterynovi naskytla příležitost zahrát si několik zápasů. Nicméně Jared Tinordi takové štěstí již neměl. Mladý obránce jakým je Tinordi, potřebuje hrát konzistentně/vyrovnaně, aby se mohl rozvíjet. Bergevin buď najde pro Tinordiho způsob jako ho více zapojit do hry na ledě nebo za něho získá náležitou protihodnotu ve výměně.

Management platového stropu

Management platového stropu hraje vitální roli v nové NHL. Každý kousek se počítá a mít generálního manažera, který umí sjednávat je nesmírně stěžejný. Bergevin udělal neskutečný „job“ při prolévaní platů a to mu poskytlo jakýsi manévrovací prostor. Rychle se podívejme na tři samotné obchody, kdy Bergevin odeslal z Montrealu Brandona Prusta ($ 2.5 milionu), Travise Moena ($ 1.85 milionu) a Joshe Gorgese ($ 3.9 milionu). Všichni tito tři hráči podávali nižší výkony v porovnání s platy, které za to dostávali. A to jim ještě smlouva nekončila. Na oplátku se Bergevinovi podařilo získat možnost draftu ve druhém kole, Zacka Kassiana ($ 1.75 milionu a který bude volným agentem na konci sezóny) a získat možnost draftu v pátém kole a Sergeie Gonchara ($ 5 milionu a kterému smlouva končila v roce, kdy byl získán).

Tyto tři samotné obchody – Bergevinovi tak mohl skumulovat $ 6.5 milionu, zatímco získal draftová poradí a Zacka Kassiana. Poznamenávám, že jsem nezahrnul Goncharovu smlouvu, protože expirovala v roce kdy byl získán a znovu s ním nebyla podepsaná.

Mohl by jsem pokračovat i dále o úrovni „ustrojení“ tohoto týmu, jak o vyjednávaní při obchodech, metodickém výběru kapitána, osobnosti každého individuálního hráče a týmové jednoty. Ale na základě informací, které jsem uvedl nahoru, můžu zcela s jistotou říci, že Marc Bergevin udělal výjimečnou práci s Canadiens. Tento tým již udělal krok, aby se dostal se své slabé průměrnosti a stal se tak nejlepším v lize.

Tak si to užívejme, ne?

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: Ivka worked as internal auditor. She studied Economics & business administration. Originally from Slovakia. Excited & proud to join Allhabs team/ The Czech List in July 2015. She joined the team as a new translator of Allhabs features /news from NHL into Czech / Slovak language. Love #Habs. Finally went to see 2 games in Bell Centre in March 2017 (Preds and Blue Jackets). #habsessed. Hobbies: watching ice hockey, camping & travelling. .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top